Dev Proje Sayesinde Hızlı Tren Projesi Hayata Geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kahramanmaraş’a sözü verilen Hızlı Tren konusu hakkında önemli gelişme yaşandı. 

Dev Proje Sayesinde Hızlı Tren Projesi Hayata Geçiyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) işletmesi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İç Anadolu'yu Akdeniz Bölgesi'ne bağlayacak Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattındaki test sürüşleri doğrultusunda Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep-Şanlıurfa hızlı demiryolu projelerine entegre edilecek.

İç Anadolu'yu Akdeniz Bölgesi'ne bağlayacak Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattının ilk etabı olan, Konya-Karaman bölümünün test sürüşleri yılsonunda başlayacak. Test sürüşlerinin tamamlanmasıyla iki şehir arasındaki mesafeyi 40 dakikaya düşürecek proje, Karaman-Yenice hattının da devreye alınmasıyla mevcut hızlı tren hatlarını Mersin Limanı'na bağlayarak, hem yolcu hem de yük taşımacılığı açısından ekonomiye büyük katkı sağlayacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) işletmesi Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, bugüne kadar bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolu işletmeye açıldı. Halen bin 889 kilometrelik yüksek hızlı demir yolunun inşası ise sürüyor. Öte yandan hem yük hem de yolcu taşımak üzere devam eden hızlı demir yolu çalışmalarında bin 786 kilometre hızlı demir yolunun inşası sürdürülüyor.

İnşası devam eden hızlı demir yolu projeleri kapsamında 102 kilometrelik Konya-Karaman arasındaki demir yolu, saatte 200 kilometre hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirildi.

İKİ ŞEHİR ARASI SEYAHAT SÜRESİ 40 DAKİKA

Altyapı ve üstyapı işleri tamamlanan projenin elektrifikasyon ve sinyalizasyon yapım çalışmaları devam ediyor. Bedeli 55 milyon 490 bin avro olan proje tamamlandığında Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek. Yolcunun yanı sıra yük taşımacılığının da yapılacağı Konya-Karaman hattında test sürüşleri ise yıl sonunda başlayacak. Hatta yılda 2 milyon yolcunun seyahat etmesi hedefleniyor. Karaman-Yenice hattının işletmeye alınmasıyla Mersin Limanı ile Konya ve Ankara arasında daha kısa ve hızlı bir ulaşım koridoru oluşturulacak.

GÜNEYDOĞU'YA KADAR UZANACAK

Hattın devreye alınmasıyla, İstanbul’a kadar mevcut demir yolu ağına göre daha kısa mesafe ve daha hızlı bir demir yolu sistemi ile entegrasyon sağlanacak. Ulaşım kolaylığı, bölgenin her alanda gelişmesine de katkı sağlayacak. Konya-Karaman hızlı demiryolu hattı, devamındaki Karaman-Ereğli-Ulukışla-Yenice Hızlı Demiryolu ile güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep-Şanlıurfa hızlı demiryolu projelerine entegre edilecek. Kahramanmaraş Halkının yalardır merakla beklediği Hızlı Tren Projesinden önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda seçim çalışmaları kapsamında kentimize gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin hızlı trenle hattını bin 213 kilometreye ulaştırdıklarını, Kahramanmaraş'ın da hızlı trenle buluşacağını müjdelemişti.

DEV PROJE KAHRAMANMARAŞ’A UMUT OLDU

İç Anadolu'yu Akdeniz Bölgesi'ne bağlayacak Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattının ilk etabı olan, Konya-Karaman bölümünün test sürüşleri yılsonunda başlayacak olması Kahramanmaraş içinde bir umut oldu. Konya-Karaman hızlı demiryolu hattı, devamındaki Karaman-Ereğli-Ulukışla-Yenice Hızlı Demiryolu ile güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep-Şanlıurfa hızlı demiryolu projelerine entegre edilecek. Konya-Karaman hattında hizmet verecek tren, Konya'nın Kaşınhanı Yeni Mahallesi ve Çumra ilçesi ile Karaman'ın Demiryurt köyündeki istasyonlarda yolcu indirip bindirecek.

VALİLİK KOORDİNASYON TOPLANTISINDA KONU MASAYA YATIRILMIŞTI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 6.Bölge Müdürlüğü yetkililerinin sunumu sonrasında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, Hızlı Tren’de ki son durumu, ne zaman geleceğini sordu. PROJE BU YIL BİTİYOR TCDD 6.Bölge Müdürlüğü yetkilisi, Başkan Zabun’un sorusu üzerine Hızlı Tren’in projesinin bu yıl içerisinde projesinin biteceğini belirtti. Hızlı Tren’in yapımına ne zaman başlanacağına dair henüz bir tarih verilmezken, ödenek konusunda ciddi bir azalma olduğu, bu yüzden önceliğin eldeki yapımı devam eden projelere ağırlık verildiği, ihalenin genel müdürlük tarafından yapılacağı belirtildi.

2018 YILINDA DUYURULAN PROJE 2019 YILINA DEVREDİLMİŞTİ

Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattının Nurdağı'ndan geçeceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nurdağı İle Kahramanmaraş'ı birbirine bağlayarak, şehrimizi hızlı tren hatlarıyla buluşturmuş olacağız. Kahramanmaraş-Nurdağı Hızlı Tren hattının etüt çalışmaları devam ediyor. Böylece Kahramanmaraş-Gaziantep arası hızlı trenle 53 dakika, Adana arası 1 buçuk saat, Mersin arası 2 saat olacak. Bu iş plan, proje işi. Lafla değil, icraat, icraat" açıklamalarında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalar kentte sevinçle karşılanırken şu ana kadar hızlı tren ile ilgili hiçbir adım atılmadı ve umutlar 2019’a kalmıştı. (HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15