DİKKAT... CEZA GELMESİN!

Trafik cezalarının arttırılmasına yönelik kanun geçtiğimiz ay yürürlüğe girmişti. Kural ihlali yapan sürücülere cezai işlemler resmi-sivil polis ekipleri tarafından uygulanırken, önceki gün Fahri Trafik Müfettişlerinin de tespit edeceği kural ihlalleri açıklandı.

DİKKAT... CEZA GELMESİN!

Yeni kanunla birlikte yürürlüğe giren trafik cezaları cepyakıyor. Hal böyle olunca vatandaşlarda kural ihlali yapmaktan daha çokkaçınıyor. Trafik polislerinin yanı sıra Kahramanmaraş'ta 200'ün üzerinde FahriTrafik Müfettişi görev yapıyor.

EN ÇOK CEZA KIRMIZIIŞIKTAN

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre; Karayolları TrafikKanunu'nda yapılan değişiklikle Eylül 1997'den itibaren görev yapan 'FahriTrafik Müfettişleri', bugüne kadar kuralları hiçe sayan tam 3 milyon 759 bin250 sürücüye ceza yağdırdı. Fahri müfettişler en çok cezayı ise kırmızı ışıkihlali yapan sürücülere kesti.

MÜFETTİŞLER GÖREVBAŞINDA

Kahramanmaraş'ta da şuan görev yapan 200'ün üzerinde FahriTrafik Müfettişi kural ihlali yapan araçları tespit ederek tutanak tutuyor.Ayrıca kural ihlali yapan sürücülere MOBESE, Radar ile hız tespiti, Drone iletrafik denetimlerinden de ceza yazılıyor. Resmi Trafik Polisi ekipleri de yapılanrutin uygulamalar ile ihlal yapan sürücüleri tespit ediyor.

Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (Mobese) ve elektroniksistem uygulamaları hemen tüm şehirlerde kural tanımaz sürücüleri tespitederken özellikle büyükşehirlerde kırmızı ışık ve hız kontrolü yapankameraların bulunduğu yerden sürücüler ayaklarını gaz pedalından çekiyor. Ancakkamera bulunmayan bölgelerde ise devreye giren fahri trafik müfettişleri, kuralçiğneyen sürücüleri af etmiyor. Resmi verilere göre her yıl 7-8 bin kişininkazalarda öldüğü Türkiye'de 20 bin 853 fahri trafik müfettişi gönüllük esasınagöre görev yapıyor. Kırk yaşını tamamlamak ve üniversite mezunu olmak gibi birdizi şartları taşıyan örnek sürücülerden seçilen ve herhangi bir ücret almayanfahri trafik müfettişleri, en çok; 'kırmızı ışıkta geçmek, trafiği aksatacakşekilde şerit değiştirmek, ters yola girmek, dönüş kurallarına uymamak, trafiğiaksatacak şekilde park etmek, güvenli takip mesafesini korumamak, gereksiz yerekorna çalma' gibi kural ihlallerinden ceza yazıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri, Eylül 1997'denitibaren görev yapan fahri müfettişler, 21 yılda tam 3 milyon 759 bin 250sürücü hakkında ceza tutanağı hazırladı. Müfettişlerin yazdığı ceza miktarı iseyarım milyarı geçti. Resmi verilere göre; 21 yıl boyunca fahri müfettişlerinin329 bin 138 ceza tutanağı ile 2013 yılı en fazla ceza kestikleri yıl oldu. Enaz ceza ise 73 bin 763 ile 2011 yılında ceza tutanağı hazırlandı. 1999'da ülkegenelinde gönüllük esasına dayalı olarak faaliyet yürüten 6 bin 743 trafikmüfettişi varken bu rakam 23 bin 953 ile 2013 yılında zirveye çıktı. 2018'inilk 9 aylık sonu itibariyle ise ülke genelinde 20 bin 853 fahri trafikmüfettişi kural çiğneyen sürücülerin peşine düştü.

HANGİ İHLALLERE CEZAKESİYORLAR

'Sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemeklesorumlu olan yetkililere yardımcı olmak üzere görev yapan kişiler' olarakadlandırılan fahri trafik müfettişlerinin ceza yazdıkları bazı kural ihlalleriise şöyle sıralandı: " Dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayetetmemek.Sağa-sola dönüş kurallarına uymamak. Şerit izleme ve değiştirmekurallarına uymamak. Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak,taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak. Park etme ihlalleri.Kavşaklara yaklaşırken yavaşlamamak ve geçiş hakkı olan araçların öncegeçmesine imkan vermemek.Kırmızı ışıkta geçmek."

İŞTE FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİNİN CEZA TESPİTİ YAPACAKLARIİHLALLER;(HABER: ÖMER FARUKSALMAN / İHA)

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner15