Gelenekler Değişiyor

Oruç ibadetinin yerine getirildiği ramazan ayının son günlerine gelinirken, Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi ekibi, ramazan boyunca gerçekleştirilen etkinlikleri derledi.

Gelenekler Değişiyor

İftar Çadırları Yerine Yardım Yapıldı

Kahramanmaraş'ta geçtiğimiz yıllarda iftar çadırları kurulur, binlerce kişi, bir araya gelerek iftar sofrasında buluşurdu. Oluşturulan masalar tepeden görüntülendiğinde eşsiz fotoğraflar ortaya çıkardı. Bu ramazan ayında ise alınan ortak bir kararla, iftar sofraları yerine ihtiyaç sahiplerine yardımlar yapıldı ve iftar çadırları oluşturulmadı. Şehrin en işlek caddelerinden birisi olan Trabzon Caddesinde vatandaşlar yoğun kalabalık oluşturdu.

Ramazan Eğlence Etkinlikleri Azaldı

Günümüzde iftar çadırları, Ramazan gecesi eğlenceleri gibi kimi etkinlikler şehir hayatının gereği olarak belediyelerin de desteğiyle sürdürülmekteydi. Kahramanmaraş'ta bu yıl Kültür Merkezlerinde düzenlenen bazı programların dışında, etkinlikler yapılmadı. Ramazan ayı geleneği bu yıl en çok AVM'de oluşturulan stantlarda sürdürüldü. Birçok firma imsakiye basıp dağıtırken, televizyonların bu aya özel programlar yapıldı. Marketler ise her yıl olduğu gibi bu yılda ramazan paketleri hazırlayarak satışa sundu.

İftar Sofralarında Buluştular

Yaygın ramazan geleneklerinden biri olan iftar yemekleri, “Hayır” amacıyla verildi. Dar gelirli ya da zengin herkesin bir ay boyunca aynı yiyecekleri yiyebilmesine olanak sağlayan iftariyelikleri, çorbası, etli yemeği, baklavası, böreği, içecekleri ile oldukça zengin iftar sofraları vatandaşları bir araya getirdi. Ramazan topunun atılması ile başlanan iftar yemeğinde oruç genellikle zeytin, hurma veya su ile bozulur. Ramazan ayı boyunca fırınlar “ramazan pidesi” çıkarırken, bu aya özel “güllaç” adı tatlısı satışları da başladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15