EMEKLİLER ÇALIŞMA İMKANI İSTİYOR!

Türkiye Emekliler Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantbaşı, emeklilerin almış olduğu aylıklarıyla geçinemediğini belirterek, emeklilere iş olanaklarının artırılması gerektiğini söyledi.

EMEKLİLER ÇALIŞMA İMKANI İSTİYOR!

Türkiye’de emekli olma yaşının ideal olduğuna dikkatçeken Başkan Nalbantbaşı, “Emekli maaşımız 40 TL olduğu zamanlar, evdeki herbirey çalışmak zorunda kalıyordu. Günümüz şartlarına göre aldığımız maaşlarımızbizlere yine yetmiyor, çalışmak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden emeklilerimizinçalışma ortamlarının arttırılmasını istiyoruz. İş yerlerinin emeklilere karşıbir kontenjan ayırması gerekmektedir” dedi.

“EmeklilereBüyük Kötülük Yaptılar”

1960 yılından bu yana emeklilerin maaşlarına yapılan zamfiyatlarını değerlendiren Mehmet Nalbantbaşı şunları söyledi: “1960 darbesibizim çocukluk dönemimizde oldu.  1960yılından sonra her 10 yılda bir ülkemizde darbe girişimi ve buna benzergirişimler oldu. Hangi Başbakan gelirse gelsin muhtıralarla, darbelerleülkemizin geleceği engellenmeye çalışıldı. Ben bu darbe dönemlerini yaşayan birolarak konuşuyorum. Geçmiş dönemlerde emeklilerin pek bir değer yoktu. 1997yılında emekli oldum, o zamanlar 40 TL aylık alıyordum. 40 TL ile bırakın 2kişiyi 1 kişi bile geçinemezdi. Tansu Çiller, Necmettin Erbakan hükümetigelinceye kadar. Allah nur içerisinde yatırsın, Erbakan’a oy vermedim saygı verahmetle anıyorum.  Bu parayla emeklileryaşayamaz diyerek, O zamanlar emeklilerin aylığını 120 TL’ye çıkarttı. Erbakandönemine kadar emekli pek düşünmüyordu. Mesut Yılmaz hükümeti,  Bahçeli, Ecevit hükümetleri döneminde bizitoplu sözleşme hakkımızı alıp maaşlara enflasyona göre zam yaptılar. Bu bizimiçin en büyük kötülük olmuştur.  Bunuisteyerek yaptıklarını düşünmüyorum ama emekliye vermiş oldukları en büyükzarardır. Emekliyi 3 kuruşa muhtaç ettiler. Ak Parti hükümetinden 3 kezseyyanen zamlar aldık. Ama bu yeterli olmadı. İnşallah bu sorun biran önceçözülür.”

“AySonunu Getiremiyoruz”

Her geçen yıl emekli maaşlarının azaldığını ve toplusözleşme haklarını tekrardan istediklerini kaydeden Nalbantbaşı konuşmasınışöyle sürdürdü: “Emeklilerin maaşları çok az, kendilerine yetmemektedir. 700 TLemekli maaşı alan kardeşlerimiz var. Bunlar ay sonunu göremiyorlar. Böylegiderse emekliyle 300 TL maaş bağlayacaklar. 5510 sayılı yasanın düzeltilmesi gerekiyor.Geçmişte emekli maaşımız 40 TL olduğunda evdeki her birey çalışmak zorundakalıyordu. Bu günümüz şartlarına göre aldığımız maaşlarımız bize yetmiyor. Yineçalışmak zorunda kalıyoruz. 1997 yılındaki zorlukları yine çekmeye başladık.Emeklilerin kimileri inşaata bekçilik yapıyor, kimileri pazarlarda çalışıyor. Benimyaşım 69 ama ben hala çalışıyorum. Aldığımız aylıklar ile geçinemiyoruz. Şuaniçin emeklilerin en büyük sorunu geçim sıkıntısı. Avrupa’da emekliler güzelmaaşlar alıyor. Ama emekli yaşları 65 ile 72 yaş arasında değişiyor. Benimemekli olalı 20 yıl oldu. Bizler çocuklarımızın geleceğini tüketiyoruz.Dünya’nın hiçbir yerinde böyle bir emeklilik yok. Şuan için emekli yaşı 65’tir,buda Türkiye şartlarına göre ideal bir yaştır. Emekli yaşları düşürülmesin. SGKsürekli açık veriyor. Emeklilerimize çalışma imkanı istiyoruz. Zaten çalışıyorama bu çalışma alanlarının arttırılması lazım. İş olanakları arttırılmasıgerekiyor. Emekliye ikinci bir iş olanağı açılması gerekiyor. İş yerleriemeklilere karşı bir kontenjan ayırması gerekiyor. Örneğin yüzde 10’luk birkısım emeklilere ayırtılması gerekiyor.” (ZEKİ DEMİR)

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15