FEDERASYONUN İLK KONGRESİ YAPILIYOR

Kahramanmaraş’ın tanıtımının il dışında daha iyi tanıtılması ve lobi faaliyetlerini yürütmek için Akdeniz’deki Kahramanmaraş Dernekleri bir araya gelerek Akdeniz Federasyonunu oluşturmuştu. Kentin tarihinde ilk federasyonlaşmaya giden Akdeniz Dernekleri ilk kongrelerini Kahramanmaraş’ta yapacak.

FEDERASYONUN İLK KONGRESİ YAPILIYOR

Kahramanmaraş’taki kongre ve etkinliklerle ilgili BugünGazetesine bilgiler veren Akdeniz Kahramanmaraşlılar Akdeniz FederasyonuBaşkanı Cengiz Biber, ilk kongrelerini Kahramanmaraş’ta yapacaklarını ayrıcatüm Türkiye’deki Kahramanmaraşlılar derneklerinin yöneticilerini ise buradamisafir edeceklerini duyurdu.

Federasyon olarak 2019 yılını Kahramanmaraş yılı ilanettiklerini ve çağrılarına da diğer derneklerin destek vereceğine inandığınıdile getiren Kahramanmaraşlılar Akdeniz Federasyon Başkanı Cengiz Biber şehrintanıtımının çok önemli olduğunu 2019 yılında tüm derneklerin Kahramanmaraş’ıntanıtımı için aşırı efor sarfetmesi gerektiğini belirtti.

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin federasyonunçalışmaları ve kongre ile ilgili sorularını da cevaplayan Federasyon BaşkanıCengiz Biber gelecekten de çok umutlu olduğunu belirtti.

 

KAHRAMANMARAŞ AKDENİZ DERNEKLERİ FEDERASYON BAŞKANILIĞI’NAGİDEN YOLLA İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Kahramanmaraş Derneklerin Türkiye çapında faaliyetleriyleilgili bir araya gelip istişare toplantıları 2016 yılında İstanbul’da 1.Yapıldı.  2017 Aralıkta da İzmir de birtoplantı yapıldı. Yapılanmaya doğru gidilmesi konusunda karar çıktı. Karardansonra Osmaniye Kahramanmaraşlılar Derneği ile toplantı yaptık. Federasyonbaşkanının bölgesel olmasıyla ilgili bir karar çıkarttık. Bu karardoğrultusunda da Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye illerindekiKahramanmaraşlı dernekleriyle istişare toplantısı yaptık. Federasyon kurmakonusundaki sayıya ulaştık.             Kahramanmaraşdernekleriyle ilgili ilk kurulması kararını aldık. Milletvekilimiz CelalettinGüvenç’in de katılımıyla Federasyonu kurduğumuzu açıkladık.

Resmi olarak 6 Haziran 2018 tarihinde Osmaniye Dernekler ilMüdürlüğüne müracaatı yaptık. Onay aldık. Üç toplantı yaptık. Kararlar aldık.Belgeler düzenledik. Bölge de bulunan derneklerin etkinlikleriyle ilgiliziyaret ve bilgi aktarımı yapıyoruz. Whatsapptan grup kurduk iletişimi oradansağlıyoruz. Dernekler kanununa göre 6 ay içerisinde ilk genel kurulutoplantısının yapılması lazım. Biz altıncı ayı beklemeden 4.ayın içinde 21 Ekim2018 Pazar günü Kahramanmaraş’ ta ilk toplantımızı yapmaya karar verdik.Türkiye’deki diğer Kahramanmaraş derneklerinin toplantılarının Kahramanmaraş’tayapılmasıyla ilgili düşüncemiz de var. İzmir toplantımızın sonuç bildirisinegöre Kahramanmaraş’ta istişare toplantısını yapacağız. Biz genel kurulumuzukültür parkta yapacağız derneklerin toplantısını da KMESOB’un kongre salonunda yapacağız.Bu etkinliği Kahramanmaraş büyük şehir belediyesinin desteğiylefederasyonumuzun ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz.  Bütün Kahramanmaraş Derneklerimizinbaşkanlarını Kahramanmaraş’ta ağırlayacağız. Başkan ve etkin kişiler olacak.

TÜRKİYE’DEKİ DERNEKLER AKTİF Mİ YETERİ KADAR?

Kahramanmaraş dernekleri şu anda aktif. Proje hazırlayanuygulama yapan derneklerimiz var. Kültürümüzü tanıtımla ilgili kurtuluşlailgili etkinlikleri var. Bölgemizde bu çok güzel yapılıyor. Sadece emniyet ve vergiidaresinden kaçmak için kurulmuş bir dernek. Hemşericilikle ilgisi olmayan birdernek aramızda yeri yok.

SİZ ÇOK ÇABUK FEDERASYON KURABİLDİNİZ DİĞER DERNEKLEREGÖRE BU NASIL OLDU?

Federasyon düşünürken bölgesel düşünmek lazım. İl veilçelere göre dernek kurulduğu zaman ulaşım ve derneği yönetenlerin işi vezaman kaybından dolayı hep olumsuzluklar ortaya çıkıyor.

Örneğin İstanbul ve Kahramanmaraş’taki bir dernek biraraya gelip bir federasyonda görev alırsa İstanbul’dan Kahramanmaraş’a ulaşımsorunu zaman olarak söylüyorum iş adamıysa işine engel olur. Eğer devletmemuruysa sorunlar yaşayacak. Olumsuzluklar oluyor. Tabi en az ayda bir gelecekveya etkinlikler çoğaldıkça. Diğer kardeş federasyonların bir şeyi olursaonlara katılırlar. Kahramanmaraş’ın tanıtımıyla ilgili katılımlar oldukçayönetim kuruluna olumsuz yansıyor. Bölgesel olduğunda ulaşım daha kolay oluyor.Konfederasyonlaşmak gerekiyor bu da Ankara merkezde olmasında fayda var.

Şehrimizde lobiciliğin gelişmesi için Ankara’da devamlıgörevli olan bir ekibin olması lazım. Diğer bölgelerle Kahramanmaraş’ıkıyasladığımızda şehrimiz göç alıp göç vermeyen bir şehir. Diğer şehirlerdevamlı göç vermiş. Hayatın daha rahat olduğu şehirlerde dernekler kurmuşlar.Bu dernekler vasıtasıyla hemşericiliği geliştirmişler. Lobiciliğigeliştirmişler. Dayanışmayı kültür alış verişini geliştirmişler. Bazı ilerdebirden fazla konfederasyon var.

DİĞER BÖLGELERLE ALAKALI FEDERASYONLAŞACAĞIMIZA İNANIYORMUSUNUZ?

Umudum var o konuda. Bir sloganımız var 2019 yılı Kahramanmaraşyılı diye. Bunu her ortamda kullanacağız. Şehrimizin tanıtımında lobinin çokönemi var. Biz her ne kadar yönlendirmeye çalışsak da kişisel oluyor amafederasyonla toplumsal oluyor. Siyaset de bürokrasi de ekonomi de bilindiğiüzere Kahramanmaraş’ta Türkoğlu kalkınma güç birliğini kurduğumuzdaTürkoğlundan olan esnaftan alışveriş yapmıştık. Üyelerimiz tarafındanbenimsenmişti. Başka şehirlerde de birleştirici bu ruhla toplumumuzun kazançsağlayacağını düşünüyorum. Eskiden sivil toplum kuruluşları önemliydi.Dernekler dikkate alınmıyordu ama artık gelişen sistemde lobiciliktedernekçiliğin de vakıfçılığın da önemi var. Şehir anlamında birlik olunursabütünlük sağlanırsa güçlü bir şekilde Ankara merkeze isteklerini iletirler.

                

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17