ERKOÇ'TAN ŞAMPİYOAN'A TEŞVİK ÖDÜLÜ

Hırvatistan'ın Zagreb kentinde düzenlenen Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda serbest sitilde 60 kiloda dünya şampiyonu olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sporcusu Hamza Alaca, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından 40 cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.

ERKOÇ'TAN ŞAMPİYOAN'A TEŞVİK ÖDÜLÜ

Türkiye'ye serbestsitilde 5 yıl aradan sonra dünya şampiyonluğu getiren Hamza Alaca, beraberindeMayıs ayında Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen Avrupa Yıldızlar GüreşŞampiyonası'nda serbest sitilde 48 kiloda ikinci olan Halil Gökdeniz ileHaziran ayında İstanbul'da düzenlenen 23 yaş altı Avrupa Güreş Şampiyonası'ndaserbest sitilde 61 kiloda üçüncü olan Ertuğrul Kahveci ile geldiğiKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde davul zurna eşliğinde Başkan FatihMehmet Erkoç tarafından karşılandı.

BAŞKAN ERKOÇ TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİLER

Daha sonra güreşçilerimakamında ağırlayan Erkoç, Hamza Alaca'ya 40, Halil Gökdeniz ile ErtuğrulKahveci'ye 10'ar cumhuriyet altını hediye etti. Başkan Fatih Mehmet Erkoç,Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı sporcusu olan güreşçilerinsadece Kahramanmaraş'ı değil tüm Türkiye'yi gururlandırdığını söyledi. Erkoç,şöyle konuştu:

"Hamzakardeşimizi tebrik ediyoruz, Allah ondan razı olsun. Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi Güreş Takımı sporcumuz Hamza'mız dünya şampiyonu olarak oradaistiklal marşımızı okuttu, ay yıldızlı al bayrağımızı göndere çektirdi. HemKahramanmaraş'ımızın, hem Türkiye'mizin, hem de aziz milletimizin gurur kaynağıoldu. Bu gururu bize yaşattığı için kendisine teşekkür ediyoruz Allah razıolsun. Burada yine yanımda olan Ertuğrul kardeşimiz, Halil kardeşimiz de Avrupaşampiyonasında çok önemli başarılara imza attılar. Hamdolsun artık güreşteKahramanmaraş geliyor tabandan yetişerek Kahramanmaraş Büyükşehir SporKulübü'nde dünya şampiyonları, Avrupa şampiyonları yetişmeye başladı."

“HEDEFİM OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU”

Hamza Alaca iseBelediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'a teşekkür ederek, "Hırvatistan'daTürk bayrağını dalgalandırmak çok onur verici bir duygu. İnşallah bu başarıyıbüyüklerde 2020,2024, 2028 olimpiyatlarında da devam ettirmek istiyorum"dedi. Oğlunu yanız bırakmayan Hasan Alaca da manevi dünyanın en mutlu insanıolduğunu belirterek, Hamza Alaca'nın dünya şampiyonu olarak kendisine en güzelBabalar Günü hediyesi verdiğini söyledi.

KAHRAMANMARAŞ 27 YIL SONRA DÜNYA ŞAMPİYONU ÇIKARTTI

Bir dönem Türkgüreşine damgasını vuran Kahramanmaraş 27 yıl aradan sonra tekrar DünyaŞampiyonu çıkardı. Hırvatistan’ın Zagrep kentinde devam eden Dünya YıldızlarSerbest Güreş Şampiyonasında Kahramanmaraş TOHUM da yetişen KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi Güreş takımı Güreşçisi Hamza Alaca Altın madalyakazanarak tarihi bir başarının altına imza attı.

RAKİPLERİMNE MİNDERİ DAR ETMİŞTİ

60 kiloda ülkemizitemsil eden Mersin Doğumlu Kahramanmaraş Belediyesinin sporcusu Hamza Alaca ilkturdan itibaren rakiplerine minderi adeta dar etti. Son olarak finaldeYunanistan’dan Georgios Koumioumtsidis’le karşılaşan Hamza muhteşem bir oyunsonunda rakibini 2:30’ dakikada 10-0 sayı tuşu ile yenerek Dünya şampiyonuoldu. Bu sonuçla Türkiye 5 yıl aradan sonra Yıldızlar Dünya şampiyonasındaSerbest Stilde ilk altın madalyasını kazanmış oldu. Türkiye Serbest Stilde enson Altın madalyasını 2013 yılında Selim Kozan’la kazanmıştı. 92 kiloda Birdiğer altın madalya umudumuz Ömer Ağtaş ise finalde Asya şampiyonu İran’lıgüreşçi Alireza Abdollahi ‘ye şanssız bir şekilde yenilerek gümüş madalyadakaldı ve tarihi bir başarıyı kıl payı kaçırmış oldu. Şampiyonada ayrıca AhmetYücel’de bronz madalya kazandı. Böylelikle Serbest güreş takımımız 1 altın 1gümüş 1 bronz toplam 3 madalya kazanmış oldu. Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’teyapılan Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasına katılan Türk Güreş MilliTakımı şampiyonadan 3 madalya ile ayrıldı.

AZMİ İLE DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA ULAŞTI

Hırvatistan'ınbaşkenti Zagrep'te devam eden Dünya Yıldızlar Serbest Güreş ŞampiyonasındaAvrupa Şampiyonu da olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş TakımıGüreşçisi 60 kg Hamza Alaca finalde karşılaştığı Yunanlı GeorgiosKoumioumtsidis'i 2,30 dakikada (10-0) sayı tuşuyla yenerek Dünya Şampiyonuoldu. 45 kg Ahmet Yücel de İsviçreli rakibi Thomas Fischer'i (10-0) sayıtuşuyla yenerek Bronz Madalya kazandı. 51 kg Adem Burak Uzun ise Bronz madalyaMüsabakalarında Hintli Aman Aman'a (9-4) yenilince dünya 5.oldu. Avrupa 2.sioldu. Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonasında 92 kg Ömer Ağtaş finaldekarşılaştığı Asya Şampiyonu İranlı Alireza Abdollahi'ye sayı ile yenilinceDünya 2.si olarak Gümüş madalya kazandı. Böylece Türkiye Dünya YıldızlarSerbest Güreş Şampiyonasında 1 Altın 1 Gümüş 1 Bronz Toplam 3 Madalya kazandı.

ASRIN GÜREŞÇİSİ’NİN İZİNDE İLERLİYOR

Adını babasının hayranolduğu "Asrın güreşçisi" unvanlı Hamza Yerlikaya'dan alanHırvatistan’ın Zagrep kentinde devam eden Dünya Yıldızlar Serbest GüreşŞampiyonasında Kahramanmaraş TOHUM da yetişen Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi Güreş takımı Güreşçisi Hamza Alaca dünya ve olimpiyatşampiyonlukları hedefliyor. Mersin'de babası ve ağabeyinin güreşçi olmasınedeniyle küçük yaşlarda spora başlayan, katıldığı yarışmalarda çeşitli yaşgruplarında bugüne kadar 15 kez Türkiye şampiyonluğuna ulaşan Hamza Alaca,başarısını uluslararası müsabakalarda da sürdürerek taçlandırmak istiyor.

TOHUM’DA YETİŞTİ, DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Kahramanmaraş TürkiyeOlimpiyat Hazırlık Merkezi(TOHM) da yetişen 60 kiloda ülkemizi temsil edenMersin Doğumlu Kahramanmaraş Belediyesinin sporcusu Hamza Alaca gibişampiyonları bünyesinde barındırıyor. Pehlivanlar diyarı olan KahramanmaraşSpor bakanlığı doğrultusunda Avrupa ve Dünya şampiyonları çıkarmak için çabasarf ediyor. Türkiye’nin olimpiyatlarda kendini biraz daha ileriye taşıması,çıtayı yükseltmesi adına Tohum projesi öncelikle Türkiye’de 12 ilde daha sonra2-3 ilde pilot il olarak konulmuştu. Kahramanmaraş’ta bu proje çok iyi birşekilde alt yapısıyla birlikte yer buldu. Bir tarafta güreş Eğitim Merkezi veTürkiye Olimpik hazırlık Merkezi Kahramanmaraş'ta güreşin Türkiyestandartlarının üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. Bu da altyapıdan üst yapıyakadar A Milli Takım seviyesine kadar gerçekten kaliteli bir güreş anlayışınadoğru götürüyor. Hırvatistan’ın Zagrep kentinde devam eden Dünya YıldızlarSerbest Güreş Şampiyonasında Kahramanmaraş TOHUM da yetişen KahramanmaraşBüyükşehir Belediyesi Güreş takımı Güreşçisi Hamza Alaca Altın madalyakazanarak tarihi bir başarının altına imza attı. Hamza gibi Olimpik hazırlıkMerkezinde çeşitli kulüplerin sporcularını barındırıyor. Bunun içerisindeKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Güreş takımı, Gençlik spor var aynı zamandagüreş eğitim merkezimizin sporcularda var. TOHM sporcuları var. (HABER: İLKER YİYEN)

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner19

banner13

banner17