Faylardan Örnekler Alındı

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

Faylardan Örnekler Alındı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Jeoloji Ana Bilim Dalı tarafından Kahramanmaraş'ın çeşitli bölgelerinde hendekler açılarak faylarla ilgili veriler toplandı.

Kahramanmaraş'ta Gölbaşı-Türkoğlu segmenti ve Kahramanmaraş fayzonu üzerine KSÜ Jeoloji Ana Bilim Dalı tarafından kazılan hendekler ile çalışmalar yapıldı. 3 ay önce başlanan saha çalışmalarında hendekler kazılarak fayların kestiği birimlerden örnekler alındı. Örneklerin incelenmesinin ardından fay hattında oluşan depremlerin yaşı, deprem sıklığı hakkında kesin veriler elde edilmiş olacak.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Alican Kop, yaptıkları çalışma hakkında bilgiler verdi. Kahramanmaraş'ın Türkiye'de deprem riskinin en fazla olduğu illerin başında geldiğini söyleyen Kop, Gölbaşı Türkoğlu segmenti üzerinde ve Kahramanmaraş fay zonunun ana kolları üzerinde paleosismoloji çalışmalarını tamamladık. Bu hendek duvarlarında deprem oluşturan fayları da görebildik'' dedi.

Bunların kestiği veya bunları örten birimlerden örnekler aldıklarını ifade eden Kop, ''Bu aşamada bu örneklerin yaşlandırmasını yapacağız. Bu yaşlandırma ortaya çıktığı zaman, bu fayların en son ne zaman deprem ürettikleri ve hangi sıklıkla deprem ürettikleri hakkında elimizde bilimsel veriler olacak. Böylece Kahramanmaraş'taki deprem riskini daha bilimsel şekilde ortaya koyacağız" diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15