DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KUTLANDI

Dünya Prematüre Günü Kahramanmaraş Özel Hayat Hastanesinde düzenlenen etkinlikle kutlandı. Doktorlar prematüre doğmuş çocuklar ve aileleri ile hastanede buluşarak onlara çeşitli hediyeler takdim etti.

DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KUTLANDI

Dünya Prematüre Günü’nün önemine vurgu yapan doktorlar,Gebeliğin 37 haftadan önce sonlanırsa doğan bebeğe prematüre denildiğinin ve Prematürebebeklerin ağırlığı tam zamanında doğan bebeklere göre çok daha az olduğunuvurguladı.


“PREMATÜRE BEBEĞİNGELİŞİMİNDE EKİP RUHU ÖNEMLİDİR”

Dünya prematüre bebekler gününün önemine vurgu yapan ÇocukDoktoru olan Zekeriya Büyükdereli, “İlgi bekleyen yakın takip gerektiren aile,hekimler ve diğer sağlık personelleri için bazen zorlayıcı olabilen; amasonuçları yüz güldürücü olan sürpriz bebeklerdir. Şuan kucağımızda olanbebeklerimiz hastanemizde doğmuş prematüre olarak dünyaya gelmiş bebeklerdir.Onların günlerini kutluyoruz. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir gün diliyoruz.Prematüre bir bebeğin gelişiminde radyolojiden kulak burun boğaza ve biyokimyauzmanından yerine göre cerraha kadar her türlü hekime Multi disiplineryaklaşımla ve ekip ruhuyla sağlıklı ömür mümkündür. Biz sağlık çalışanlarıolarak prematüre doğan bebeklerimizin sağlıklı bir ömür sürmesi için elimizdengeleni sonsuza kadar yapmaya devam edeceğiz. Tüm bebeklerimizin prematüre günükutlu olsun” şeklinde konuştu.


“PREMATÜRE 24 HAFTAİLE 37 HAFTA ARASINDA DOĞAN ERKEN BEBEKLERDİR” 

Yeni doğan bölümünde prematüre bebekleri takip ettiklerinisöyleyen Çocuk sağlığı ve hastalıkları doktoru Sercan Uysal, “Prematüre 24hafta ile 37 hafta arasında doğan erken bebeklerdir. Biz onların ellerini ilktutan vekilleriz. Ekibimizle beraber bu işi yürütüyoruz. Bebeklerimiz doğduktansonra sağlıklı bir şekilde taburcu olunca çok mutlu oluyoruz. Dünyaprematüreler günü kutlu olsun” dedi.


“ÜLKEMİZDE PREMATÜREBEBEKLERİN TAMAMINA YAKINI YAŞAYABİLİYOR”

Yılların umudunu, beklentisini, sevdasını erken gelen birbebekle bu özlem sona eriyor diyen Uzman Doktor Oğuz Paköz,   “Ülkemizdeprematüre bebeklerin tamamına yakını yaşayabiliyor. Benim yakın çevremde olanprematüre bebeklerin hepsinin kendi kardeşlerinden daha zeki, akıllı vebecerikli olduğunu görebiliyorum. Devlet bu imkânları verebiliyor. Ailelerprematüre bebeklere bizim doktorlarımızın gösterdiği kadar ilgiyi göstersinlerve onları sevsinler. Onların yaşaması ve hayata tutunması için hastabakıcılarıyla iş birliği yapsınlar.  Dünyaprematüreler günü kutlu olsun” ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15