Göç ve Uyum Komisyonu Başkanı Uslu: 'Afganlılarla ilgili tedbirler alınmış durumda'

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun alt komisyonu olan Göç ve Uyum Komisyonu, Kahramanmaraş konteynır kentte incelemelerde bulundu

  Göç ve Uyum Komisyon Başkanı Atay Uslu,"Afganlılarla ilgili uluslararası koruma prosedürlerini uyguluyoruz"dedi.  

  Göç ve UyumKomisyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslunun başkanlığında AKParti, CHP, MHP ve HDP milletvekillerinden oluşan komisyon, Kahramanmaraş'tasığınmacıların bulunduğu konteynır kentte incelemede bulundu.

  Konteyner kentteyetkililerden brifing alan heyet, daha sonra mültecilerle buluştu. Komisyonbaşkanı Atay Uslu, Afganistan'dan yaşanan göç dalgasıyla ilgili olarak,"Avrupa’ya doğru göç hareketleri Afganistan üzerinden her yıl oluyor, yinebu dönemde de oluyor. Türkiye bununla ilgili tedbirleri almış durumda"dedi.

  Üçüncü kırılmanoktasının Afganistan olduğunu buradan da ciddi bir şekilde hareket olduğunubelirten Uslu, "Buradaki kırılma noktasından ortaya çıkan harekette deönce Pakistan, sonra İran, sonra Türkiye, sonra Avrupa ülkelerine doğru birhareketlenme var. Bence tüm dünyanın, bu konuda çalışan tüm uluslar arasıkuruluşların kaynak ülkelerdeki sorunları nasıl halledebiliriz? Neden sığınmacıhareketleri, düzensiz göç hareketleri hızla artıyor? Bu coğrafyadaki istikrarınasıl sağlıyoruz sorusuna cevap araması gerekiyor. Maalesef bugün uluslararasıkuruluşlar, BM’nin alt kuruluşları, bu işle ilgilenen  mülteciler yüksek komisyonu  veya uluslararası göç örgütü gibi veya diğersivil toplum kuruluşlarının hepsi ölen göçmenleri veya hareket halindeki  göçmenleri sayan istatistik kuruluşlar  haline geldi. Oradan istatistik kuruluşlarındanuzaklaşıp hakikaten insani rollerine geri dönmesi gerekir. Bu hareketlerindurdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa’ya doğru göç hareketleriAfganistan üzerinden her yıl oluyor, yine bu dönemde de oluyor. Türkiye bununlailgili tedbirleri almış durumda. Bunlarla ilgili hem idari gözetim, güvenlikanlamında idari gözetim süreçlerini işletiyor, hem gerekiyorsa sınır ötesi,sınır  dışı etme süreçlerini işletiyorama bir sığınmacı baş vurusu varsa da bununla da ilgili uluslararası korumaprosedürlerini işletiyor" diye konuştu.

  Heyet daha sonrakonteyner kentte Suriyeli ve Iraklı mültecilerin yaşadığı barınma merkeziniziyaret ederek kentten ayrıldılar.

                                         

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15