DÜNYADA ÖRNEK GÖSTERİLECEK ALANLAR OLUŞTURUYORUZ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, şehri daha yaşanılabilir ve nefes alınabilir bir hale getirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Senem Ayşe Millet Bahçesinin temel atma ve ağaç dikme projesi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un katılımıyla Malik Ejder mahallesinde gerçekleştirildi.

DÜNYADA ÖRNEK GÖSTERİLECEK ALANLAR OLUŞTURUYORUZ

Projede, şehirlerin marka değerini yükselten yeşil alanlarınarttırılması gerektiğinin ve vatandaşların daha yeşil bir Kahramanmaraş’tayaşamaları için yoğun çaba sarf edildiğinin altı çizildi. Proje kapsamındaAliya İzzet Begoviç millet bahçesi Senem Ayşe millet bahçesi 15 Temmuz milletbahçesini birleştirme amacı güdülerek dünyanın en büyük millet bahçelerindenbirini oluşturmak amaçlanıyor.

“BURALAR ADETA ŞEHRİNAKCİĞERLERİ”

Millet bahçesinin yapımına başlandığını vurgulayan Erkoç,  “Şuan çalışmalar yoğun bir şekilde devametmektedir. Kahramanmaraş’ımızı daha yaşanılabilir daha nefes alınabilir birhale getirebilmek için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Şehirlerin markadeğerini yükselten en önemli özelliklerden bir tanesi yeşil alanlarıdır. Buralaradeta şehrin akciğerleri. Şehirdeki yaşam kalitesini yükseltmek için en öndeyeşil alanları çoğaltmak gerekmektedir.  Görevegeldiğimizden bu yana da insanlarımızın daha rahat nefes almaları için yoğunbir şekilde büyük millet bahçeleri yapıyoruz. Dünyada örnek gösterilecekalanlar oluşturmaktayız. Tabi kışlık yazlık alanlar, mesela kayak merkezimiz varDulkadiroğlu ilçemizde. Yedi Kuyulara Türkiye’nin sayılı yerlerinden bir tanesihatta dünyada sayılı yerlerden biri diyebiliriz. İnşallah tesisleri de hızlaarttırmaktayız. Hem kışı hem yazın vatandaşlarımızın rahat nefes aldıkları alanorası. Çok güzel hizmetler yaptığımızı düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.


“ŞEHİRDEKİ YEŞİLALANLARI ARTTIRDIK VE ARTTIRMAYA DEVAM EDİYORUZ”

15 Temmuz millet bahçesinin Türkiye’nin ilk millet bahçesiolduğuna dikkat çeken Erkoç, şu şekilde konuştu. “Yine aynı şekilde daha önce Aliyaİzzet Begoviç millet bahçesini tamamladık. Şimdi burada Senem Ayşe milletbahçesini yapıyoruz. Burasıda 130 dönüm, yeşil ağırlıklı ve yanından nehirgeçen, kanal geçen bir millet bahçesi olacaktır. Hemen görüyorsunuz Kılavuzlusulama kanalı geçmektedir. Saniyede 100m3 civarında su geçen bir kanal ondan dayararlanacağız. Amacımız Aliya İzzet Begoviç millet bahçesi Senem Ayşe milletbahçesi 15 Temmuz millet bahçesini birleştirmektir. Bunların üçü birleştiğindeyaklaşık 1000 dönüm alan dünyadaki önemli millet bahçeleri haline gelmişolacaktır. Yani Kahramanmaraş’a gerçek manada yeni bir akciğer eklemiş olacağız.Önemli derecede şehirdeki yeşil alanları arttırdık ve arttırmaya devam ediyoruz.

“YENİ MİLLETBAHÇELERİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Hem biz, hem ilçe belediyelerimiz yoğun bir şekilde beraberçalışmaktayız diyen Erkoç, “İnşallah Kahramanmaraş’ımızın o geçmişte evliyaçelebinin tasvir ettiği gibi yemyeşil şırıl şırıl derelerinden sular akan birşehir anlatımı var. Biz bunu yeniden sağlayacağız bir yandan gece konduları,gayrı sıhhi evleri kaldırıyoruz. Bir yandan heyelan tehlikesi vardıvatandaşlarımızın hayatı tehlike altındaydı. Onları kaldırdık inşallah buçalışmalarımız şehrimizin genelinde devam edecektir. Dulkadiroğlu bölgemizde Türkiye’mizinen büyük kayak merkezlerinden birini yaptık. Yaklaşık orası 2500 dönüm alan oradayazlık tesislerimizde artacaktır. Yine aynı şekilde Dulkadiroğlu belediyemizinde millet bahçeleri var. Şimdi inşallah yeni imara açtığımız bu bölgede bukuyumcu kentin olduğu bölgede imar bölgelerinden alan oluşturduk. Orada da inşallahyeni millet bahçeleri yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kulandı.

“AĞAÇ DİKİMİMİZ VEPEYZAJ DÜZENLERİMİZ HIZLANACAK”

Millet bahçelerinin şehrin tüm kesimlerine hitap ettiğinibelirten Erkoç şu şekilde konuşarak sözlerine son verdi:  “Kahramanmaraş’ın tüm ilçelerindenvatandaşların buraya gelmesini sağlayacağız. Hayırlı ve uğurlu olmasınıdiliyoruz. Ağaç dikimimiz ve peyzaj düzenlerimiz hızlanacak. Emeği geçen veprojeyi çizen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” 

Açıklamalarını yaptıktan sonra Kahramanmaraş BüyükşehirBelediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, proje alanını inceledi. Daha sonraçocuklarla birlikte ağaç dikimi gerçekleştirdi.

HABER- FOTO: MERTPOLAT

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15