ENKAZA İLK GÜN ULAŞILMIŞ

BBP’nin merhum Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasıyla suikasta uğramasının 9. Yılında, Yazıcıoğlu’nun dava arkadaşı ve aile avukatı Kemal Yavuz davada gelinen noktayı Bugün Gazetesine değerlendirdi. Yavuz; “kazadan bir iki saat sonra enkaza ulaşılıyor fakat saklanıyor. İlk günkü bilgi notu olarak verilen ‘ayağı kırık ve iç kanaması var’ söyleminin otopside de doğru çıkması her şeyi ortaya koyuyor” dedi.

ENKAZA İLK GÜN ULAŞILMIŞ


DAVANIN SONUÇLANACAĞINA İNANIYORUZ

Büyük Birlik Partisi Merhum Genel Başkanı MuhsinYazıcıoğlu’nun vefatının 9. Yıl dönümünde Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinekonuşan Aile avukatı Kemal Yavuz çok önemli bilgiler paylaştı. Çeşitlimahkemelerde soruşturmaların devam ettiğini belirten Yavuz şuana kadar döneminKahramanmaraş Emniyet Amir Dursun Özmen dışında yargılanan ikinci bir isminolmadığını belirtti. Yavuz 9 yıl geçmesine rağmen bu suikastın bir gün mutlakaaydınlanacağına inandığını vurgulayarak; “2009 yılından beri davalar devamediyor, iki kere takipsizlik verildi, itiraz ettik ve yeniden soruşturmaaşamasında. Olayda ihmali olanlarla ilgili verilen şikayet dilekçesinden sonra132 kişi hakkında takipsizlik verildi. Biz ise bunu 2. Sulh Ceza Mahkemesineitiraz ettik, şuan beklemedeyiz. Yargıtay’daki davamız da takipsizlikverilmişti, ona da itiraz ettik reddedildi. Biz de olağanüstü yargı yolunagiderek başvurduğumuz Adalet Bakanlığı bizi haklı gördü, soruşturma sürüyor.Dava mutlaka sonuçlanacak” dedi.

FETÖ BAĞLANTILARI ARAŞTIRILIYOR

Kazanın olduğu günden beri gelişen olayları da anlatan Yavuzşöyle konuştu; “Adli Tıp tarafından pilotun kanında iradesini ortadankaldıracak düzeyde karbonmonoksit gazı tespit edildi. Düşürülmesine neden olanikinci olayın ise savaş uçaklarının yaydığı hava dalgası olduğuna inancımıztam. Uçakların 10 Km’lik türbülans etkisi var. Görevleridışındaki irtifaya inerek helikopterin tesis mesafesine giren uçak pilotlarınınkim tarafından görevlendirildiğini ve Fetö’ye bağlantılarının olup olmadığınıaraştırıyoruz. Uçakların yükseklik değişiklikleri Erzurum Radar MevziKomutanlığında açık ve net. Ayrıca enkaza ilk gün, kazadan iki saat sonraulaşıldığı kanaatini taşıyoruz. Çünkü ilk gün bilgi notunda Merhum Liderimizinbacağının kırık ve iç kanamasının olduğu yazılıyor. Aynı tespitler otopside deçıkması kazaya ilk günün ulaşıldığını gösteriyor. Ayrıca Kayseri Jandarmakomutanı ile Kayseri Valisi arasında yapılan görüşmelerde elde edilen tapeleregöre kazadan iki saat sonra bölgeye bir helikopter iniyor”

İşte 9 yılda yaşanılan davaların ve ortaya çıkan sonbilgilerin ayrıntıları;

İçimizi acıtıyor ama inanıyorum

BBP’nin Merhum Lideri Muhsin Yazıcıoğlu Suikastın üzerinden 9yıl geçmesine rağmen henüz bir yargılamanın başlatılmamış ve soruşturmanın buşekilde devam ediyor olması içimizi acıtıyor, adalet adına üzülüyorum ama benimher şeye rağmen bunun çözüleceğine inancım tamdır.” Dedi.

BBP’nin Merhum Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşınınyaşamını yitirdiği helikopter kazasının 9’uncu yılında, Yazıcıoğlu’nun davaarkadaşı ve aile avukatı Kemal Yavuz gelinen noktayı Kahramanmaraş’ta BugünGazetesine anlattı.

İLK SORUŞTURMA 2009 YILINDA BAŞLATILDI

9 yıldır verilen hukuk mücadelesiyle ilgili bilgiler verenYavuz ilk şikayet dilekçelerinin 2009 yılında verildiğini hatırlattı. Verilendilekçe ile 2009 yılında soruşturma açıldığına vurgu yapan Yavuz; “Daha sonra2011 yılında Özel Yetkili olarak Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına gitti.Burada iki yıl devam etti daha sonra 2014 yılının başında tekrarKahramanmaraş'a döndü. Kahramanmaraş'ta yapılan soruşturmada takipsizlik kararıverildi. Bu takipsizlik kararına karşın Gaziantep 1.Ağır Ceza Mahkemesineitiraz ettik ve takipsizlik kararı kaldırıldı. Tekrar dosya KahramanmaraşCumhuriyet Başsavcılığına geldi. Burada yapılan soruşturma sonucundaKahramanmaraş emniyeti eski emniyet amiri ve Fetö bağlantısı sebebiyle ihraçedilen Dursun Özmen ile ilgili görevi kötüye kullanma, sahte bilgi notuüretmeden dava açıldı.

TEK DAVA DIŞINDA DİĞERLERİ SORUŞTURMA AŞAMASINDA

Özmen’in arama-kurtarmanın ilk saatlerinde Kayseri Valisine‘hafif yaralı, kurtarıldı yolda geliyor’ beyanı arama-kurtarmaya akameteuğratan bu açıklamaydı ve müsebbipleri ile ilgili bir soruşturma yapılıp davaaçılmadı. Bunun içerisinde Kayseri Valisi, Kayseri İl Emniyet Müdürü OrhanÖzdemir, Kayseri İstihbarat Şube Müdürü Ali Orhan Dinç vardı. Kahramanmaraşİstihbarat Şube Müdürü İsmail Duman vardı. İstihbarat Daire Başkanı RamazanAkkürek vardı. Bunlarla ilgili her hangi bir dava açılmadı. Özmen’le ilgilidava Kahramanmaraş 1. Asliye Ceza Mahkemesinde devam ediyor. Bunun dışındadiğer 132 sanık ile ilgili olarak 20 Haziran 2016 tarihinde takipsizlik kararıverildi. Sonra biz buna 13 Temmuz 2016’da itiraz ettik. Bu itirazımızKahramanmaraş 2.Sulh Ceza Mahkemesinde ve halen karar verilmedi. Takipsizlikkararı kalkacak mı, bitecek mi, devam mı edecek? buna ilişkin soruşturma devamediyor.”

DARBEDEN ÖNCEDE FETÖCÜLERİ ŞİKÂYET ETMİŞTİK

Yavuz; “Özellikle başarısız 15 Temmuz kanlı darbegirişiminin ardından, kaza kırım ekibinde yer alan Aydın Özsıcak ve DavutUçum’un Cumhurbaşkanımıza yönelik suikast timinin arasında da bulunması,sonradan gelişen tanık anlatımlarıyla adı geçen yine dosya sanıklarının daiçinde bulunduğu bir takım Fetö’cülerin varlığının sabit olmasıyla ilgili biryine şikâyette bulunduk. Daha öncede eski istihbaratçılar Ali Fuat Yılmazel veRamazan Akkürek ile ilgili şikâyetimiz mevcuttu. Dolayısı ile bunlara ilişkinyeni bir dosya açıldı ve o soruşturma şu anda devam ediyor. Şimdi devlet havameydanları genel müdürlüğü ile bir kısım valiler ve genel müdürler ile ilgilibir davamız daha vardı. O dava Yargıtay’da devam ediyordu. Yargıtay’da devameden davaya takipsizlik verildi. Verilen takipsizliğe karşı biz Yargıtay 2.cezamahkemesine itiraz ettik. Yargıtay 2.ceza mahkemesi bu itirazı kesin olarakreddetti. Biz daha sonra Olağanüstü yargı yoluna gittik ve Adalet bakanlığı buitirazımızı yerinde gördü. Onun şimdi soruşturması devam ediyor.

Bir başka soruşturma da yer itibariyle bir kısım suçlarvardı Ankara'da görevli olanlar ile ilgili Sivil Havacılık ve Devlet havameydanında çalışanlar ve bilim teknoloji kurumunda çalışanlara ilişkinde birşikayetimiz üzerine soruşturma devam ediyor. Bu GPRS cihazlarının sökülmesineilişkin mesele var. GPRS cihazlarını söken kişilere ilişkin dava ise GöksunCumhuriyet başsavcılığında devam ediyor. Bu şekilde devam eden parça parça,belirli kişiler ile ilgili soruşturmalar var.” Şeklinde konuştu.

PİLOTUN KANINDA KARBONMONOKSİT GAZI TESPİT EDİLDİ

Helikopterin düşmesine neden olan etkenin de net olarakbelli olduğunu dile getiren BBP’nin Merhum Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun yolarkadaşı ve aile avukatı Kemal Yavuz kayıtlarda kesin ve sabit olan adliraporlara göre pilotun kanında bulunan karbonmonoksit gazının olduğunuvurguladı. Yüzde 15’in üstünde insanların iradesini ortadan kaldırmaya yetecekKarbonmonoksit gazının pilotun kanında yüzde 27 çıktığını hatırlatan Yavuz buoranı da Adli Tıp Kurumu Toksikoloji İhtisas kurulunun tespit ettiğini söyledi.

SAVAŞ UÇAKLARI HELİKOPTERİ ETKİLEMİŞ

İkinci etkenin ise savaş uçaklarının ses duvarını aşıphelikopterin tesis mesafesine girmesiyle oluşan türbülansın yol açtığını ve buolaydan dolayı düştüğüne de inançlarının tam olduğunu söyleyen Yavuzaçıklamalarını şöyle sürdürdü; “Bu uçakların pilotlarının FETÖ ilebağlantısının olup olmadığını, bunlara bu talimatları kimin verdiğiniaraştırıyoruz. Uçak pilotları olağan görevlerinin dışına çıkarak riskli biruçuş yapmışlar. 21 bin fitin altına inmemesi gerekirken 13 bin fite indiği ve13 binden yukarı çıktığı sabit. Bunların hepsi çok olağanüstü durumlar ve izinalınamadan yapılamayacak hareketler. İzinsiz bir şekilde bir operasyonyapıldığı sabit. Biz uçakların bir talimat doğrultusunda alçalarak helikopterinüzerine abandığı, burada türbülans ile helikopteri düşürdükleri ile ilgilikanaat sahibiyiz. Erzurum'da radar mevzi komutanlığında biz bunu açık ve netşekilde gördük. Çünkü uçakların oluşturduğu türbülansın 10 kilometrelik etkisivar. Helikopter gibi zaten zor tutunan hava araçlarının jetler gibi yüksektepkime ile çalışan hava araçları tarafından düşürmesi çocuk oyuncağı diyoruzmanlar... Bizim kanaatimiz budur. Şehit Liderimizin kaza öncesi ve sonrasıçok iyi planlanmış kapsamlı bir suikaste uğradığı açıktır. Vicdani kanaatimiztam ve bize göre dava açılması için mahkumiyet için dosyada yeterli delil veemarelerin varlığı ile ilgili biz eminiz. Buna rağmen açılmış bir davadamevcut.”

KAZADAN İKİ SAAT SONRA OLAY YERİNDEKİLER KİMLER?

Kazadan iki saat sonra enkaza ulaşıldığına bir kez daha dikkatçeken Yavuz hukukçu olması dolayısıyla delillerle konuştuğunu ve bunun daispatlandığını belirtti. Yavuz, “

Kazadan birkaç saat sonra oluşturulan bilgi notunda, ‘bacağıkırık ve iç kanaması var yaşıyor’ deniyor. 3 gün sonra bulunan ve yapılan otopsideki bulguların bilgi notunda yer almış olması çok manidar değil mi? böyle birtesadüf olamaz. İlk saatlerde olay yerine ulaşıldığı ve başkanın durumununbilindiği bize göre kesin. Başka bir delilimiz ise, dönemin Kayseri Valisi KayseriBölge Jandarma Komutanını arıyor ve diyor ki; ‘buraya bir helikopter kaldıramazmıyız?’ Bölge komutanı da diyor ki; ‘Hayır kaldıramayız Çünkü biz daha öncekaldırdık. Helikopter enkaza 300 metre kala, (Bu konuşma saat 18:00'deyapılıyor) düşme tehlikesi geçirdi ve 300 metre yakınına indirdik.’ Yaniburadan anlaşılıyor ki, biz bir tane helikopter indirdik bir tanesine dahagerek yok demek. Olaydan iki saat bile geçmiyor. Bu dediğim 5'ten önce olan birolay.”

BEN BU DAVANINAYDINLANACAĞINA İNANIYORUM

Davanın mutlaka aydınlanacağına inandığını bununla ilgili dehiçbir kuşku taşımadığını kaydeden Yavuz kazanın ardından oluşan gelişmeleregöre suikastın arkasında Fetö’nün olduğunu net bir şekildesöyleyebileceklerinin altını çizdi. Helikopterin kara kutusu olan GPRScihazının helikopterin nasıl düştüğünü ortaya çıkartacağını fakat suikasttiminde yer alan Davut Uçum ve Aydın Özsıcak tarafından sökülerek imhaedildiğini de hatırlatan Yavuz, olayın içerisinde olan şüphelilerin hepsininFetö’cü olmasının suikastın arkasında kim olduğunu net bir şekilde ortayaçıkardığını dile getirdi.

9.YIL İLE İLGİLİ

Yavuz son olarak, “9.Yıl olmasına rağmen henüz biryargılamanın başlatılmamış ve soruşturmanın bu şekilde devam ediyor olmasıiçimizi acıtıyor, adalet adına üzülüyorum ama benim her şeye rağmen bununçözüleceğine inancım tamdır.” Diyerek sözlerini bitirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37