Dünya Pilotlar Gününe Özel Video

Türk teyyaresi ile uçan ilk Türk savaş pilotu olma unvanına sahip ve 1 numaralı Lisans sahibi olan Mehmet Feza  Evrensev’in Türkiye semalarındaki ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 26 Nisan tarihi yaklaşık 15 yıldır “Türkiye Pilotlar Günü” olarak kutlanmaktaydı. 2013 yılı Uluslararası Havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA) Olağan Kongresinde Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA)’nin yaptığı teklif uygun görüldü ve 2014 yılından itibaren 26 Nisanda küresel düzeyde “Dünya  Pilotlar Günü” olarak kutlanılması kararı alındı.

Dünya Pilotlar Günü İlk Ne Zaman Kutlanmıştır?

“Dünya Pilotlar Günü”, ilk kez 2014 yılında öneri sahibi ülke sıfatı ile TALPA’nın ev sahipliğinde İstanbul’da kutlanmıştı.

Fesa Evrensev

Türk Hava Yolları’nın ilk genel müdürü olan Fesa Evrensev, 1878 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi mezunu olan Evrensev daha sonra Harp Okulu’na girdi ve bu okuldan Süvari Teğmeni olarak mezun oldu.

Pilotluk Sınavı’nı birincilikle kazanan Fesa Evrensev, 26 Nisan 1912 tarihinde Türkiye’nin ilk pilotu olarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 1933 yılında Devlet Hava Yolları İşletmesi’ne yani bugünkü adıyla Türk Hava Yolları’na genel müdür olarak atandı. Türk Hava Kurumu’nda da birçok görev üstlenen Fesa Evrensev Türk havacılık tarihine adını yazdırdı.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15