EYT, ERKEN EMEKLİLİK DEĞİLDİR!

Emeklilikte yaşa takılanlar adına konuşan Kahramanmaraşlı İsmet Gedikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanlış bilgilendirildiğini ve EYT'nin Erken emeklilik algısını üzerinden çarpıtıldığını söyledi.

EYT, ERKEN EMEKLİLİK DEĞİLDİR!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM GrupToplantısı'ndaki konuşmasında emeklilikte yaşa takılanlar konusunadeğinerek,"Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruzama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşındaemeklilik diye bir uygulama yoktur." demişti.

Kahramanmaraşlı İsmet Gedikli ise Erdoğan'ın açıklamalarınınkendilerinde bir hayal kırıklığı yaşattığını söyledi. Gedikli, ''Geçen hafta,Cumhurbaşkanımızınyaptığı EYT açıklaması, biz EYT'lileri hayal kırıklığına uğrattı'' dedi.

Cumhurbaşkanımızın açıklaması 4447 sayılı yasanın geriyedönük işletilerek,emeklilik hakkımızın GASP edilmesi yönünde değil de,"Erken emeklilik" algısı üzerineydi diyen Gedikli, ''Bir bayan olanEYTSYDD Başkanı Sayın Gönül Boran Özüpak hanımı örnek gösterirken, Bay olarakkendisini örnek gösterip 46 yaşında Emekli olduğunu anlatabilirdi. EvetCumhurbaşkanımız 46 yaşında Emekli olduğunda yasalar öyleydi. EYT'de SSK'yasisteme giriş yaptığında da sistem öyleydi. 08.09.1999'da çıkarılan 4447 no'luyasa geriye dönük işletildi. Bu kadar Net bir hadisede tüm muhalefet partileridahi mutabık olmuş, EYT çözümü için önergeler vermişken, Geriye tek şeykalıyor, oda Sayın Cumhurbaşkanımızın yanlış bilgilendirildiğidir.Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz EYT'yi yeniden değerlendirmesidir'' ifadelerineyer verdi.

Emeklilikte Yaşa Takılan, EYT'liler ise bir an öncehaklarının verilmesini istiyor. Sosyal güvenlik mevzuatına göre emekliolabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrıhususa bakılması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında şöylekonuştu; "Emeklilik için 1999 yılına kadar yalnızca hizmet süresi ve primödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarakyaş şartı da getirildi. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığıaltında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır."

Emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında dernek kurulmasıile ilgili olarak ise Erdoğan, "Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahitek başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeyeçalışıldığının en büyük ispatıdır. Bu derneğin başındaki hanımefendi, 1992yılında sigortalı olarak sosyal güvenlik sistemimize dahil olmuş. Şayet eskisistem devam etseydi bu hanımefendi 2012 yılında, 38 yaşında emekli olacaktı.Halihazırdaki sistemdeki kademeli yaş uygulaması sebebiyle bu hanımefendi 2022yılında yani 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Esasen bu kişizaten emeklilik hakkını kazanmış durumda. Sadece emekli maaşı alabilmesi içinbu yaşı beklemesi gerekiyor'' dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye biruygulama olmadığını vurgulayan Erdoğan, "20 yıl çalışıp 38 yaşında emekliolacak bir kişi 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmetialacaktır demektir. Böyle şey olur mu? Buna dünyanın hiçbir ülkesinin sosyalgüvenlik sistemi dayanamaz. Zaten oralarda da böyle bir uygulama yok. Ortalamainsan ömrünün 60 yaşı dahi bulmadığı dönemlerde 40'lı yaşlarda emekli olmanınbelki bir izahı vardı ama bugün ülkemizde ortalama insan ömrü 78'i geridebıraktı'' dedi.

48 yaşında emekli olan bir kişinin bile yaklaşık 30 yılsistemde kalacağını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti, "Bugün ülkemizdeortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu rakam Avrupa ülkelerinde 65'tir. Türkiyekademeli olarak henüz yeni yeni 65 yaş sınırına doğru çıkmaya çalışıyor.Ülkemizde ortalama sigortalılık süresi 26 yılken emeklilikte geçen ömür 27 ile31 yıl arasındadır. Avrupa'da sigortalılık ortalama süresi 35 yılkenemeklilikte geçen süre de genellikle 20 yılın altındadır. Ülkemizde bir emeklitüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak gerialmaktadır. Görüldüğü gibi mevcut durumda dahi emeklilik sistemimiz içler acısıbir haldedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun hesaplamalarına göre emeklilikte yaşatakılanlar denilen gruba giren 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunların 1 milyonkadarı devlet memuruyken kalanları hizmet akdiyle veya kendi hesabınaçalışanlardan oluşuyor. Bunlardan 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda,kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebilecektir. Bu teklifin ülkemizeyıllık ilave maliyeti 26 milyar lira. Erken emeklilikten yararlanacaklarıntamamı göz önüne alındığında bu rakam toplamda 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomikkurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizinsırtına bindirmeye hakkımız var mı, diye milletime soruyorum."

HABER: ÖMER FARUKSALMAN

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17