EVLİLİKLERDE GÜÇ SAVAŞI BOŞANMALARI TETİKLİYOR

Özel Sular Hayat Hastanesi Uzm. Klinik Psikolog ve Aile Terapisti Fatih Kirişci, evliliklerde güç savaşının boşanmalara neden olabileceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.Kirişçi, “Hep büyüklerimiz söyler ya eşini ve işini iyi seç. Eşiyle mutlu olan insan işinde de başarılı olur. TÜİK verilerine göre 2017 yılında 128.411 kişi boşanmış ve bu rakamlar maalesef giderek daha da artıyor.” Dedi.

EVLİLİKLERDE GÜÇ SAVAŞI BOŞANMALARI TETİKLİYOR

Kirişçi, “Hep büyüklerimiz söyler ya eşini ve işini iyiseç. Eşiyle mutlu olan insan işinde de başarılı olur. TÜİK verilerine göre 2017yılında 128.411 kişi boşanmış ve bu rakamlar maalesef giderek daha da artıyor.”Dedi.

 

Sağlıklı evliliklerin her şeyden önce birey olmayı sonrada dengeli olmayı gerektirdiğinin altını çizen Özel Sular Hayat Hastanesi Uzm.Klinik Psikolog ve Aile Terapisti Fatih Kirişci şöyle konuştu; “Evlilik de sevgi, saygı gibi kavramlar elbette çok önemlidirama bunları bir kişinin sağlaması için önce birey olmayı başarmalı vekendisiyle barışık olması lazım. Kendi farkındalıklarının farkına varamayaninsan hayatın dengesini kurmakta zorlanır.

Evlilikte eşten gerçekçi olmayan beklentilere girmemeklazım. Evliliği kutsallaştırmamak ama değersizleştirmemek de lazım. Evlilikkimseye cennetin kapısını açmaz siz mutluysanız mutlu edersiniz.

Evlilik iki kürekli bir tekne gibidir bir taraf az ya daçok çekerse küreği evlilik hedefinden sapar. Sorumsuz insan evliliğinmerkezinde kendisini görür. Yani aşırı fedakarlık da sağlıklı bir şey değilsorumsuzluk ise zaten sağlıklı bir şey değildir. Toplum olarak bu dengeyitutturamıyoruz. Ya çok vericiyiz ya da çok bekleyici veya alıcıyız. Nedençok vericiyiz çünkü kaybetmekten ve terkedilmekten korkuyoruz.

 

 

Koşullandırılarak yapılan evlilikler sorunlu ilerliyor.

 

Bilhassa boşanma nedenleri arasında çocuğunu yetiştirenanne, “ kızım kendini kocana ezdirme” diyerek evlilikte sabretmemeyi ve restçekmeyi adeta aşılıyor. “Beni kocam ezdi ben onun eline baktım zulüm gördümgitmek istedim gidemedim param yoktu sen sakın böyle olma” diyerek olumsuztelkinler veriliyor. Kız çocuğu evlenince kavga etmese bile gardını alıyordiplomam var sen bana bir şey yapamazsın düşüncesi hakim olabiliyor. Buradaezilme korkusuyla oluşan mantık asla boyun eğme asla taviz verme şeklindeoluyor. Kendi geçmişimizdeki yaraları maalesef ki çocuklarımıza aktarıyoruz.Burada yapılması gereken şey iyi niyet süzgecinden geçirilmek olmalıdır. Unutmayınki her evlilik parmak izi gibidir kendine özeldir.

Evlilikler güç savaşınadönüştüğü için boşanmalar arttı

“BEN” kavramı daha çokortaya çıktı. Eskiden duygusal, bireysel ihtiyaçlardan çok toplumun ihtiyaçlarıön plandaydı. Artık bende bir şey üretmek istiyorum gibi bireysel istek vearzular daha çok ön plana çıktı. Artık bastırılan bir anne-baba kuşağındankontrol sorunu yaşayan bir nesille karşı karşıyayız. Hayır diyemeyen birnesilden hayır sözcüğüne tahammül edemeyen bir nesile doğru gidiyoruz.

Anne-babalar çocuklarına bengörmedim çocuğum görsün mantığı var koşulsuz bir verme var çocuk hep alıyoralıyor. Geçmişindeki bütün olumsuzlukları çocuklarının önüne koşulsuz sunan birnesil büyüyor. Oyuncakları olmayan bir nesil şimdi çocuklarını oyuncağaboğuyor. Bu yüzden çocuklar verme özelliğini kaybediyor aynı zamanda sahipolunan maddiyatlar zamanla değerini yitiriyor. Çocuk İstediğinde her şeyikendinde hak olarak görüyor buda evliliklerde tahammülsüzlük ve güç savaşınaneden olabiliyor.

 

İhtiyaçlar değişti! Öncelileri karnımızı doyurmakçocuklara bakmak varken şimdi temel ihtiyaç gibi bir problem yok  aşama aşama toplum devinim geçirdikçe insanda devinim geliştiriyor. Evlilikteki güncel temel problemler de eskisi gibideğil. Artık insanlar kendini gerçekleştirme düzeyinde olduğundan türlü türlüsorunlar türedi. Eskiden insanların bir sürü temel problemleri olduğundanbirbiriyle uğraşmaya vakit bile bulamıyorlardı.

 

Uzm. Klinik Psikolog ve AileTerapisti Fatih KİRİŞCİ

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15