Fırsatçıların Oyunu Bozuldu

Fırsatçıların Oyunu Bozuldu

''Sarımsak zirveyi gördü''

Dolar kurundaki dalgalanmaları kullanarak, meyve sebze fiyatlarını tavana çıkartan fırsatçıların oyunu, yeni mahsullerin çıkmasıyla birlikte bozuldu.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında dolar kurundaki dalgalanmaların başlamasının ardından, kış ayında eldeki meyve sebzeleri stoklara çekerek fiyatları tavana çıkartan fırsatçıların oyunu yeni mahsullerle birlikte bozuldu. Meyve sebze fiysatlarında 4'te 1 oranda düşüş oldu.

''SARIMSAK TEZGAHLARDA BULUNMUYOR''

Kahramanmaraş halkının nabzını tutan Bugün Gazetesi ekibi, pazara inerek meyve sebze fiyatlarında ki değişim oranlarını araştırdı. Bir dönem fiyatları tavanı gören ürünlerin fiyatlarında indirimler görülürken, Sarımsak ve Limon'un fiyatı halen yüksek. Geçtiğimiz dönemlerde 6 liradan satılan Domates, Ağustos itibariyle 1.5 lirayla 2 lira arasında satılırken, salatalığın fiyatı ise 2 ile 3 lira ortalamasında seyrediyor. Sel ve dolunun vurduğu öne sürülen sarımsağın ise fiyatı zirveyi gördü. Son dönemde 8 liradan satılan sarımsak şu anda 30 liradan tezgahtaki yerini aldı. Hal böyle olunca, bir çok küçük esnaf sarımsağı tezgahına koymuyor.

''YENİ MAHSULLER FİYATLARI DÜŞÜRDÜ''

Kış aylarında ise soğanın fiyatı zirveye çıkmıştı. Ankara'da çıkan haberlerde soğanların çöpe atıldığı ve fiyatların bu yüzden yükseldiği öne sürülmüştü. 6 ile 7 lira ortalamasında satılan ve fiyatıyla göz yaşartan soğan şimdilerde 1.5 lira ile 2.5 lira ortalamasında satılıyor. Öğrencilerin vazgeçilmezi olan patates ise 7 liraya kadar satılıyordu. Yaz ayındaki yeni mahsuller fiyatını 1.5 ile 2 liraya düşürdü. Patlıcan ve Biber ise bir dönem yaptığı atılım ile 15 liraya kadar çıktı. Şu anda Patlıcan 1.5 liradan Biber ise 2.5 ile 3.5 liradan satılıyor. Bir çok ürünün fiyatı düşerken, limon ise 3.5 liradan 12 liraya çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15