EĞİTİM BİR SEN VARSA UMUT VARDIR

MEMUR-SEN Konfederasyonu Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Kahramanmaraş 1 nolu şube 6. Olağan genel kurulu, Kahramanmaraş Öğretmen evinde gerçekleşti.

EĞİTİM BİR SEN VARSA UMUT VARDIR

Genel Kurula, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı, Fatih Mehmet Erkoç, AK PartiMillet Vekillerinden Habibe Öçal, Celalettin Güvenç, Mehmet Cihat Sezal, AhmetÖzdemir, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu BelediyeBaşkanı Necati Okay ve divan üyeleri katılım sağladı.

Konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıkan Memur-Sen veEğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Abdülaziz Aydın, “Bir şey yap dizelerini hayatınınfelsefesi haline getiren, bilgisini, imanını, inancını ve tecrübesini birbirinekatık edip, eğitim bir sen kimliği ile tecessüm ettiren kurucu genel başkanımızMehmet Akif İnan’ı rahmetle yad ediyorum” dedi.

Eğitim-Bir-Sen’in  “Bir adım atarsak kafes kırılır, belki birdenerir zincirlerimiz diyerek Ruhumuzun kafese mahkûm edilip teslim alınmayaçalışıldığı zor zamanlarda, çağları aydınlatan bir ateşin meşalesini yakarakbir yürüyüşe çıktığını vurgulayan Aydın, “Bu çağrı, milletimizin asilvicdanında yankılandı ve karşılık buldu. İşte bu kıtalar büyüklüğündeki davanınsiz şimdiki temsilcileri, yürekleri dağlar kadar büyük, merhametin veadanmışlığın temsilcileri; sizlere selam olsun. Yaptığımız iş bir hizmetyarışıdır. cefakar öncülerimizin açtığı bu kutlu yolculuk vefayla yürüyen sizkıymetli dava arkadaşlarımızın sayesinde zirveden yeni ufuklara taşınmıştır.emek ve gayretlerinizden dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum”açıklamalarında bulundu.


HAK, ADALET, EMEK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ İLE GEÇEN 27 YIL

Bugün tüm ülkede olduğu gibi şubemizde de genel kurulheyecanını yaşıyoruz diyen Aydın, “Genel kurullar geniş katılımlı istişarediraslında. Bizler de işlerimizi yaparken kararlarımızı alırken ortak akla vemeşverete özen gösteren bir teşkilatız. üyelerimizin oylarıyla tecelli edendelegelerimizin, özgür iradesiyle yapacağımız genel kurulumuz hiç kuşkusuzteşkilatımıza yeni bir heyecan ve  farklıbir dinamizm kazandıracaktır. Eğitim-Bir-Sen, hak ve özgürlüklerin teminataltında olduğu, her alanda kalkınmış, eğitimi maarif davası edinmiş, müreffehbir Türkiye hayali ile yola çıkmış ve 27 yılı geride bırakmıştır. Dile kolay;hak, adalet, emek ve özgürlük mücadelesi ile geçen 27 yıl! Eylem ve söyleminiduygu dünyasına, iradesine, özlem ve umuduna tercüman olarak görenEğitim-Bir-Sen, insanımızın yoğun teveccühüyle dalga dalga büyüyerek toplugörüşmeden toplu sözleşmeye geçilen süreç sonrasında, Türkiye’nin en büyüksendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur” şeklinde konuştu.


 “TÜRKİYE’NİN HERDEMOKRATİK KAZANIMINDA EĞİTİM-BİR-SEN’İN TERİ, YERİ VE İMZASI VARDIR”

Tarihî kök bağları, oturmuş geleneği ile kurumsalyapısını tamamlayan sendikanın faaliyet alanı, gelinen aşamada ülke sınırlarınıaşarak iklimleri kateden ve gürül gürül akan bir ırmağa döndüğünün altını çizenAydın şu şekilde konuştu. “Bu ırmak, bağrından fışkırdığı medeniyet coğrafyamızdanbeslenmekte ve dönüp tekrar gönül coğrafyamızı yeşertmektedir. Peki bizlerniçin varız. Eğitim-Bir-Sen’i var kılan sebepler, geçmişte ülkemizin veinsanımızın karanlık kâbusu olan gerçeklerdir. Bir korku filminden farksız olano gerçekler; insan haklarına duyarsız, inanç ve düşünce özgürlüğüne karşıyasakçı, vesayetçi, darbeci, dış odaklarla iş tutan zorba zihniyetin Türkiye’sinioluşturmuştur. Bu zihniyetin sahipleri, milletimizi yoksullaştırdıkları ölçüdevar ve varlıklı oldular; halkın umudunu, gayretini öldürdükleri ölçüdeyaşadılar. Bu karanlık ve kirli amaçlarında belli bir oranda başarılı daoldular. Ekonomik yoksulluğun yanı sıra yaşanan anarşi ve terör olayları,darbeler, milletimizin hayat dolu enerjisini tüketmiş, hayallerini yok etmişti.Enflasyon, faiz, döviz şeytan üçgeni, bütün

Birikimimizi yutunca ülke maddi manevi çöküntü yaşarolmuştu. Yasaklar ve yoksulluk adeta kader gibi algılanıyordu. Böyle algılansınistiyorlardı. Eğitim-Bir-Sen’in tarihi, Türkiye’nin karanlıklardan aydınlığa,darbe dönemlerinden demokrasiye, geri kalmışlıktan ilerlemeye geçiş tarihidir.Unutulmamalıdır ki, Türkiye’nin her demokratik kazanımında Eğitim-Bir-Sen’interi, yeri ve imzası vardır. Çünkü biz meydanlara inmeye başladığımızdan buyana, ülke olarak kaydettiğimiz her ilerleme, ısrarlı takip ve taleplerimizlemümkün olmuştur.”

“EĞİTİM-BİR-SEN, ADALET, İNANÇ, GÜVEN, SAMİMİYETDEMEKTİR”

Başta terör ve savaş olmak üzere, yerel, bölgesel veyaküresel ölçekte hak ve özgürlük ihlallerine karşı sesimizi, sözümüzü mazlumlariçin yükselttik diyen Aydın, “Her zaman kardeşlik çağrılarıyla birlik veberaberlik için harç olduk, kardeşlik hukukunu koruduk. 28 Şubat’ın zulmüne,haklı olmanın verdiği güç ve güvenle karşı durduk. 15 Temmuz işgal girişimindede hiç düşünmeden, tereddüt etmeden alanlara aktık, tankların, tüfeklerinkarşısına çıktık. Bizim, önceliğimiz Türkiye’dir. Biz milletimize karşısorumluyuz. Çünkü sorumluluk güç ve imkândan değil, bilinç ve imandan doğar. Ençok sorumlu olanlar aslında en bilinçli ve şuurlu olanlardır. Sırtımızdakiyükün, omzumuzdaki vebal ’in farkındayız. İşte bu sebepten dolayıdır ki;Eğitim-Bir-Sen, adalet, inanç, güven, samimiyet demektir. Biz varsak umutbitmeyecek, yol kapanmayacak, menzil şaşmayacak demektir. Biz varsak dizçökülmeyecek, teslim olunmayacak, ezan susmayacak, Ayyıldız dalgalanacakdemektir. Bizim nitelik ve nicelik olarak büyüyen örgütlü gücümüze Türkiye’ninekmek kadar, su kadar ihtiyacı vardır. Biz varsak zulme, baskıya, şiddete, hakgaspına yer olmayacaktır” ifadeleri sözlerini tamamladı.

“SENDİKACININ EMEKLİSİ VE ESKİSİ OLMAZ, SADECE RAHMETLİSİOLUR”

Milletvekilleri adına selamlama konuşmasını yapmak içinAK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, 6. Olağan genel kurulumuzunhayırlara vesile olmasını diliyorum. Biraz heyecan var. bu heyecanı mazininvermiş olduğu bir heyecan olarak adlandırın. Her zaman sizin bir üyenizolmaktan büyük bir onur ve gurur duydum. Biz bu yola çıkarken birbirimize rakipolarak değil refik olarak çıktık. Ve refik olduğumuz bu yolda her zaman sözsöyleme sahibi olduk. Sendikacının emeklisi ve eskisi olmaz, sadece rahmetlisiolur.  Sendika bir aşktır, bir sevdadır”diye konuştu.

“EĞİTİM BİR SEN HER ZAMAN DEVLETİNİN MİLLETİNİN YANINDAOLDU”

Türkiye’nin en zor süreçlerinde Eğitim Bir Sen’in herzaman kendi üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdiğini ifade eden Öçal, “Bizöğretmenler kesimi olarak bu sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Çünkü geleceğimizve gençlerimiz size emanettir. Eğitim Bir Sen mensuplarının bu doğrultudailerlediğini biliyoruz. Milletin iradesine sahip çıkma konusunda Eğitim BirSen, 15 temmuz ve diğer süreçler başta olmak üzere her zaman devletininmilletinin yanında oldu” şeklinde konuşarak sözlerini sonlandırdı.

HABER-FOTO: MERT POLAT

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15