Çıraklık Yok Oluyor

Günden güne tarihin tozlu raflarında yerini alan, maddi zorluklara rağmen işlerini devam ettirmeye çalışan birçok meslek grubu artık çıraklarında yetişmemesinden dolayı yok olmayla karşı karşıya.

Çıraklık Yok Oluyor

Kahramanmaraş’ta Geleneksel Türk el sanatları ve meslekleri arasında yer alan nalbantlık, kalaycılık, yorgancılık, Kuyumculuk, Bıçakcılık, Semercilik, Külekçilik, ayakkabı tamircileri, terzilik meslek dalları teknolojiye ayak uyduramayıp çırak yetiştirilemediği için bir bir yok oluyor. Bu Bağlamda Bizde

Kahramanmaraş Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KMESOB) Başkanı Ahmet Kuybu ile bir araya gelerek Esnafların durumu ve çırak kalfa ilişkisini konuştuk. Başkan Kuybu ise Çıraklığın yok olduğunu kalifiyeli eleman bulmakta esnafın zorlandığını ifade etti.

Eskiden popüler olan birçok meslek grubu günümüzde unutulmaya yüz tutmuş durumda. Zamanında bir meslek edinsin diye aileler tarafından elektronikçilerin, bakırcıların, berberlerin ve daha birçok meslek grubunun yanına çırak olarak verilen çocuklar artık aileler tarafından çırak verilmek istenmiyor.

Eleman Bulunamayınca Kepenekler Birbir Kapanıyor

Bir çok zanaatın kapanmak üzere olduğunu dile getiren Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları BirliğiBaşkanı Ahmet Kuybu, “Geriden gelen kişi olmadığı için de mecburen meslekler bitiyor. Şehrimizde eskiden 50 ye yakın kalaycı varken şimdi örnek kalmış birkaç tane kalaycı arkadaşımız var. Kahramanmaraş’ta Semercilik ve Külekçilikmesleği çok fazla idi ama şu an bu mesleği yapan 1-2 tane usta arkadaşımız var onlarda ne çırak ne kalfa bulamıyorlar bu arkadaşlarımızda bıraktıktan sonra bu mesleklerin hepside bitmiş tükenmiş olacak. Bu meslekler de çok azaldı, belki de son temsilciler bu işleri yapmaktadırlar. Eskiden ilimizde çok sayıda terzi vardı. Konfeksiyon ve hazır giyimin çok hızlı gelişmesi terzilik mesleğini bitirdi. Yine daha önce Külekçilik, Semercilik, Bakır mutfak eşyasının tamamına yakını bakırdan yapılıyordu şimdi çok çeşitlendi ve dolayısıyla bu çeşitlilik de kalaycılık meslekinin bitmesine sebep oldu.

Çırak Bulmakta Zorlanılıyor

Diğer acı bir durum ise çırak yetişmemesinden dolayı meslek gruplarının yok olacak aşamaya gelmiş olması. Çoğu meslek grubunda o işi yapan son ustalar kalmış durumda diyen Başkan Kuybu; “Bu durumun birçok sebebi var ancak esnafların ortak fikri vatandaşlarda ki sırtımı devlete yaslayım anlayışı. İnsanların artık bu iş kollarını garanti olarak görmediklerini bu yüzden çocuklarını çıraklıktan yetiştirmek yerine bir şekilde devlete sokmaya çalıştıklarını söyleyen esnaflar için diğer bir sebeb ise küçük esnafın maddi olarak zor durumlara düşmesinden dolayı yanlarında birilerini çalıştıramamaları. Tüm bu nedenler çoğu geleneksel olan meslekleklerimizin yok olmayla karşı karşıya kalmasına sebebiyet veriyor” ifadelerini kullandı.

Bazı Meslekler Unutulmaya Yüz Tutmuş

Marangozluk, Külekçilik, Kalaycılık, Semercilik gibi mesleklerin yok olmak üzere olduğunu ifade eden Kuybu;  “Teknolojiye ve seri üretim eşyalara yenik düşen meslek erbabları birer birer dükkanlarını kapatıyor. Yapılan işlerin her aşamasında emek olan bu meslek grubunda ki ustalar devletin küçük esnafa yeteri kadar destek vermemesinden şikayetçi. Geçmiş dönemlerde en iyi meslek dallarından bir olan bakırcılıkda şimdilerde unutulmaya yüz tuttu. Babadan oğula geçen bakırcılıkta son noktaya gelen ustalar yeni nesil yetişmemesinden yakındı. Son kuşak bakırcı ve kalay ustaları eleman bulmakta zorlandıkları gibi iş yapmakta da zorlanıyorlar. Geçmişte kuyrukların oluştuğu, işlerin yetiştirilemediği bakırcı dükkanlarında en az 6 elaman çalıştıran bakırcı ustaları günümüzde müşteri bile bulamaz oldu. Yaptıkları işin tarihe karışmasından korkan ustalar mesleklerini yaşatmak için eleman arıyor. İş olmadığı için birçok ustanın dükkânlarına kilit vurduğunu söyleyen ustalar, tek korkularının Bakırcılık sanatının bitmesi olduğunu ifade ediyorlar. Buna benzer Bıçakçılık, Ayakkabıcılık gibi birçok meslek var” dedi. (HABER VE FOTOĞRAF: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15