Elbistan Devlet Hastanesi, il hastanesi statüsüne kavuştu

Elbistan Devlet Hastanesi, B-I grubundan A-II grubuna yükseltilerek ‘İl hastanesi’ statüsüne kavuştu.

Elbistan Devlet Hastanesi, il hastanesi statüsüne kavuştu

  İl hastanesistatüsüne yükselen Elbistan Devlet Hastanesi’nde artacak uzman hekim ve yan daluzmanlıkları ile birlikte 3. basamak yoğun bakım hizmeti ile özellikliameliyatların da önü açılmış olacak.

  Elbistan DevletHastanesi’nde 3.basamak yoğun bakım ünitelerinin açılması ile birlikte sevksayısı düşecek ve bu ünitelerde 24 saat uzman hekimler görev yapacak.

  ElbistanKaymakamı Özkan Demir, "Hastanemizin il statüsünde bir seviyeye çıkması,bu anlamda bizi geleceğe hazırlayan önemli bir yatırım oluyor. İl statüsüneyükselmesi; değişik bölümlerin açılması, doktor sayısının artması anlamınagelecek. Bölge hastanesi olma hüviyetini kazanma aşamasına gelecek. Çok önemlive büyük bir yatırım" dedi.

  Elbistan DevletHastanesi Başhekimi Op. Dr. Akif Türk ise, A-II statüsüne yükselmeninElbistan’a ve hastaneye neler kazandıracağını ayrıntıları ile anlattı.

  B-I’den A-II’yegeçişle 3.basamak yoğun bakım hizmeti vermeye başlanacağını kaydeden BaşhekimTürk, bu üniteler sayesinde özellikli ameliyatların da Elbistan’dayapılabileceğini vurguladı. Türk, “Hem erişkin hem çocuk ve hem de acil yoğunbakımlarımızdaki yatak sayılarımız yüzde 30 oranında artmış olacak. Yoğunbakımları açmakla birlikte yoğun bakım uzmanımız 24 saat nöbet tutacak.3.basamak yoğun bakım için Kahramanmaraş’a sevk edilen hastalarımızın inşallahtedavisini hastanemizde yapacağız. 3.basamak yoğun bakımın açılmasıyla birlikteözellikli ameliyatlar yapmaya başlayacağız. Obezite cerrahisi gibi, altyapısınıoluşturacağımız kardiyovasküler cerrahi biriminin yapacağı ameliyatlar, bypassgibi ameliyatların önü açılmış olacak” diye konuştu.

  Elbistan DevletHastanesi’ndeki uzman hekim ve yan dal uzmanlığı sayısında da yüzde 40’a varanbir artış yaşanacağını belirten Başhekim Türk, “Onun dışında personel ve doktorsayımız artacak. 70 uzman ve 25 pratisyen hekimle hizmet vermekteyiz şuan. Bupersonel sayımız bakanlık tarafından tekrar güncellenecek ve doktor sayımızyüzde 30-40 oranında artmış olacak. A-II statüsündeki doktor artışımızlabirlikte, 4 ana branşta 24 saat hizmet veren ve nöbet tutan sürekli doktorbulunduracağız. Çocuk, kadın doğum, genel cerrahi ve dahili branşlarındadoktorlarımız 24 saat boyunca hizmet verecekler. Hastanemizin A-II statüsünegeçmesiyle birlikte doktor sayımızın artışına bağlı olarak da aynı orandapersonel sayımız artacak. Bu da bölgemize yeni bir istihdam alanı oluşturacak.Gelirimiz de artarak bölge ekonomisine katkı anlamına gelecek” şeklindekonuştu. (İHA)

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15