Geleceğe Nefes Olacağız!

Geleceğe Nefes Ol kampanyasının bitmesine 4 gün kala sahiplenilen fidan sayısı 12 milyonu aştı. Sahiplenilen fidanlar 11 Kasım saat 11.11'de toprakla buluşurken, Kahramanmaraş'tan katılım Türkiye ortalamasının üzerinde oldu.

Geleceğe Nefes Olacağız!

Geleceğe Nefes Ol kampanyası, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde başlatılmıştı. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü de yine konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Büyük ilgi ile karşılaşılan Geleceğe Nefes Ol kampanyasında belirlenen sürenin bitmesine 4 gün kala hedeflenen fidan sahiplenme sayısı aşıldı.

''KAHRAMANMARAŞ İLK 10'DA''

11 milyon ağaç dikme kampanyası ile Türkiye Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hazırlanırken, yüzde 110 olan Türkiye ortalamasının üzerinde, yüzde 112 olarak katılım sağlayan Kahramanmaraş, 81 il içerisinde ilk 10'a girdi. Kampanyaya katılımda yüzde 164 oranla en çok Manisa için gerçekleştirildi. Sırayla Isparta, Bingöl, Tunceli ve Yozgat ilk 5'e girdi. Kampanyanın yürütüldüğü ve fidanların sahiplenildiği resmi site olan gelecegenefes.com'da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından katılımcı vatandaşlara teşekkür etti.

''81 İLDE 2023 NOKTADA''

Kampanyaya yapılan yoğun katılımla ilgili olarak Orman Bakanlığından şu ifadelere yer verildi; ''Teşekkürler Türkiye ‘Geleceğe Nefes’ seferberliğinde 11 Kasım 2019’da 81 ilde 2023 noktada dikilecek 11 milyon fidanı kısa sürede sahiplendiniz. Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak konusundaki bu heyecana karşılık fidan sahiplenme kampanyamıza devam ediyoruz. Sahipleneceğiniz veya bağışlayacağınız fidanları 11 Kasım sonrasında da toprakla buluşturmaya devam edeceğiz. Haydi Türkiye bir gün değil, her gün geleceğe nefes olmaya.'' 

Etkinlikle ilgili olarak geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, şunları kaydetmişti;

Türkiye genelinde yapılacak olan 11 milyon fidan dikim etkinliğiyle ilgili Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü bilgilendirme toplantısı düzenledi. Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, ''Sahada 4 bin 600 kişiyle, 150 binden fazla fidanı toprakla buluşturacağız'' dedi.

'Daha yeşil bir Türkiye için 11 milyon ağacı geleceğe miras bırakarak dünya rekoruna koşuyoruz' sloganıyla düzenlenecek olan 11 Milyon fidan dikim etkinliğinin tanıtım toplantısını gerçekleştiren Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, Türkiye genelinde 3 saat içerisinde 11 milyon fidan dikilerek Dünya rekoru kırılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Orman Bakanlığının organize ettiği proje kapsamında 11 Kasım’da 11 milyon fidan dikileceğini belirten Mustafa Koç, ''Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü olarak, biz yine 11 Kasım’da saat 11:11’de 500 bin fidanı üç saat içerisinde toprakla buluşturacağız. Bu noktada tüm vatandaşlarımızı aynı gün ve saatte fidan dikmeye davet ediyoruz'' dedi.

Etkinliğin amacının Kahramanmaraş’ı ve Türkiye’yi daha yeşil hale getirmek olduğunu ifade eden Koç, ''Bu noktada çalışmalarımız bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüz bünyesinde devam edecek. Kahramanmaraş olarak fidan dikimi noktasında bütün hazırlıklarımızı yaptık. Dikim yapılacak sahaları belirledik. Bütün okullarımıza, resmi kurumlara ve halkımıza ilan ediyoruz. Kahramanmaraş merkezinde 150 binden fazla fidanı toprakla buluşturacağız, yaklaşık 4 bin 600 kişiyi sahada toplamayı hedefliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Öğrencilere ağaç sevgisini aşılamayı ve Türkiye çapında üç saat içerisinde dünyada rekor denemesi de yapılacağını söyleyen Koç, ''11 milyon fidanı 3 saat içerisinde toprakla buluşturma aynı zamanda bir rekor denemesi olacak. Biz de Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü olarak ülkemizin rekor kırması noktasında bize düşen görevi layıkıyla yapmak için çaba gösteriyoruz. Türkiye, bildiğiniz üzere dünyada ağaçlandırma ve orman varlığını artırma noktasında çalışma yapan nadir ülkelerden bir tanesi. Her zaman ilk üçe giriyoruz bu noktada. Dünyanın ağaçlandırma çalışmalarına pek de ilgisi yok aslında, biz dünyaya kendi sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. 4,5 milyarın üzerinde fidanı toprakla buluşturduk. 2023’e kadar da hedefimiz 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak. Dünya nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmayı istiyoruz. Biz üzerimize düşen ne görev varsa bunu yapmak için çalışıyoruz. Ağaçlandırmaya ve ülkemizi yeşillendirmeye de önem veriyoruz'' dedi.

Kahramanmaraş’ta Çınarlı ve Kartal mevkisinde iki adet saha ayarladıklarını belirten Koç şunları kaydetti;

''Yeterince ağaçlandıracak yerimiz var, fidanlarımızı burada dikeceğiz. Bu iki yerde de okullarımızı, gelecek kamu kurumlarını, vatandaşlarımızı ona göre yönlendireceğiz. Orada ufak bir törenimiz olacak, saat 11:11’de ise dikime başlayacağız. Kahramanmaraş genelindeki 500 bin fidanı yaklaşık 46-50 bin kişiyle dikmeyi planlıyoruz. Kişi başı 10-15 fidan dikilebileceğini tahmin ediyoruz. İlk başta fidan dikiminin nasıl olacağını tarif edeceğiz, sonrasında da dikim törenine geçeceğiz. İnşallah başarılı olacağız. Sadece Kahramanmaraş merkezde değil, bütün ilçelerimiz de fidan dikimi yapacağız. Hatta bazı okullarımızın ve hastanelerimizin bahçelerine, karayollarının kenarlarına, mezarlıklara kadar uygun olabilecek her yerde fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Bu alanlarda yöreye uygun fidanlar dikmeye öncelik vereceğiz. Yapraklısından tutun da iğne yapraklısına kadar her türlü ağaç fidanını dikebiliyoruz. Bu bölgede de özellikle fıstık çamı ve kızılçam ağırlıklı dikim yapacağız. Ama yapraklı türlerden de dikiyoruz ki onların da kendine has özellikleri var. Ihlamur ya da akasya diktiğinizde biliyorsunuz bal arılarına da fayda sağlıyor.gelecegenefes.com adresimiz de kampanya başlatıldı, insanlarımız başvurularını yapıyorlar. Bu kampanyaya hepimiz katılabiliriz, oraya girip Kahramanmaraş ilini seçerek beş adet fidan kampanyasına insanlarımız katılabiliyor. Orada dikim yapılacak lokasyonlarla ilgili de bilgiler var. Akıllı telefonlarla da girdiğinizde o dikim yapılacak sahalara yönlendirilecek vatandaşlarımız. Kahramanmaraş halkımızdan bu siteye girerek kayıt yaptırmalarını istiyoruz, o güne kadar sayının çok daha artacağın kanaatindeyiz. Bizim mesleğimizi biraz da basın mensuplarının mesleğine benzetiyorum. Biliyorsunuz biz 7/24 çalışıyoruz, yazın yangın nedeniyle 24 saat görevdeyiz, kışın da hem üretim hem de koruma noktasında 24 saat görev başındayız. Gece ihbar geldiğinde gidemeyeceğiz diye bir durum yok arkadaşlar, gece 12’de de, 1’de de gelse arkadaşlarımız hemen oraya hareket ederler ve görev neyse onu layıkıyla yapmaya çalışırlar. Siz de basın mensupları olarak yağmurda, karda, çamurda devamlı mücadele ediyorsunuz.''

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner35

banner15