FİYATI KIRMIZI ETİ GEÇTİ

Kahramanmaraş’ta kış aylarının vazgeçilmezi kebap kestanenin fiyatı, kırmızı eti geride bıraktı. Kaldırımda seyyar satıcıların sattığı kebap kestanenin kilo fiyatı, 50 liranın üzerine çıktı. Kebap kestane satıcısı Şeref Kutlu bazı müşterilerin fiyatlarından dolayı tadımlık aldıklarını söyledi.

FİYATI KIRMIZI ETİ GEÇTİ

Kış mevsiminde fazlaca tüketilen kestane, çarşı ve caddelerekurulan tezgâhlarda satılmaya başlanırken, vatandaşlar fiyatın yüksekolmasından yakındı. Vatandaşlar, 200 gram kebap kestanenin fiyatının yaklaşık10 liraya aldıklarını belirtiyor.  

Kestane satıcıları, kebap kestanenin fiyatını pahalıbulanların almaktan vazgeçtiğini ya da tadımlık aldığını söyledi. Sokakta 27yıldır tezgâh açarak, kebap kestane ve mısır sattığını söyleyen satıcılar, “Kebapkestanenin kilosunu 50 liraya satıyorum.  Piyasada durgunluk var. Kestane de bol değil,satan da az üstelik pahalı.  Cumartesigünleri satış biraz artıyor. Fiyatlar müşteriye yüksek geliyor" diyekonuştu.

“TADIMLIK ALIYORLAR”

Müşterilerin 10 liralık kebap kestane alacakken, 5 liralıkaldığını dile getiren Kutlu, "En azından tadımlık olarak alıyorlar. Pişmişkestanenin kilosu 50 lira, çiğ kestane ise yaklaşık 30 liradan satılıyor.Durumu iyi olan insanlar genelde fiyatını sormadan alıyorlar ama fiyatlar durumuiyi olmayan insanları etkiliyor. 27 yıldır bu işi yapıyorum.  Çarşı eskisi gibi kalabalık değil. İnsanlargeçim derdinde” dedi.

“1 LİRALIK ALAN BİLEVAR”

Kebap kestanenin Kahramanmaraş için vazgeçilmez tat olduğunuvurgulayan kent sakinleri ise, "Kestaneyi seviyoruz. Çarşıya çıktığımızdamutlaka kestanecilere uğrayıp alıyoruz. Kestane pahalı ama mümkün olabildiğikadar almaya çalışıyoruz. Eskiden kiloyla alıyorduk şimdi ise gramla.Yapabileceğimiz bir şey yok; ama canımız isteyince mecburen alıyoruz. Eskidenkiloyla alıp, çocuklarımıza götürüyorduk ama şimdi tane tane alıyoruz. 5liralık alıyoruz, 5 tane veriyorlar" diye konuştu.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15