DİYANET-SEN'DE 'BOZDOĞAN' DEVRİ!

Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şubesi’nin 14 yıl boyuncu başkanlığını yapan Ekrem Arslan’ın aday olmadığı 6. Olağan Kongre’de Şevket Bozdoğan ve Abdülaziz Yenice kıyasıya yarıştı. Birlik ve beraberlik içinde gerçekleşen kongrede Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şubesi’nin yeni başkanı 5 oy farkla Şevket Bozdoğan oldu.

DİYANET-SEN'DE 'BOZDOĞAN' DEVRİ!

Memur-Sen’e bağlı Türkiye Diyanet ve Vakıf GörevlileriSendikası (Diyanet- Sen) Kahramanmaraş Şubesi’nin 6. Olağan Kongresigerçekleştirildi. Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şubesi’nin 14 yıl boyuncu başkanlığınıyapan Ekrem Arslan’ın aday olmadığı 6. Olağan Kongre’ye iki liste halindegidildi. Din Gönüllüleri ve Görevlileri Derneği Başkanı Şevket Bozdoğan ve İmamHatip Abdülaziz Yenice’nin yarıştığı kongre, Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan kongrede, saygı duruşu ve İstiklalMarşı’nın okunmasının ardından divan oluşturuldu. Kongrenin Divan BaşkanıMemur-Sen İl Başkanı Abdülaziz Aydın olurken, üyeliklerine ise ŞerafettinBuğdaycı ve Mehmet Altun seçildi. Abdülaziz Aydın başkanlığındaki kongreFaaliyet Raporu ve Denetim Raporlarının okunmasıyla başladı. Kongre AK PartiKahramanmaraş Milletvekilleri Mehmet Cihat Sezal ve Habibe Öçal’ıntelgraflarının okunmasıyla devam ederken protokol konuşmalarına geçildi.

 

“14 YILDAN BERİ BU GÖREVİ İFA EDİYORDUM”

Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şubesi’nin eski Başkanı EkremArslan yaptığı konuşmada 14 yıl boyunca başarılı bir şekilde çalıştıklarınısöyledi. Arslan, “Her kurumun kendine has bir misyonu olduğu gibiDiyanet-Sen’in de kendine has bir misyonu var. Memur-Sen’e bağlı olarakfaaliyet göstermek ve Memur-Sen’in bir mensubu olmak bir şereftir. Gerek içerdegerekse de dışardaki mihraklara karşı mücadeleyi STK’lar olarak ortaya koyanşuan da Memur-Sen’dir. Düşüncemizi, eylemlerimizi en iyi şekilde temsil eden veen iyi şekilde her platformda dile getiren Diyanet-Sen’dir ve bizim kurumumuzdaözellikle yıllarca biriken sorunların çözümü noktasında gayretini ortaya koyanDiyanet-Sen’in çabası herkes tarafından görülmektedir. Yaklaşık 14 yıldan beribu görevi ifa etmekteyim. Bu görevi ifa ederken 2005 yılında Diyanet-Sengönlümüze misafir oldu, evimize misafir oldu. Biz bu misafiri ve bu misafirliğien iyi şekilde icra edebilmek için gayretimizi, çalışmamızı ortaya koyduk. BizDiyanet-Sen’i kendimize misafir ettiğimiz gibi, sizler de bizi misafir ettiniz.Gerçekten 14 yıl boyunca Kahramanmaraş’ta Diyanet-Sen’in misyonuna uygun birşekilde ne yapılması gerekiyorsa bunu yapmanın gayreti, azmi, heyecanıiçerisinde olduk. Gerek yönetimimizdeki arkadaşlarımızla gerekse ilçetemsilcilerimizle gerekse de kadın kollarımızla en iyi şekilde icra etmeninheyecanını yaşadık. Göreve gelen arkadaşımıza başarılar diliyorum, tabi kikazanan kim olursa olsun her şeyden önce kazanan Diyanet-Sen olacak. Küsmek,darılmak olmaz, bize yakışmaz. Kazanan kardeşimiz tabi ki herkesin sorununuçözmeye gayret edecektir” ifadelerini kullandı.

 

“GEÇMİŞTE ÇOK BÜYÜK ZORLUKLAR ÇEKTİK”

Kongreye katılan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekiliİmran Kılıç ise geçmişte Türkiye’de din eğitiminin ve din hizmetlerinin çokbüyük zorluklar çektiğine dikkat çekerek, “Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şubemizinkongresinin hayırlara vesile olmasını yüce Rabbim’den niyaz ediyorum.Milletimizin geçmişte yaşadığı zor dönemlerde hem din hizmetleri hem de dineğitimi başka diğer kesimlerle beraber payını fazlasıyla almıştır. Eskiden zorgünler geçirdik, bugün ise her mahallemizde bir değil birden fazla Kur’anKursu, ilçelerimizde birden fazla İmam Hatip Lisesi, neredeyse büyükmahallelerimizde bile İmam Hatip’ler yapıldı. Hafızlık müessesleri,hocalarımızın camilerde verdiği din hizmetleri noktasında büyük mesafeleraldık. Sendika ve STK mücadelemizde yine baskılardan geçti. Memur-Sen’degerçekten çok zor şartlar altında kurulmuştu. Memur-Sen, gerek memurlarımızın çalışmahayatının iyileştirilmesi, gerek özlük hakları noktasında daha iyi mesafeleralınması hususunda bu günlere gelişimizde çok büyük emek verdi. Diyanet-Sen’debu anlamda aynı çabayı gösterdi. Bugüne kadar emek veren bütün arkadaşlarımızatakdirlerimizi sunuyorum. Seçilen kardeşimiz aynı hızla, hatta geçmişintecrübesini kullanarak daha hızlı bir şekilde din, devlet, vatan ve milletmücadelemizde görevlilerimizin daha iyi ortamlarda daha iyi imkanlarla hizmetetmesi noktasında ellerinden gelen gayreti fazlasıyla sarf edeceklerdir”şeklinde konuştu.

 

“DAVA BİLİNCİYLE HAREKET EDECEĞİZ”

Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şubesi’nin yeni Başkanı ŞevketBozdoğan da yaptığı konuşmada Diyanet-Sen’in değerlere öncelik veren birsendika anlayışında olduğunu söyledi. Dava bilinciyle hareket edeceklerinibelirten Bozdoğan, “Hilfü'l-Fudûl hareketiyle başlayan, kuruluş aşamasında biravuç insanla yola çıkan, cami odalarda temelleri atılan Diyanet-Sen’in kurucuGenel Başkanı Ahmet Yıldız hocama rahmetler diliyorum. Evet onlar gitti, davadevam ediyor. Bugün Türkiye’nin 81 ilinde bayrağını dalgalandıran, Edirne’denKars’a kadar sendikamızı güçlendiren Genel Başkanımız Mehmet Bayraktutar’a veekibine de güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Diyanet-Sen, kendideğerlerine öncelik veren bir sendikadır. Öncelikle bizim mesleğimiz dingönüllülüğü ve biz bir şeye adım atarken dava bilinciyle adım atmakdurumundayız. Bizim sendika anlayışımızda dava bilinciyle burada bulunuyoruz.Bugün sendikayı sadece siyasete ve bürokrasiye atlama gibi görenler olsa daişin temeline indiğimiz zaman bir avuç insanla zor şartlarda yola çıkaninsanların bugün bu sendikalarda hakkı vardır. Dünyaya İslam değil de isyanhakimse bunun sebebi öyle zannedildiği gibi İslam düşmanlarının güçlüolduğundan değil, Müslümanların dağınıklığından, Müslümanların birleşmemesindenkaynaklanmaktadır. O yüzden hakkın, adaletin hakim olması için başta bizlerinve tüm Müslümanların tevhid akidemizi yeniden gözden geçirerek birbirimizi dahafazla sevmek şuurunda olmamız gerekiyor” dedi.

 

“ÜYELERİMİZİN SORUNLANI ASLA ÖTELEMEYECEĞİZ”

Sözlerinin devamında hedeflerini anlatan Başkan Bozdoğan,“Sendika sivil, direniştir, sendika bir muhalefet hareketedir. Muhalefet derkenher şeye karşı çıkan değil, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyerek doğrularınasahip çıkmaktır. Bu sendikacılık ise ülkemizde Memur-Sen çatısı altındayapılıyor. Türkiye güzel yerlere gelmeye devam ediyor. Sendikacılık aynızamanda bir kadro hareketedir ve sendika eylem içinde adam yetiştirme, kadrolaroluşturma merkezidir. Dolayısıyla sendika Hilfü'l-Fudûl hareketidir. Haksızlığauğrayan herkesin hakkını savunup, mazlumlara sahip çıkmak zaten bizim İslami veinsani görevlerimizdir. Kim olursa olsun mazlumun yanında olmak, sloganlaşmışprensiplerimizdendir. Sendika yöneticilerinin hak ve hukuka uygun bir şekildedava şuuruyla hareket etmesi önemlidir. Üyelerimize karşı bir haksızlıkyapıldığı zaman, haksızlık kimden ve nereden gelirse gelsin asla ona yanağımızıdönmeyeceğiz. Biz dernek olarak bazı faaliyetler yaptık, yaptıklarımız görevyapan arkadaşlarımız bunu takdir ettiği için delege seçiminde 69 delegeden47’si bize teveccüh gösterdiler. Bu duruşumuzu asla bozmadan devam ettireceğiz.Sendika da yıkıcı değil, yapıcı olacağız. Diyanet-Sen’in çatışmacı bir sendikalanlayışının ötesinde uzlaşmacı, birleştirici ve yapıcı bir sendika kimliğivardır. Bu kimliği de muhafaza edeceğiz. Buradaki uzlaşma kavramı aslateslimiyetçi değildir. Diyanet-Sen olarak bizler sevgi toplumundan yanayız.Bunun için varız ve sevgiyi birbirimize yaklaştırmak amacıyla kullanmakmecburiyetindeyiz. Yani birbirimizi sevmek mecburiyetindeyiz. İnşallah, Ekrembaşkanımızın yaptığı çalışmaların takipçisi olacağız, aynı çizgide yapmayadevam edeceğiz. Üyelerimizin sorunlarını asla ötelemeyeceğiz. Nerede sorun varsaonu çözmek için uğraşacağız” ifadelerini kullandı.

Kongrede İl Müftü vekili Süleyman Yavuz’da bir selamlamakonuşması gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarının ardından seçime geçildi. 132delegenin oy kullandığı seçimde oyların 67’sini alan Şevket Bozdoğan,Diyanet-Sen Kahramanmaraş Şubesi’nin yeni başkanı oldu. Abdülaziz Yenice ise 62oyda kaldı.

Kongreye Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek veçok sayıda din görevlisi de katıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15