ÇEVRE GURURU: KAHRAMANMARAŞ KENTSEL ATIKSU ARITMA TESİSİ

Kahramanmaraş Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen ileri Biyolojik Atıksı Arıtma Tesisi faaliyete alındığı Kasım 2017 tarihinden bugüne 600 bin kişinin atık suyunu doğaya arıtılmış şekilde kazandırıyor.

ÇEVRE GURURU: KAHRAMANMARAŞ KENTSEL ATIKSU ARITMA TESİSİ

Resmiaçılışını Dünya Çevre Günü’nde eski Başbakanımız Binali Yıldırım’ın telekonferanslakatılarak gerçekleştirdiği ileri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi faaliyetteolduğu kısa süre içerisinde Sır Barajı ve Ceyhan Havzası’nda çevreye verdiğikatkıyla vatandaşların takdirini kazandı.

Konuyla ilgiligörüşlerini aldığımız Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, ÇevreMühendisliği Bölümü, Çevre Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doçent DoktorKevser Cırık, Atıksu Arıtma Tesisinin Kahramanmaraş’a kazandırılmasınınmutluluk verici olduğunu belirterek Büyükşehir Belediye başkanı Fatih Mehmet Erkoç’ateşekkür etti.


ATIKSU ARITMA TESİSLERİNİN İŞLEVİNEDİR?

110milyon TL’ye mal edilen, Avrupa Birliği standartlarında Türkiye’nin en modernatıksu arıtma tesislerinden birisi olan tesisi inşa edilmeden önceKahramanmaraş’ın atıksuyu arıtılmadan doğrudan Sır Barajı’na akıyordu. Temizbir gelecek için inşa edilen Atıksu Arıtma Tesisi sayesinde daha öncekontrolsüzce Sır Barajı’na akan atıksular son teknolojiyle ileri biyolojikolarak arıtılıp temizlenerek tekrar doğaya kazandırılıyor, Kahramanmaraş’ınbarajları, dereleri, akarsuları ve su havzaları korunuyor.

İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisifaaliyete alındığı günden bugüne 15 milyon metreküp atıksu arıtımınıgerçekleştirdi. Bu rakam içme suyu temin ettiğimiz 75 bin metreküplük AyvalıBarajı’nın yaklaşık beşte biri kadar bir suya tekabül ediyor.110 MİLYONLUKTESİS

Atıksu Arıtma Tesisi ile Sır Barajı ve Havzasınınkurtarıldığına işaret eden Başkan Erkoç: “Hamdolsun Kahramanmaraş’ın en büyüksorunlarından bir tanesini çözüme kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burasıçok önemli bir tesis. Bildiğiniz gibi evsel atıklar yani deterjan, tuz ruhugibi kimyasal maddeler Sır Barajı göletine doğrudan akmaktaydı. Bu da büyük birçevre kirliliğine neden olmakta. Bu kirlilikten dolayı Sır Barajımızdakicanlılar bu zehirlenme sonucu yok olmaktaydı. Biz göreve gelir gelmez AtıksuArıtma Tesisimizin inşaatına başladı. Burası yüzde 91 hibe desteği ile yüzde9’u da belediyemizin katkılarıyla yapılıyor. Bu tesis yaklaşık 110 milyon eskipara ile 110 trilyon liraya malolan bir tesis. Türkiye’nin en modern arıtma tesisi burası. Şu anda yapılan en büyüktesis. Bu tesis en modern tesis. İçerisinde koku giderme ünitesi, çamur kurutmaüniteleri ile beraber Kahramanmaraş’ımıza modern bir eser kazandırmanınmutluluğunu yaşıyoruz” dedi.


SIR BARAJINDADOĞAL YAŞAM BAŞLADI

Arıtma Tesisi’nin Sır Barajı’na büyük katkı sağladığınadikkat çeken Başkan Erkoç: “Sır Barajında canlı yaşamına çok önemli katkıdabulunuyoruz. Yani buranın devreye girmesiyle beraber Sır Barajındaki canlıyaşamı daha da artmaya başladı. Özellikle evsel atıklarda evlerde kullandığımıztuzruhu gibi deterjan ve birçok kimyasal maddeler bu canlı hayatını daha çoketkilemekte adeta barajı zehirlemekteydi. Bu tesisle beraber bu sorunu çözmüşolduk. Yani bu Kahramanmaraş’ımız için çok önemli bir tesis. Tüm dünyadakimodern şehirlerde çok önceden kurulmuş bir tesis ama Kahramanmaraş’ımızda bugeç kalınmıştı. Biz bunu çözmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun”dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17