Germanicia Antik Kenti 2018 Yılı Kazıları Tamamlandı

Kahramanmaraş, M.Ö. 64’te Romalıların eline geçmiş ve Roma İmparatoru Caesar Augustus Germanicus’un adı şehre verilerek “Germanicia” olarak adlandırılmıştır. Latince, Grekçe ve Arapça kaynaklardan anlaşıldığına göre Germanicia mozaikleri, Geç Roma-Erken Bizans Dönemi’ne aittir.

Germanicia Antik Kenti 2018 Yılı Kazıları Tamamlandı

Mozaiklerdeki tasvirlerde bitkisel ve geometrik motifler,günlük hayattan betimlemeler ile dönemin dini, kültürel ve sosyal yapısını,mimari özelliklerini gösteren kompozisyonlar yer almaktadır.

Germanicia Antik Kenti’nde 2007 yılından bugüne kadar İlKültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan tescil, kamulaştırma, kazı,restorasyon, konservasyon, teşhir, tanzim ve tanıtım çalışmaları bir yandandevam ederken 2018 yılı itibariyle Dulkadiroğlu ilçesi, Bağlarbaşı Mahallesi8008. sokakta bulunan mozaikli alan ören yeri olarak ziyarete açılmıştır.

Germanicia Antik Kenti sit alanı sınırları içerisindebulunan 1. derece ve 2. derece arkeolojik sit ilan edilen ve kazı çalışmasınahazır hale gelen parsellerde kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kasım-Aralık2018’de Dulkadiroğlu Mahallesi sınırlarında arkeolojik kazı yapılmıştır. 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15