DİYABET TEDAVİSİ SOFRADA BAŞLIYOR

Diyabet, yani şeker hastalığı, ismi kadar tatlı olmayan kronik bir sağlık sorunu. Pankreasın insülin üreten hücrelerinde bozulma olması sonucu ortaya çıkan diyabet, kalp krizi veya inme benzeri akut komplikasyonlardan uzun vadede ortaya çıkabilen körlük, böbrek yetmezliği, nöropati gibi kronik sağlık sorunlarına kadar birçok ciddi hastalığa yol açabiliyor.

DİYABET TEDAVİSİ SOFRADA BAŞLIYOR

Dengeli beslenme başta olmak üzere egzersizve düzenli ilaç kullanımını da içeren üç adımla diyabetin kontrol altınaalınabileceğini belirten Acıbadem Adana Hastanesi’nden Diyetisyen Çisem GündüzGizir “Diyabetin tedavisi sofrada başlıyor” diyerek hangi besinlerin nasıltüketildiğinin diyabet kontrolünde kritik önemde olduğunun altını çiziyor.

 

Diyabet nasılortaya çıkıyor?

Sağlıklıkişilerde yenilen gıdaların bir kısmı, sindirildikten sonra şeker, yani glikozolarak kana geçiyor ve çeşitli dokular tarafından enerji kaynağı olarakkullanılıyor. Diyabetli kişilerde ise kandaki glikozun (kan şekerinin) düzeyinidengeleyen insülin hormonunun eksikliği veya yeterince salgılanmasına rağmenvücutta kullanılamaması nedeniyle kronik bir metabolizma bozukluğu gelişimigörülüyor.  

 

Diyabettedavisinin amacı kan şekeri kontrolünü sağlayarak diyabet ve beraberinde gelençeşitli komplikasyonları önlemek ve geciktirmek. Tedavinin kişiye özel diyet vedengeli beslenmeyle sofrada başladığına dikkat çeken Diyetisyen Çisem GündüzGizir, diyabet hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğine dair şu detaylarıpaylaşıyor.

 

 Doğru zamanda doğru besin!

Beslenme uzmanıtarafından düzenlenmiş kişiye özel bir diyet programı diyabetli kişiler için hayatiönemde. Yaş, cinsiyet, varsa kullanılan diğer ilaçlar ve kronik hastalıklar gibikişinin bireysel özellikleri, hastaya uygulanacak diyette farklılık yaratabiliyor.Bu nedenle diyabetli kişilerin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayacak yemeiçme programının mutlaka bir diyetisyen tarafından oluşturulması gerekiyor. Buradadikkat edilmesi gereken nokta şok diyetlerden, kulaktan dolma bilgilerden veyabaşkasının uyguladığı bir planı uygulamaya kalkmaktan kaçınmak. Tüm bu durumlarfazla kilo alımına ve diyabetin yaratabileceği sorunların ağırlaşmasına nedenolabiliyor.

 

Ara öğünlerle kanşekeri dengenizi koruyun

Gün içerisindeana öğünlere ek yapılacak ara öğünlerle kan şekeri seviyesini dengede tutmakmümkün. Öğünler arası sürenin artması ve uzun süren açlıklar kişide hipoglisemi(kan şekeri düşüklüğü) yaratabiliyor. Bu nedenle diyabetli kişilerin insülindüzeylerine göre muhakkak ara öğüne başvurması gerekiyor.

 

Daha fazla posatüketin

Posa tüketimidiyabetik bireyler için hem kan şekerini dengelemesi hem de kandaki kolesterolseviyelerini aşağıya çekmesi bakımından oldukça önemli. Daha fazla posa alımı içinbeyaz undan yapılmış yiyecekler yerine tam buğday unundan yapılmış olanların vemeyve suyu yerine taze meyvenin kendisinin kabuğuyla birlikte tüketilmesigerekiyor. Ayrıca haftada iki kez kuru baklagiller ve her öğünde düzenli olaraksalata yenilmesi öneriliyor.

 

Pişirme tekniğineözen gösterin

İnsanların hiçaklına gelmese de yemekleri pişirme şeklimiz, onlardan aldığımız vitaminleri veiçeriği etkileyebiliyor. “Mesela patatesi haşlanmış ve soğuk tüketmek kanşekerimizin daha yavaş yükselmesini sağlıyor” diyen Diyetisyen Çisem GündüzGizir, özellikle diyabet hastalarının yemek pişirirken kızartma veya kavurmapişirme yöntemlerinden uzak durmasını; haşlama, buğulama veya fırınlamayöntemini tercih etmelerini tavsiye ediyor. Çisem Gündüz Gizir, evde pişen tümsağlıklı yemeklerin diyabetli bireyler için uygun olduğuna da dikkat çekiyor.

 

Tuz ve şekerdenuzak durun

Turşu, şalgamgibi salamura ya da konserve yiyecekler ile salam, sosis, sucuk, pastırma gibişarküteri ürünleri yüksek tuz içeriğine sahip yiyecekler kapsamında. Bu yüzdendiyabetli bireylerin bu ürünlere de veda etmesi gerekiyor. Ayrıca şekerinkendisi veya şeker içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminden de uzak durulmasışart. Şerbetli veya sütlü tatlıların yerini meyvenin kendi şekerindenyararlanılarak yapılan doğal tatlıların alması tavsiye ediliyor. Buna ek olarak, örneğin tam tahıllı ekmek yerine beyazekmekte bulunan basit şekerleri de beslenme düzeninden çıkarmak gerekiyor. Bununyerine tüketilebilecek kompleks karbonhidratlar, diyabet hastalarının kanşekeri seviyesini dengede tutmak için oldukça doğru bir alternatif. (HABERMERKEZİ)

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15