ESNAF VE SANATKÂRLARIN PATRONİÇELERİ

Kadın esnaf sayısının son beş yılda yüzde 50 artarak 278 bine yükseldiği görüldü. Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi olarak kadın esnaf ve sanatkâr sayısının Kahramanmaraş’taki durumunu Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Kuybu’ya sorduk.

ESNAF VE SANATKÂRLARIN PATRONİÇELERİ

Başkan Ahmet Kuybu kadın esnaf ve sanatkâr sayısınındurumunda artış olduğunu ve bu artışın topluma da faydalı olduğunu söyledi.Kuybu, Kahramanmaraş’ta kadın esnaf ve sanatkârlar sayısının5 yılda %3 oranında genel olarak arttığını ve kişi sayısı olarak 2300 civarındaartış yaşandığını belirtti.

Kuybu, Kahramanmaraş’ta ki kadın esnaf sayısının son beşyıldaki durumu nedir sorusu üzerine şöyle konuştu;  ‘’Kahramanmaraş’ ta bayan esnaflarınsayısında bir artış yaşandı. Kadın esnaf ve sanatkârların en çok tercih ettiğimesleklerin başında bakkallığın geldiğini belirten Kuybu, “En fazla kadınişletmesi olan meslek kollarının başında büfelerde, bakkallarda ve marketlerdeyapılan esnaflık geliyor. Tercih edilen iş sektörleri arasında lokanta, yiyecek,içecek ve sunum faaliyetleri var. En fazla kadın işletmesi olan diğer meslekkolları kadın kuaförlüğü pazarcılık ve konfeksiyonculuk ticareti yer alıyor” dedi.

 “Kahramanmaraş’tamevcut esnafın %18’lik bölümünü bayanlar oluşturduğunu belirten Başkan Kuybu; Buorandaki artışın nedenleri arasında kadınların sosyalleşmesi, bilinçlenmesi,eğitim düzeyinin artması da etkili” dedi.

 Konuyla ilgili birdeğerlendirme yapan Kuybu; “Bayanların ticarette aktifleşmesi; sektörünhareketlendiğinin de bir göstergesidir. Daha iyi şartlarda yaşama isteği, işbölümü, bilinçlenme, kadınında ticarette aktifleşmesini sağlamıştır. Kadınınesnaflık sektöründe aktifleşmesi sektöre yenilik canlılık ve farklılık getirmiştir”dedi.

Bayanların esnaflığa, çalışmaya yönelik yaptığı buatılımın faydalarından bahseden Kuybu, “Kadınların esnaflık sektörüne yaptığıatılımlarla esnaflığa daha farklı bir bakış açısı getirmişlerdir. Düzen,disiplin, görselleştirme, iyi sunum, pazarlama ve insanlarla olan ilişkilerininaktif olması beraberinde başarıyı getirmiştir. Kadınlarımızın topluma vesektöre atılmasıyla katılmasıyla esnaf ve sanatkârlık sektörümüz daha da iyiyerlere gelecektir” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

HABER:MELTEM GÜLER

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17