ECZANELERDE RANT ÇARKI

Kahramanmaraş’ta bazı eczanelerin sahte reçete üretip devleti milyonlarca lira dolandırıyor iddiasının ardından, konuyu araştıran Bugün Gazetesi şok bilgilere ulaştı. Bir hastayı aids bir hastayı ise kanser olarak gösteren bir eczacının o hastalar üzerine milyarlarca liralık ilaç yazdırıp büyük bir rant sağladığı öne sürüldü.

ECZANELERDE RANT ÇARKI

Kahramanmaraş gündemine bomba gibi düşen iddianın ardındankonuyu derinlemesine araştıran Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi yeni bilgilereulaştı. Ayrıca konuyla ilgili Eczacılar Odası Başkanı Murat Aras’ın dadüşüncelerine başvurdu. Eczacılar Odası Başkanı Aras, eczacılar birliği olarakSGK ile görüştüklerini ilaç sarfiyatının en aza indirilmesi için proje ürettiklerinive yüzde 30 tasarruf yaparak projede başarılı olduklarını söyledi.  Hukuk ülkesinde kimsenin ceza almadan ithamedilemeyeceğine de dikkat çeken Aras; “eczacılar 24 saat hizmet veriyor. Avrupaülkeleri arasında ilaca en az para ayıran ülke biziz. İnanın bir sektörü ithametmek kolay olmamalı. Tabiki yanlış yapan varsa bunun cezasını çekecek ve odaolarak da yanlış yapanın karşısındayız. Suçlu olmadan suçlu ilan edilmemeli”Dedi.

Bugün gazetesinin yaptığı araştırma ile ismini vermekistemeyen bir eczane görevlisi bir eczacının neler yapabildiğini de gözlerönüne serdi. İnsanın kanını donduracak iddiaları sıralayan eczane görevlisi,karne döneminde karnesini eczaneye bırakan bir çifte aids hiv virüsü teşhisikonduğunu ve yıllarca o hastalar üzerinde milyarlarca liralık ilaç yazıldığınıiddia etti. Araştırılınca bunun ortaya çıkacağını net bir dille söyleyen eczanegörevlisi Hiv virüsü taşımayan birine Aids teşhisi konularak periyodik birşekilde devletin milyarlarca lira dolandırıldığını iddia etti.

Eczane görevlisi ayrıca bir engelli hastayı da kanserligösterip yüzbinlerce ilaç yazıldığını, kanserli ilaçların bedellerinin ise çokyüksek olduğunu belirtti. Bazı eczacıların bu yola başvurduğunu ve bu yollayüzbinlerce lira kazandığını dile getiren Eczane görevlisi devletinsavcılarının ve kurum müfettişlerinin bu konuların üzerinde durmasını istedi.Ayrıca en çok da eşi doktor olan eczanelerin mercek altına alınması gerektiğinivurguladı. Karı koca arasındaki rant çarkını gözler önüne seren eczanegörevlisi; “hasta ortada olmadan doktor reçeteyi yazıyor, eczacı eşinegönderiyor, eczacı da elinde son kullanma tarihi yakın ilaçların hepsiniyazdırabiliyor. Kurban genellikle emekliden seçiliyor çünkü emekli yüzdevermediği için bunun farkına varamıyor. Bu genellikle raporlu hastalarda çokyapılıyor, ilaç hastanın evine kadar götürülüyor. Yönlendirme hukuki açıdan dayasak ama araştıran yok” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 10:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmat
Ahmat - 13 ay Önce

Eczası doktormu ki aids kanser teşhisi koysunda ilaç satsın böyle saçma sapan bir yazı görmedim çamur at yapışmazsa izi kalsın utanmaz insanlar varsa elinizde bil belge açıkca hangi sahtekar yapnışsa cezasını çeksin muz cumghuriyetinde mi yaşaıyaruz ben eczacı değilim ama ayıp yazık insalara çamur atmak utanmazlıktır.

SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37