Destan'ın 99.Yıl Dönümü

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

Destan'ın 99.Yıl Dönümü

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü kentte yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bir hafta öncesinden başlayan etkinlikler, 12 Şubat Salı gününe kadar sürecek. Çocuklar için yapılan gösteriler, okçuluk yarışları, Sütçü İmam olayının canlandırılması, tiyatro gösterileri ve halk oyunları gibi kutlamalarla bu destan gelecek nesillere aktarılıyor.

Vali Vahdettin Özkan, Kortej yürüyüşü sırasında yaptığı açıklamada, İstikbalde gençlerimizin örnek alması gereken bir destandır Kahramanmaraş. Maraş Anadolu'da ki diriliş ruhunun istiklale ve istikbale yönelik temayülün ifadesidir. 99.yılda büyük bir heyecanla, devleti ile milleti ile hep beraber bir heyecan ile kutluyoruz'' ifadelerine yer verdi.

Bugün bizim onur yılımız, şeref yılımız, kahraman ecdadımız bundan tam 99 yıl önce, dünya'da eşi benzeri görülmemiş bir destan yazdı diyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, ''Bizim istiklal savaşımızın meşalesi Kahramanmaraş'ta ateşlendi. Türk tarihi için bu çok önemli bir dönüm noktasıdır. Kahramanmaraş destanı, Kahramanmaraş savunması bir şehrin, bir devleti nasıl yendiği, dünyaya ispatlanmış oldu. İman ve inanç oldu Kahraman ecdadımız onur ve şerefi için canını ortaya koydu. Onlar her zaman bize ilham kaynağı olacak. Onlar her zaman bizim gururumuz olacak. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz'' dedi.

Bugünün gerçekten çok coşkulu bir gün olduğunu ifade eden AK Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör,  ''Kahramanmaraş'ın tarihi zaferle dolu. Bugünde Onikişubat'ı hemşerilerimizle coşkuyla kutluyoruz. Allah tabi o günleri bir daha getirmesin. Bu toprak için kendini feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz'' diye konuştu.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise, ''Biliyorsunuz, Kahramanmaraş bir istiklal kenti. Bir başka ifade ile kurtuluş mücadelemizin başlatıldığı kent. Dolayısı ile istiklaline, istikbaline yürekten bağlı bir kent. 12 Şubat 1920'de Kahramanmaraş'ımızı işgal eden o işgalci güçleri, Fransızları düzenli bir askeri ve silahı olmadan kanı ile canı ile yüreğiyle bu memleketten kovan ve tarihe adını altın harflerle yazdıran bir Kahraman kenttir Kahramanmaraş. Bize bu günleri hediye eden şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum'' dedi.

12 Şubat etkinliklerini coşku ile kutluyoruz. Bu kortej yürüyüşü ile bu etkinlikleri resmen başlatmış oluyoruz diyen Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay,''Kahramanmaraş'ımız ülkemizin kurtuluş savaşına vesile olmuş ve tüm dünyaya nam salmıştır. Bu kurtuluş etkinliklerinin doğru bir şekilde genç nesillerimize anlatılmazı lazım. Bu bayramları coşku ile kutlayarak kurtuluşun nasıl elde edildiğini yeni neslimize öğreteceğiz. Bayramımız mübarek olsun'' ifadelerine yer verdi. HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane