Faturalara Tepki Geldi!

Kahramanmaraş gündemini son günlerde meşgul eden konulardan birisi de suya yapıldığı iddia edilen zam konusu olmuştu. Faturaların ev ile iş yerlerine gelmesiyle birlikte tartışma daha da büyüdü.

Faturalara Tepki Geldi!

MECLİSTE TARTIŞILDI

Konuyu ilk olarak Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç mecliste gündeme getirerek, Kahramanmaraş'ta suya yüzde 18 zam yapıldığını söylemişti. Mecliste Öztunç'a yanıt veren AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ise, Kahramanmaraş'ta su fiyatlarına her hangi bir zammın söz konusu olmadığını belirterek, zam yapılmadığı gibi ihtiyaç sahibi ailelere de, hanedeki kişi başına 2.5 ton su yardımı yapılacağını ifade etti. Ahmet Özdemir'in ardından, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında konuşan Başkan Hayrettin Güngör, medyada çıkan suya zam haberlerine yanıt verdi.

''BİZ ZAM YAPMADIK''

Başkan Güngör, ''Son zamanlarda bazı basın yayın organlarında su ücretine zam yaptığımız şekilde ifadelerde bulunuluyor. KASKİ'nin 8 Ocak 2019 tarihinde yaptığı olağan genel kurulunda su fiyatlarının enflasyon oranına göre fiyat güncellemesinin 30 Nisan 2019 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır. Dolayısı ile biz göreve geldikten sonra herhangi bir zam yapmamız söz konusu değildir'' dedi. Tüm bu diyalogların ardından gelen ilk su faturalarına vatandaşlar tepki gösterdi. İş yerleri için suyun birim fiyatı 3.94'ten, 4.74'e çıkarılırken, ev faturalarında ise 1.75'ten 2.11'e çıkarıldığı görüldü. Diğer illerde suya indirim yapılırken, Kahramanmaraş'ta bu şekilde zamlanması vatandaşların tepkisini çekti.

''VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ''

Sosyal medyada paylaşılan bir su faturasında, bir önceki ay 80 metreküp su tüketen bir iş yerine 315 lira gelen fatura, yeni tarifeyle 76 metreküp su tükettiğinde 360 lira olarak faturalandırılmış. Yapılan zammı ortaya koymak için bir çok yerde paylaşılan bu faturaya tepki gösteren çeşitli yorumlar geliyor. Başta İstanbul, Ankara ve suyu bizden alan Gaziantep olmak üzere bir çok ilde suya indirim yapılırken, su zengini Kahramanmaraş'ta, tarife güncellemesi adı altında yapılan yaklaşık yüzde 18'lik zamma tepki gösteren vatandaşlar Büyükşehir'den su fiyatlarında indirim bekliyor.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15