Germenica'da turist rüzgarı!

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan ve Milattan sonra 300-400'lü yıllara ait olan Germenica antik kenti bayramda da yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Germenica'da turist rüzgarı!

Kahramanmaraş'ta iki mahalle, Roma İmparatorluğu'ndan kalma eserlerin üzerinde oturuyor. Geçmişte gecekondu olan ancak sonradan imar affıyla tapu verilen bölgedeki evlerden birinin alt kat odasında eşsiz Germenicia mozaiği yer alırken, evin üst katında insanlar yaşamaya devam ediyor. Milattan sonra 300-400 yıllarına ait olan Germenicia Antik Kenti'nin mozaiklerinin bir bölümü, kaçak kazılar yapılırken ihbar üzerine ortaya çıkmıştı.

Bayram tatili nedeniyle yurt dışından Kahramanmaraş'a gelen turistler, Germenica antik kentini ziyarette bulundu. Tarihi yapısı ve mimarisiyle turistlerin ilgisini çeken antik kenti geçtiğimiz yıl bayram ayında 3 bin kişi ziyaret etmişti. Kurban bayramı nedeniyle Kahramanmaraş'a gelen yabancı turistlerinde ilgi odağı olan Germenica'yı bayram ayında 5 bine yakın turistin ziyaret ettiği öğrenildi. Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi ekibinin görüntülediği turistler mozaikleri çok beğendi.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15