CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Düzenli sosyal yardım alan vatandaşlarımızın aylık 150 kw saat elektrik tüketimlerini biz üstleniyoruz. Bir diğer müjdemiz kredi kartını ödemekte zorlanan vatandaşlarımızadır. Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlarımızın borçları tek bir çatı altında toplanacak." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

TBMM'de AK Parti grup toplantısında konuşan CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, müjde üstüne müjde verdi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ınverdiği müjdeler şu şekilde:

- Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibivatandaşlarımızın aylık 150 kwh kadar elektrik tüketimlerini devlet olarak bizüstleniyoruz. 2.5 milyonun üzerindeki hanede 80 milyon liralık faturayı devletkarşılayacak" dedi.

- "Kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenvatandaşlarımıza da mevcut borçlarını daha kolay ödemeleri için imkansağlıyoruz. Ödeme güçlüğü çeken vatandaşların kredi kartı borçları tek çatıaltında toplanacak. Ziraat Bankası'ndan alacağı krediyle borcunu kapatacak.Sonra çok uygun şartlarda aylık gelirine uygun şekilde ödeyecek" dedi.

-"Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 veüzeri sigortalı çalıştıran işyerleri için 3 puan desteği 5 puanaçıkarılıyor" dedi. 

Cumhur İttifakı ile ilgili teşkilatları uyardı

Bugüne kadar olduğu gibi birilerinin meclisiçalıştırmamak, milli iradenin tecellisini engellemek için tüm güçleri ileçalışacağını söyleyen Erdoğan, “Sizlere düşen hem bu kifayetsizlere hakettikleri cevabı vermek, onlara meydanın boş olmadığını göstermek hem de yasamasürecinin kesintisiz çalışmasını sağlamaktır. Her yerde olduğu gibi Mecliste desaflar netleşmiştir. Bir yanda AK Parti ve onunla ülkenin, milletin, devletinbekası konusunda birlikte yol yürüyen MHP ile yerli, milli duruş sahibikesimler vardır. Diğer yanda ise ana muhalefet partisi ve artık onunla aynıyolda yürüdüğü gün gibi aşikar hale gelen bölücü örgütün güdümündeki parti ilebenzeri yapılar vardır. Milletimiz bu net fotoğraflar arasında bir tercihyapacaktır” diye konuştu.

Türkiye'de yerli ve milli siyasetin karşılığının yüzde100 olduğuna inandığını dile getiren Erdoğan, “Aldığımız oy ile bu oranarasındaki fark bizim ulaşıp kendimizi, davamızı, hizmetlerimizi,hedeflerimizi, vizyonumuzu anlatamadığımız kesimlerden oluşuyor. Oyalamadığımız seçmenleri, gönüllerine giremediğimiz, belki de bunun için henüzkendilerine ulaşamadığımız vatandaşlarımız olarak görüyoruz. 31 Mart seçimlerisürecinde geçmişte kimin hangi partiye oy verdiğine bakmaksızın milletimizinher bir ferdine ulaşıp, kendimizi ifade etmeliyiz. Bunun için hizmet siyasetidiyoruz, gönül belediyeciliği diyoruz” şeklinde konuştu.

Şu ana kadar açıklanmayan 6 il belediyesi olduğunu, Cumagününden itibaren Trabzon, Kocaeli ve Sakarya'ya giderek adaylarıaçıklayacağını belirten Erdoğan, diğer adayların ise Genel Merkezdengörevlendirilen yetkililerce açıklanacağını söyledi.

“Aramızda bu bağları kimse zayıflatma yoluna gitmesin”

Cumhur İttifakı çatısı altında MHP ile belediyebaşkanlığı seçimlerinde yapılacak işbirliğinin hayırlı neticelere vesileolmasını temenni eden Erdoğan, “Böylece siyasi tarihimizde ilk defa bir mahalliseçimde öyle gizli kapaklı değil, kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarladeğil, her şeyin milletimizle paylaşıldığı şeffaf bir ittifak yapılmış oluyor.Burada bir şeyi çok açık ve net söyleyeceğim, teşkilatımın tüm mensuplarınasesleniyorum, yapmış olduğumuz bu ittifak konusunda tüm teşkilatmensuplarımızın partimizin MKYK'nın, MYK'nın aldığı kararlara ve yaptığımızistişareler neticesinde verdiğimiz kararlara saygı duyulmasını rica ediyorum.

Sizler belki işin bir yanından olaylara bakabilirsiniz,bizler ise olayları enine boyuna istişaresini yapıyor ve kararımızı da ona göreveriyoruz. Bizler bu yürüyüş esnasında özellikle kaybetmeyi değil, Cumhurİttifakı olarak kazanmaya karar vermiş bir davayız, bir hareketiz. Aramızda bubağları kimse zayıflatma yoluna gitmesin, kimse de kalkıp ‘ben' diye hareketetmesin. Burada ben yok, burada biz var, herkes buna uysun. Aday tanıtımtoplantılarımızda ittifakta destekleyeceğimiz MHP adaylarına da kendiadaylarımızla birlikte sahnede yer veriyor, onları da milletimize ilanediyoruz. Cumhur İttifakı 31 Mart akşamı zaferle inşallah bu yoldan çıkacaktır.Ben buna inanıyorum.

Karşımızda malum, Sayın Bahçeli'nin ifadesi ile ‘zilletittifakı', benim ifademle ‘illet ittifakı' var. Bunlara karşı zaferimizi ilanedeceğiz ve vatanseverliğin, milliyetperverliğin ne olduğunu yerelde degöstereceğiz. İktidarı ile yereli ile omuz omuza el ele bir yürüyüş veülkemizin değişiminde de bu sürecin çok hayırlı olacağına inanıyorum. BugünTürk siyasetinin en önemli sorunu ana muhalefettir. Daha doğrusu sorun, anamuhalefetin iktidara talip bir siyasi organizasyon gibi değil de marjinal birörgüt gibi davranıyor olmasıdır. Bu partinin teşkilatları içinde, özellikle deseçmenleri arasında elbette ülkesinin ve milletinin menfaatini düşünen pek çokkişi vardır. Yerli ve milli duruş sahibi CHP'lileri tenzih ederek söylüyorumki, bugün CHP yönetimi maalesef cumhuriyetçilikle de, halkçılıkla da,demokrasiyle de, tarihimizle de, kültürümüzle de uzaktan yakından ilgisiolmayan bir zihniyetin eline geçmiştir” şeklinde konuştu.  

"Bunlar Kürt vatandaşım kimdir YPG kimdir herhaldetanımıyorlar"

Suriye meselesini değerlendiren Erdoğan kritik birsüreçten geçildiğinin altını çizerek, Türkiye'nin Suriye'de başından beriilkeli bir tutum içerisinde olduğunu kaydetti. Suriye'nin toprak bütünlüğü gibikonularda kararlılığın sürdürüldüğünü ifade eden Erdoğan, 3 buçuk milyonunüzerinde mülteci barındırarak en büyük insani yükün Türkiye tarafındanüstlenildiğini vurguladı.

Fırat Kalkanı Harekatını ele alan Erdoğan, ABD UlusalGüvenlik Danışmanı John Bolton'un İsrail'de yaptığı açıklamaları anımsatarak,"Bu mesajı bizim kabullenmemiz, bunu yutmamız mümkün değil. Bunlar Kürtvatandaşım kimdir PKK/YPG kimdir herhalde tanımıyorlar. Hiçbir zaman PKK/YPGterör örgütleri benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz. Biz bu terör örgütümensuplarının gereğini yapar hakkından geliriz, ister Kürt ister Arap olsun.Teröre yeni bir tarif mi geliştirdiniz? Bu konuyla ilgili olarak John Boltonçok ciddi bir yanlış yapmıştır. Bizim için PKK/YPG ile DEAŞ'ın arasında en ufakbir fark yoktur.

Trump ile 14 Aralık'ta yaptığımız telefon görüşmesi bubakımdan tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu görüşmede Trump'a Münbiç ve Fırat'ındoğusundaki terör örgütü ile yürüttükleri ortaklıktan duyduğumuzmemnuniyetsizliği açık bir dille ifade ettim. Kendisinin bu işbirliğini DEAŞ'ınbölgedeki varlığıyla ilişkilendirmesi üzerine de bunun için PKK/PYD'yeihtiyaçları olmadığını, Türkiye'nin mücadele yürütebileceğini ÖSO ile beraberbunu halledebileceğini de ifade ettim. Bizim bu teklifimiz üzerine Trump,kendisinin zaten Suriye'den çekilme niyeti olduğunu, DEAŞ'ın kalan unsurlarıylamücadeleyi Türkiye'nin üstlenmesi durumunda bunu derhal yapabileceğinibelirtti.

DEAŞ bittiğinde Amerika'nın Suriye'deki varlığına gerekkalmayacağını söyleyen Trump'a bu konuda her türlü insiyatif üstlenme sözüverdim. Bunun ardından da ekiplerimize meselenin detaylarını konuşmalarıtalimatını verme kararı aldım. Amerikan yönetimleri ile daha önceden deyaşadığımız bir durum bu görüşmenin ardından yeniden karşımıza çıktı. BizTrump'la bu net anlaşmaya varmış olmamıza rağmen, yönetimin farklıkademelerinden farklı sesler gelmeye başladı. Bununla birlikte Trump'ın Suriyekonusuna bakış açısı ve buradan çekilme konusundaki kararlılığı bizim referansnoktamız olmaya devam ediyor.

Biz Başkanla vardığımız anlaşma gereğince Suriye'de halafaaliyet gösteren DEAŞ unsurlarına yönelik bir askeri harekat içinhazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Aynı şekilde PYD/YGP gibi terörörgütlerine yönelik de adımlarımızı atmakta kararlıyız. Çok yakında Suriyetopraklarındaki bu terör örgütlerini etkisiz hale getirmek üzere hareketegeçeceğiz. Bu müdahale bize engel olmaya çalışan başka teröristler de olursaelbette onların da hakkından gelmek boynumuzun borcudur" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Suriye meselesinde Türkiye'nin inisiyatifiarttıkça yeni yalanlar ve çarpıtmalar tedavüle sürülmeye başlandı. Türkiye'ninSuriye'deki Kürtleri katledeceği iftirasını ortaya atanlar aslında meseleningerisindeki gerçeği çok iyi biliyorlar. Bu söylemin amacı, Suriye'deki durumayakından vakıf olmayanların kararlarını ve uluslararası kamuoyunu etkilemektir.Hangi Kürt öldürüldü teröristten başka?" dedi.
Erdoğan konuşmasını tamamlamadan önce geçen gün Ankara'da öğrencisi tarafındanöldürülen akademisyen Ceren öğretmene onun şahsında tüm öğretmenlere Allah'tanrahmet diledi.  

“Bolton'un muhatabı İbrahim Kalın'dır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM GrupToplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ABD UlusalGüvenlik Danışmanı John Bolton ile bir görüşme olmamasına ilişkin sorulan birsoruya Erdoğan, "Bolton'un muhatabı İbrahim Kalın'dır. Biz eğer gerekligörürsek böyle bir talebe evet diyebilirdik. İbrahim Kalın ve daha sonraGenelkurmay Başkanımız görüşmeleri yaptı. Bizim de yoğun mesaimiz var. Böylebir şeye şu anda gerek yok” diye konuştu.

Fırat'ın doğusundaki teröristlere yönelik düzenlenecekoperasyona ilişkin de Erdoğan, "Bizim bir zamanlar Ayşe tatile çıkmıştı.Biz de bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerini kullandı. CumhurbaşkanıErdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile her an bir telefon görüşmesininolabileceğini de dile getirdi.  

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15