Expo Yemyeşil Olsun!

''Geleceğe Nefes'' kampanyası ile Türkiye'de 11 milyon, Kahramanmaraş'ta ise 221 bin fidan toprakla buluşurken Onikişubat Belediyesi’de Expo Alanına fidan dikerek geleceğe nefes verdi.

''Geleceğe Nefes'' kampanyası ile Türkiye'de 11 milyon, Kahramanmaraş'ta ise 221 bin fidan toprakla buluştu.  Fidan dikme kampanyası Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı Geleceğe Nefes projesi ile 81 ilde 11 Kasım 2019'da saat 11:11'de başladı. 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan dikilmesi beklenirken, bu rakam 13 milyon 695 bin 183 oldu. Kahramanmaraş'ın çeşitli noktalarında gerçekleştirilen törende ise 221 bin fidan dikildi. Onikişubat Belediyesi ise Expo alanında özel proğram yaparak Expo alanını yeşillendirdi. Fidan dikim töreninde konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Türkiye genelinde 2023 noktada gerçekleştirilen 11 Kasım Fidan Dikime Etkinliği kapsamında burada da fidan dikiyoruz.

Bu bir dünya rekorudur. Bizim için çok değerli olan bu melek çocuklarla beraber fidan dikmek ve onlarla beraber olmak çok güzeldi. İnanıyorum ki, bu fidanların hepsi bitecektir, hiç biri kurumayacaktır. Bu demektir ki, Kahramanmaraş'ın dünya kenti yapacak olan bizim EXPO alanında onlarında birer dikili ağacı olacaktır. Dolayısıyla bu EXPO alanına gelip gittikçe onlar ağaçları görecekler onlarla gurur duyacaklar" dedi.

Etkinliğe Onikişubat Belediye Başkanı, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Protoko üyeleri ağaç dikenler ile yakından ilgilendi. Dikilen ağaçlara can suyu verip onlar ile bol bol fotoğraf çektirdiler.

EXPO 2023 ALANINDA, FİDANLAR MİNİK ELLER İLE TOPRAKLA BULUŞTU

Onikişubat Belediyesi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 81 il genelinde yürüttüğü “Geleceğe Nefes” projesiyle, 11 milyon fidan dikimine katılarak, EXPO 2023 alanında Kahramanmaraş Down Sendromu Derneği çocukları, Ahmet Beyazıt ana sınıfı öğrencileri, Ertuğrul Gazi Görme Engelli öğrencileri ve Onikişubat Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi üniversite hazırlık öğrencileriyle fidanları toprakla buluşturdular.

81 il genelinde yürütülen, 11 Kasım saat 11:11’de 11 milyon fidan dikimi kampanyasına, EXPO 2023 alanından birçok farklı grup öğrencileriyle katılan Onikişubat Belediyesi, fidan dikimlerini öğrencilerle şenlik havasında gerçekleştirdiler.

Ahmet Beyazıt ana sınıfı öğrencileri hazırladıkları isimlik kolyelerini diktikleri fidanlara taktılar. Minik öğrencilerin ağaçları sahiplenmesi ve mutlukları yüzlerinden okunuyordu.

Valiliğin Çınarlı ve Kartal mahallelerindeki fidan dikim alanlarında, Onikişubat Belediyesi olarak toprakla buluşturulan fidanlardan sonra EXPO 2023 Rekreasyon alanına gelen Başkan Mahçiçek, Kahramanmaraş Down Sendrom Derneği çocukları ve öğrencilerle bir araya gelerek fidan dikti.

Başkan Mahçiçek, “ böyle güzel bir etkinlikte böyle güzel çocukların bir araya gelmesiyle oluşan bu atmosferde fidanlarımız geleceğe nefes olacaktır. Aynı zamanda öğrencilerimiz, yavrularımız kendi elleriyle diktikleri için bu ağaçları koruyup sahipleneceklerdir. EXPO 2023 projemizle şehrimiz bir marka şehir ve dünya kenti haline gelecek ve alanımızı senenin 365 günü vatandaşımıza hizmet edecek şekilde tasarlanmaktadır. Ve bu güzel yavrularımızın minik ve temiz elleriyle diktiği fidanlar yarın ağaç olacak, şehrimizi güzelleştirecek. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”

EXPO 2023 Rekreasyon alanında Onikişubat Belediyesi hazırlıklarına devam ediyor. “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla yapılacak EXPO 2023 Onikişubat’ta, 26 bin ağaç, 80 bin de çalı formunda bitki toplamda 106 bin ağaç-ağaçcık dikilmesi planlanıyor. Alanda bugüne kadar 3 bin ağaç, bin adet çalı formunda bitki dikildi. Bugün de 11 milyon fidan kampanyasıyla 150 ağaç daha çocukların elleriyle dikilerek, Onikişubat’ı ve Kahramanmaraş’ı bir dünya kenti haline dönüştürecek Onikişubat Belediyesi’nin EXPO 2023 vizyon projesi Rekreasyon alanında çalışmalar hızla devam ediyor.

Başkan Mahçiçek, “EXPO 2023, doğaya saygılı, yeşil ve sağlıklı alanların artırılmasına yönelik, insanların değişen ve hızla dijitalleşen yaşamdan uzaklaştırmak için, aynı zamanda  Kahramanmaraş güzelliklerini, tarihini, kültürel değerlerini ve ticari potansiyelini Türkiye’ye ve dünyaya etkin bir şekilde tanıtma imkânı sağlayacak, birçok yerli ve yabancı misafirlerin gelmesi beklenen, şehrimizi bir marka şehir haline dönüştürecek bir dünya projesi” diye ifade etti. (HABER VE FOTOĞRAF: MUSTAFA KÖMÜ)

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15