Dağ saleplerini ovaya indirdi

Kahramanmaraş’ın dünyaca ünlü dondurmasının lezzet kıvamını oluşturan Salep, 4’üncü kuşak dondurma ustası Mado’nun kurucusu Mehmet Kanbur tarafından dağlardan ovaya indirildi. Endemik türler arasında bulunan Salep şimdi özel oluşturulan bahçelerde yetiştiriliyor.

Dağ saleplerini ovaya indirdi

Endemik türler arasında bulunan ve yok olmayla karşı karşıyakalan salebi oluşturduğu özel bahçede yetiştiren Mado’nun kurucusu DondurmaUstası Mehmet Kanbur, hem doğaya dokunmadıklarını hem de en kaliteli dağsalebini yetiştirmek için yıllardır büyük çaba harcadıklarını söyledi. Özeloluşturdukları bahçeden 10 ton verim alan ve gelecek yılda rekolteyi 20 tonaçıkartacaklarını dile getiren Mehmet Kanbur, Türkoğlu’nun Kılılı mahallesindeMado Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Kanbur ve personeliyle birlikte saleptohumlarını toprakla buluşturdu.


Dağ salebini ovalarda yetiştirmeyi başaran ve Maraşdondurmasını dünyada bir numara yaptığı gibi maraş salebini de dünya da birnumara yapmayı hedefleyen Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, hedefininmodel olmak olduğunu, kendi firmasının değil Kahramanmaraş’ın marka olması içinçaba harcadığını söyledi.


SALEP YETİŞTİREREK DOĞAYA ZARAR VERDİRMİYORUZ

Kahramanmaraş dondurmasının lezzet kıvamını oluşturansalebin mutlaka Kahramanmaraş’ta yetiştirilmesi gerektiğine de vurgu yapanKanbur şöyle konuştu; “Bu salep doğada yetişen bir saleptir. Bu artık tabiattantoplanarak azalmaya başladı. Dolayısıyla devlet bunu yasaklayarak koruma altınaaldı. Koruma altına alınca artık, salep bulamaz olduk. Maraş dondurmasıyapacaksınız salebi nereden alacaksınız? O yüzden başka bir şeykullanacaksınız. Siz gerçek dondurma yapmıyorsunuz, çünkü salebiniz olmazsa budondurmayı yapamazsınız. Biz Mado olarak, dördüncü kuşak dondurma ustası ailesiolarak, bizim ecdadımız, bizim namusumuzdur sahip çıkmalıyız. Yani salebe bizsahip çıkacağız.


SALEP KALİTELİ DEĞİLSE DONDURMA KALİTELİ OLMAZ

Bilim ve teknik değişti. Bu dağlardan topladığımız bitkileriartık ovaya indirdik. Daha bilimsel hale getirdik. Bunun da amacı dondurmacılıksektörüne destek olmaktır. Salebiniz kaliteli değilse dondurmanızda kalitelideğildir. Kalite dondurmaya sahip olmak için süt ve salebin doğru olması lazım. Her aile, Her köy bahçesinde bunuyetiştirebilir. Bugün salebin kilosu piyasada 500 TL lira oldu. Biz hem endemikbitkilere sahip olup, onları korumuş oluyoruz. Dolayısıyla ekonomiye katma değer sağlasın istiyoruz. Hem de köy vebahçelerinizde yetiştireceğiniz salep ve keçi sütüne de 10 yıl alım garantisiveriyoruz. Gelsinler bizden öğrensinler, gidip bölgelerinde uygulasınlar.Ürünlerinin Pazar sorunu yok, getirsinler hemen alalım.”


10 TON VERİM ALDIK HEDEFİMİZ 20 TON

Son yıllarda Türkoğlu’nun Kılılı Mahallesinde bulunançiftliğinde özel olarak tasarlanmış bahçelerinde dağ salebi ve salepçeşitlerinin yetiştirilmesi için denemeler yapan Kanbur, salep dikimlerindenbaşarılı olarak 10 ton ürün aldığını, bu yılda yeni denemelerle rekoltesini 20tona çıkarmayı hedeflediğini de söyledi. Kahramanmaraş Salebini sadece Türkiyegeneline değil yurt dışına da ihraç yapmak istediğini dile getiren Kanburkonuşmasını şöyle sürdürdü; “Kahramanmaraş’ı bu konuda da marka yapmak zorundayız.Salebi de bu konuda marka yapalım ve yurt dışına satalım. Salep dünyada şifalı içecekolarak kabul görür. Sadece dondurmada  kullanılmaksızın içecek olarak dakullanılıyor. Bilim adamları salebin çok sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Bizsadece dondurma sektöründe ki rolünü söyleyebiliyorum. Dondurmada salep olmazsao aromayı ve kokuyu alamazsınız.


YETİŞTİRMEK İSTEYENLER BİZE GELSİN

Tohuma ihtiyacı olanlar bize müracaat ederek Bakanlıktanaldığımız sertifika izinlerimizle önümüzdeki yıl tohum vermeye çalışacağız.Ayrıca tohumun ekilmesi hakkında bilgiyi de vereceğiz. Devlet endemik bitkileredokunmayın diyor. Dondurmayı ne ile yapacağız? Ben buna Mado olarak sahipçıkmasaydım, yarın Maraş dondurması diye bir şey kalmaz hale gelirdi.  Biz buna görevimiz diyerek, bu işe ömür verdikdiyerek, devam ediyoruz. Bizim gayemiz kendimizi marka yapmak değil, şehrimizimarka yapmaktır. Doğduğum ve yaşadığım yeri marka yapmak zorundayım. Onun içindondurmamızın adı MADO (Maraş dondurması)dır. Bu konuda da şehrimizi markayaparsak her insan geldiği zaman 1 kilo salep alıp götürecektir. Salep piyasadaçok yok. Bu konuda büyük bir ekip olarak destek vermeye ve almaya hazırız.Bugün yurtdışına dondurma ihraç ediyorsak artık salebi de ihraç edeceğiz.” HABER:MESUT TUĞRUL

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37