En temiz ve en tasarruflu il Kahramanmaraş

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son verileri üzerinden kentlerin su, atıksu ve katı atıklarıyla gürültü durumunu değerlendirdi, Kahramanmaraş kişi başına 710 gram çöple son sırada yer alırken Gürültü kirliliğinde 3. etap grubunda yer aldı.

En temiz ve en tasarruflu il Kahramanmaraş

Resmi verilere göre, Türkiye’de şehir şebekesinden gelen su en fazla Sakarya’da tüketilirken en az su tüketimi Diyarbakır’da oldu. Kişi başına en fazla atıksu Trabzon’dan, en fazla katı atık Muğla’dan çıktı.

Belediyelerin şebeke suyunun tasarruflu kullanımı konusunda Diyarbakır bütün kentleri sollayarak birinci oldu. Günde kişi başına sadece 135 litre şebeke suyu tüketen Diyarbakır'a karşılık, kişi başına günlük 343 litre şebeke suyunun tüketildiği Sakarya tüketimde ilk sırada yer aldı. En çok atıksu Trabzon'dan, en çok çöp Muğla'dan çıkıyor. Ölçümler, Türkiye'nin en gürültülü kentinin ise Adana olduğunu gösteriyor.

ATIKTA SON SIRADAYIZ

Türkiye'de günlük kişi başına toplanan ortalama atık (çöp) miktarı ise 1.17 kg oldu. Muğla kişi başına günlük ortalama 1.94 kilo çöple birinci olurken Kahramanmaraş kişi başına 710 gram çöple son sırada yer aldı. Bu da Kahramanmaraş Adına temiz bir ile sahip olduğumuz ortaya çıktı.

EN ÇOK SU TÜKETEN İLLER ARASINDAYIZ

Türkiye genelinde belediyelerden kişi başı çekilen günlük ortalama su miktarı 217 litredir. Türkiye genelinde belediyelerden kişi başı deşarj edilen günlük atıksu miktarı ise 183 litredir. Buna göre,

Türkiye`de kişi başına en çok su tüketen ilk 5 il; Sakarya, Trabzon, Gaziantep, Kahramanmaraş, Erzurum`dur. Kişi başına en az su tüketen yani tasarruflu ilk 5 il ise; Diyarbakır, Bursa, Şanlıurfa, İzmir ve Manisa`dır.

GÜRÜLTÜDE 3’ÜNCÜ KADEMEDEYİZ

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son verileri üzerinden kentlerin su tüketiminde ilk beş içerisinde alan Kahramanmaraş, katı atıklarında son sırada yer alırken gürültü durumunda ise üçüncü öncelikli sorun olduğu iller arasında yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15