DÖNER SERMAYE SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mehmet Özer döner sermaye sistemi yeniden düzenlenmesi konusunda bir açıklaması gerçekleştirdi.

DÖNER SERMAYE SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Performansa dayalı döner sermaye sisteminin artık içindençıkılamaz bir hale geldiğini söyleyen Özer, “Bugün bakıldığında çalışana da birfaydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik vardı. Bugünperformansa dayalı döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi trajikomik düzeylereindi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tümtıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarınındöner sermayeleri eridi.  Dönersermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetsekurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldıçalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artıştaleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hemde döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı” şeklinde konuştu.

 

“YAPILMASI GEREKENPERFORMANSA DAYALI DÖNER SERMAYE SİSTEMİNİ YENİDEN DİZAYN ETMEKTİR”

 

Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi vetaksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi diyen Özer, “Birçalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısınedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok edenve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerkençalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyükçözümler gibi sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarcabu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulaktıkandı. Yetkili Sendikanın her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TLartacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlaroyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu,sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı dönersermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacakgibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkünolacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezinekonmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak veemekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareketgeçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasalhazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlıkçalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstraistek değil olması gerekendir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan SağlıkBakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletinsağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler birsorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17