Fiyatlarda Ucuzluk Başladı!

Yaz ayının gelmesi ve hava şartlarının düzelmesiyle birlikte yurt genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş'ta da meyve sebze fiyatlarında ucuzluk başladı. Fiyatlar bir önceki haftaya göre yarı yarıya azaldı.

Fiyatlarda Ucuzluk Başladı!

Olumsuz hava şartları sonrasında yaşanan sel ve su baskınlarının tarlaları vurması, çeşitli ekonomik durumlar Pazarda, Halde ve Marketlerde fiyatların yükselmesine neden olmuştu. Sebze ve meyvede tarla hasadı başlayınca fiyatlar % 25 ile 50 arasında düştü. Haziran ayında ise bu fiyatların daha da düşmesi bekleniyor.

DÜŞÜŞ ARTAR

Üreticiler, doğal afet olmadığı sürece özellikle sera üretiminin tamamen bitip, tarla ürünlerinin arzının artacağı haziran ayında fiyatlarda yüzde 100'e varan düşüşler görülmesini bekliyor. Önceki senelerde Ramazan döneminde fiyatlar yükselirken bu yıl tam tersi bir durum oldu.  Taze sebze ve meyve fiyatlarında yüzde 50'nin üzerinde düşüş yaşandı. Sezon başında fiyatı çeyrek altınla yarışan erik bugün halde 3-4 liradan satışta. Yaz döneminde doğal afet gibi etmenler olmazsa fiyatların bu şekilde seyretmesi bekleniyor.

ŞİMDİDEN YÜZDE 25 UCUZLADI

Uzmanlar, piyasaya arz arttıkça fiyatlarda düşüşlerin devam edeceğini belirtirken, Kahramanmaraş'ta domateste, salatalıkta, patateste yüzde 50 indirim oldu. Domates'in fiyatı 7 lirada civarından 3 ile 3.5 TL ortalamasına düştü. Salatalık 5 liradan 2.5 TL'ye, Patates 6 liradan 3 liraya düştü. Fiyatları zirveyi gören Soğan'da, Patlıcan'da ve Biber'de ise beklenen düşüşler yaşandı. Soğan'ın fiyatı 2.5 liraya düşerken, Biber ve Patlıcan ise 15-20 lira ortalamasından 4 ile 5 liraya kadar düştü. İlerleyen günlerde fiyatların daha da düşmesi bekleniyor.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15