DİYABET HASTALARINA AYAK VE YARA BAKIMI

Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Vehbi Şirikçi, şeker hastaları için 13 yataklı ayak ve yara bakım ünitesinde şimdiye kadar 2 bin 850 hastanın tedavi edildiğini söyledi.

DİYABET HASTALARINA AYAK VE YARA BAKIMI

  Necip Fazıl ŞehirHastanesi’nde 2017 yılından bu yana hizmet veren Diyabetik Ayak ve Yara BakımMerkezi, şeker hastalığına bağlı gelişen yaraların ve kronik yaraların tedavisiiçin oluşturuldu. Kentteki şeker hastalarının artık Kahramanmaraş’ta tedavi gördüğünüsöyleyen Necip Fazıl Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Vehbi Şirikçi, özelünitede yatan hastaların koordinasyonlu ve disiplinli bir şekilde tedaviedildiğini dile getirdi. Şirikçi, “Diyabetik Ayak ve Yara Bakım Merkezimiz 2017yılının Ağustos ayından bu yana Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde hizmet veriyor.Ünitemizin içinde 13 yataklı servis ve poliklinikleri ile açıldığı tarihten buyana yaklaşık 2 bin 500 hastaya ayaktan tedavi hizmeti ve 350 hastaya yataraktedavi hizmeti vermiştir. Bu ünitemiz şu anda ilimizde tek olarak hizmetvermektedir ve çevre illerden de zaman zaman hasta kabulü yapmaktayız.Özellikle hastalarımızın çevre illere sevkini de önlemiş bulunmaktayız.Diyabetik ayak yarası hastaları birçok branşı ilgilendirdiği için bu branşlar arasındazaman zaman tedavi aksaklıkları oluşuyordu. Buraya yatırmaktaki en büyükavantaj bir koordinasyon sağlamak, bu branşları multi disipliner bir şekildekoordinasyon sağlamaktır. Bu ünitemizde de bunu gerçekleştirmekteyiz” dedi.

  Hastaların verefakatçilerinin hastalıklarıyla ilgili düzenli bir şekilde bilgi aldığınıbelirten hasta yakını Yaşar Yüce ise, “Ankara ve diğer illerde gitmediğimizhastane kalmadı. Ama biz şu anda buraya geldik ve çok memnunuz. Burada bulunanfarklı birimler bize tedavilerimiz sürecinde bilgi veriyorlar. Görevlilerişleri dışında ve boş vakitlerinde gelip bize diyorlar ki, ‘sizin durumunuz busize bu şekilde tedavi uyguluyoruz.’ Biz çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

  Ayağında oluşanbir yara nedeniyle dizlerinin başka bir hastanede kesilmesi gerektiğini öğrenenŞemsi Karaağaç ise hastaneden memnun olduğunu söyledi. Karaağaç, “Benimayağımda bir yara oluştu ve o da ilerleyerek büyüdü. Başka bir hastaneye gittimve orada dizimden aşağısını keseceklerdi. Sonra buraya geldik Allah’a şükürdizden aşağım değil de, yerine ayak parmaklarım kesildi sadece” diye konuştu. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15