DÜZBAĞI'NDA SONA YAKLAŞILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye'nin Melen’den sonra içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımlarından olan "Düzbağ İçme Suyu Projesi"nde çalışmaların yüzde 95’inin tamamlandığını bildirdi.

DÜZBAĞI'NDA SONA YAKLAŞILDI

  Şahin, “Düzbağprojesi, yaptığımız en güzel işlerden biri oldu. Kentin 2050 yılına kadar suihtiyacını giderdik” dedi.

  Şahin,Gaziantep’in 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak 1 milyarliralık dev projede çalışmaların tüm hızıyla ilerlediğini, Gazianteplilerin2018 Aralık sonunda hem ucuz, hem de kaliteli su tüketmeye başlayacağınısöyledi. Fatma Şahin, Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Düzbağbeldesinden doğan ve Fırat Nehri'nin bir kolu olan Göksu Çayı'nın suyunuGaziantep'e akıtacak Düzbağ İçme Suyu Projesi kapsamında çalışmalarda sonayaklaşıldığını kaydetti.

  “Sulama suyu darahatlayacak”

  Şahin, “Şehirdesu sıkıntısı vardı, çözüldü, ben başkan olunca son yedi yılın en kurak döneminiyaşadık, şehirde yağmur yağmıyordu, aman yarabbim, ne yapacağız? Suda manganoranı yükseldi, yani barajda su seviyesi düşünce, su kirleniyor, bu da suyunkalitesini düşürüyordu. İyi ki o gün o kararı aldık, Düzbağ’dan Fırat’a boşaakan suyu kente çevirdik.120 kilometreden kente su getirdik, öyle böyle değilçok büyük bir iş bu. Su borusunu yatırmak için dağı geldik, işin yüzde 95’itamamlandı, daha iş bitmeden yüzde 15 su fiyatını aşağıya çektik. Halktantopladığımız su parasının 100 milyon TL’sini yılda elektrik parası olaraködüyorduk. Çok yüksek elektrik giderimiz vardı. Önceki suyumuz sertti, şimdi 25Aralık’ta akacak olan suyumuz daha yumuşak kaynak su kalitesinde olacak. Düzbağİçme Suyu Projesi, yaptığımız en güzel işlerden biri oldu. Kentin 2050 yılınakadar su ihtiyacını gidermiş olduk. Maliyetlerimiz düştükçe suda indirimlerdevam edecektir. İçme suyu rahatlayınca bir taraftan sulama suyu darahatlayacak. Çiftçi ikinci ürününü rahatlıkla sulayabilecek. Bizim için tarımda çok önemli, çiftçi barajdan sulama suyunu daha rahat kullanacaktır” diyekonuştu. (İHA)

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15