ELBİSTAN'DA 'ASTRONOT GIDASI' KİNOANIN İLK HASADI YAPILDI

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde ilk kez ekilen ve "astronot gıdası" olarak da kullanılan kinoa bitkisinin hasadı yapıldı.

ELBİSTAN'DA 'ASTRONOT GIDASI' KİNOANIN İLK HASADI YAPILDI

  Elbistanlı 50yaşındaki çiftçi Duran Gül’ün komşu ilçe Ekinözü’ne bağlı Akpınar Mahallesi’nde70 dönümlük alana ektiği ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoanın ilk hasadıgerçekleştirildi. Biçerdöverle hasat edilen kinoa bitkisi, bir dizi elemeişleminin ardından piyasaya satılacak.


  İlk kez ektiğikinoa bitkisini alternatif ürün olarak oğlu Eshabil Gül’ün internette yaptığıaraştırma sonucunda bulduklarını belirten çiftçi Duran Gül, “Uzun yıllardırçiftçilik yapıyorum. Bu süre zarfında pancar, mısır gibi ürünler ekiyorduk. Hemverim hem de fiyat yönünden zarar ediyorduk. Gübre fiyatları ve işçilik parasıçok fazla tutuyor. Biz de alternatif ürün arayışına girdik. Oğlum internettenaraştırmış ve kinoayı bulmuş. Onun ısrarı ile Akpınar Mahallesi’nde arazikiraladık. Astronot yiyeceği diye bilinen kinoa ektik. Tohumunu Adıyaman’dabulduk. Bu bitkinin yağış olan yerleri sevdiğini öğrendik. O yüzden de bubölgeyi tercih ettik. Rabbim ne verirse şuan biçim yapıyoruz. Kıraçta dönüme200 kilogram alırsak, suludaki ekinin gelirini ve emeğini verecek. Burada dabiraz masrafımız az olacak” şeklinde konuştu.

  Babasına kinoabitkisi ekmesini tavsiye eden 23 yaşındaki Eshabil Gül ise, kinoanın 1kilogramındaki vitamin oranının 10 kilogram etle eşdeğer olduğunu söyledi.Kinoanın tok tuttuğu için NASA tarafından astronot yiyeceği olarak tercihedildiğini hatırlatan Gül, “Kinoayı ben araştırdım. Şekerpancarının işçiliğiçoktu. Tarlada çok yıpranıyorduk. Pancardan kazandığımızın yarıdan fazlasıişçiliğine gidiyordu. Ben de internetten araştırmaya başladım daha fazla nasılgelir elde ederiz diye. Az çalışarak daha çok nasıl para kazanırız diyearaştırdım. Kinoa karşıma çıktı. Bu, astronot gıdası olarak biliniyor. NASA,çok fazla tok tuttuğu için bunu astronotların yemeği olarak kullanıyor. 1kilosundaki vitamin miktarı, 10 kilogram etle eşdeğer. Bu bitki, protein tozu,bebek maması yapımında da kullanılıyor. Buğdayın kullanıldığı birçok alandakullanılıyor. Buğday biçeri biçiyor. Vitaminli bir bitki. Ekonomik açıdan daülkemize katkı sağlayacağını düşünüyorum. Mazot pahalı. Biz bunun içine birekim için girdik, başka da girmedik. Az emek, çok kazanç. Sloganımız bu. Busene 70 dönüm ektik” ifadelerini kullandı. (iha)

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13