Dulkadiroğlu'ndan tarihi konaklara yatırım

Başkan Okay: “Tarihi konaklar turizmin altyapısı oldu”

  Dulkadiroğlu'ndan tarihi konaklara yatırım

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, tarihi dönüşümprojeleriyle ortaya çıkan konak restorasyonu ve müze çalışmalarının, turizminalt yapısını oluşturduğunu söyledi.  

  İlk konakrestorasyonu çalışmasını Mutfak Müzesi olarak tamamlayarak hizmete açanDulkadiroğlu Belediyesi, şehrin hem gastronomi hem de tarihi turizmine çokbüyük katkı sağladı. Ardından Somut Olmayan Kültürel Miras müzesi ve ÜdürgücüKonağını da hizmete açan Dulkadiroğlu Belediyesi, turizm yolu ve yeni konak çalışmasınıise sürdürüyor.

  İlçenin turizmde katettiği bu süreci değerlendiren Belediye Başkanı Necati Okay, Akdeniz şehriolmasına rağmen Kahramanmaraş’ın turizmde hak ettiği seviyeye gelemediğininaltını çizdi. Göreve geldiği gün bu durumu analiz ettiklerini ve yapılmasıgerekenlerle ilgili detaylı bir plan yaptıklarını aktaran Başkan Okay, bu plançerçevesinde ilçede bulunan özel konakları bir bir restore ederek hizmetesunduklarını aktardı.

  Başkan Okay, “İlk işolarak belediyemiz adına dört adet konağı satın aldık. Bu konakları restoreederek turizme kazandırmak için çalışmalara başladık. Sade bir restore olarakkalmaması için restorasyonunu tamamladığımız konakları müze, bilgi ve kültürevi olarak planladık. Tarihi çarşılara yakın olan üç konağımızdan ilkini MutfakMüzesi olarak restore ederek hizmete açtık. Bugün bu konağımızı Türkiye’nindört bir yanından görmeye gelen ziyaretçilerimiz mevcut. Akdeniz veGüneydoğu’nun turizmde elde ettiği geliri ve önemi şehrimize kazandırmak adınabu çalışmaları yapıyoruz. Bu bölgeyi gezmek isteyen turistler Kahramanmaraş’ageldiklerinde bir dondurma yiyip gidiyorlardı. Ancak şimdi bu turistlerinakşama kadar gezip bitiremeyeceği projeleri tamamlayarak hizmete sunduk. Budurumdan tarihi çarşı esnafımız ve Trabzon Caddesindeki esnaflarımız memnun. Bubölgeyi gezmek isteyen turistler artık şehrimize günü birlik değil, tam turolarak geliyorlar. Restore ettiğimiz konaklarımızı turizm yolu projesi altındabirleştirerek turizmimize artı bir değer kattık” dedi.

   

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15