GÖREVE DÖNMEYİ BEKLİYORLAR

Bugün Gazetesinin gündeme getirdiği ve suçsuz oldukları yönde haber yaptığı Çağlayancerit Belediye eski Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz’ın tutuklanmasına, oğlu Manavgat Hâkimi Enes Saygaz’ın ise ihracına neden olan ByLock programının FETÖ’cüler tarafından gerçek kullanıcıların bulunmasını engellemek için İP’lerini kullanarak istem dışı yüklenen 11 bin 480 mağdurdan biri olduğu öğrenildi.

GÖREVE  DÖNMEYİ  BEKLİYORLAR

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi yaptığı haberle yinehaklının yanında yer aldı. En doğru ve tarafsız haberleri yaparak her zamanhaklının yanında yer alan Bugün Gazetesi 9 Ağustos 2017 tarihli nüshasındaÇağlayancerit Belediye eski Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz ve oğlu ManavgatHâkimi Muhammet Enes Saygaz’a sahip çıkarak suçsuz olduğunu belirtmişti. OğluManavgat Hakimi Muhammet Enes Saygaz’ın gözaltına alındığı haberi üzerineManavgat’a giden ve oğlunun sorgusunun tamamlanmasını beklerken Adliyekoridorunda önce gözaltına alınıp sonra da telefonunda ByLock programıyüklediği iddiasıyla tutuklanan Çağlayancerit eski Belediye Başkan YardımcısıMehmet Saygaz, 8 ay tutuklu kalmıştı. Kendi telefonundaki ByLock iddiası oğluMuhammet Enes Saygaz’ın da ihracına neden olurken; geçen hafta AnkaraCumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ’cülerin gerçek kullanıcıları tespitiniengellemek için, İP’lerini kullanarak istem dışı Bylock programını yükleyen 11bin 480 kişinin olduğunu açıklaması ve o listenin içerisinde de Saygaz’ınbulunması suçsuzluğunu resmen ortaya çıkardı.

Anakara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıkladığı ByLockyönlendirilmesi yapılan 11 bin 480 kişilik Mor Beyin listesinde yer alanÇağlayancerit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz: “Hapis yatacağımırüyamda görsem inanmazdım” dedi. Mor Beyin tuzağının ortaya çıkmasıyla aklananSaygaz hem kendisinin hem de oğlu Muhammet Saygaz’ın bir an önce görevlerinedönmeyi beklediklerini söyledi. Saygaz, şöyle konuştu: “Mor Beyin’in ortayaçıkması ve o listede benim adımın yer alması beni iki şeyden dolayı çoksevindirdi: Bunlardan birisi bendeki ByLock iddiasından dolayı haksız yereihraç edilen oğlum Muhammed Enes’in tekrar göreve dönebilme ihtimalinin olmasıikincisi de bana güvenen insanların güveninin boşa çıkmaması! Mor Beyin’inortaya çıkmasıyla büyük bir yanlıştan dönüldü ve aylarca hatta yıllarca esaretemahkûm edilen insanlar özgürlüklerine kavuştu.”

 

Mor Beyin tuzağınıortaya çıkmasıyla aklanan Çağlayancerit eski Belediye Başkan Yardımcısı MehmetSaygaz, yanlışlıkla da olsa adının FETÖ listelerinde yer almasından rahatsızlıkduyduğunu belirterek; “Bir gün hapis yatacağımı rüyamda görsem inanmazdım” ifadelerinikullandı.

Saygaz, yaşadığı acı dolu süreci en başından şöyle anlattı:“Ben Antalya’ya gözaltına alınan oğlumu ziyarete gitmiştim. Oğlum adliyeyeçıkartıldığında; o savcıya ifade verirken ben de koridorda heyecanla sonucubekliyordum. 10-15 dakika sonra 1 sivil polis yanıma gelerek 1cep telefonunumarası gösterdi. Bu numarayı hatırlıyor musunuz dedi. Ben de 15 senedir kendikullandığım numaradır, dedim. O zaman buradan ayrılmayın, dedi. 10 dakika sonrageldi ve beni gözaltına aldılar. 5 gün emniyette gözaltında kaldım. Benimkullandığım numarada ByLock olduğu iddia edildi. Ben de bunun mümkünolmayacağını, hiçbir zaman FETÖ ile uzaktan yakından hiçbir ilişkim olmadığınısöyledim. 5. Günün sonunda 28 Mart 2017’de adliyeye çıkarıldım. Avukatımlaberaber hâkimin sorularını yanıtladım ve telefonumda Bylock olmasının mümkünolmadığını söyledim. Adliyede tutuklu yargılanmama karar verildi ve Antalya Ltipi Kapalı Cezaevine sevk edildim

Burada beni FETÖ’den yargılananların bulunduğu C13 koğuşunakoydular. Burada 2 ay kaldıktan sonra son 6 ayım C2 koğuşunda geçti. Hapisyatacağımı rüyamda görsem inanmazdım. Suçsuzluğumu bildiğim için bunda biryanlışlık olduğunu ve er-geç bu yanlışlıktan dönüleceğine inandım. Onun için dekoğuş kapısının her açılmasında ismimin okunarak tahliye edileceğim günübekledim.”

HAPİS HAYATI KİTAPOKUMAKLA GEÇTİ

Hapis yattığım süre içerisinde koğuştakilerin tutumunun çokiyi olduğunu dile getiren Saygaz, zamanının çok büyük bir çoğunluğunu kitapokuyarak geçirdiğini bildirdi. Saygaz, şöyle konuştu: “Orada polisler,öğretmenler, öğrenciler, esnaf ve işadamları bulunuyordu. 22 kişilik koğuşta 45kişi ile 8 ay kaldım. Normal ziyaretçi görüşü yoktu sadece ailelerimizlegörüşebiliyorduk. 2 ayda bir açık görüş ve haftada bir kapalı görüş, 2 haftadabir de 10 dakikalık telefon görüşmesi hakkımız vardı. Koğuşta günümüz daha çokkitap okuyarak geçiyordu. Tutukluluğum sürecinde yaklaşık 60 kitap okudum.Benimle beraber diğerleri de kitap okuyordu. Hapis başlangıcından tahliyeolduğum güne kadar günlük tuttum. Burada kendimize en çok sorduğumuz soru: ‘Benniçin burdayım’dı. Bulabildiğimiz tek cevap: Cenab-ı Allah’ın takdir ettiğikaderimizdi. Ankebut suresinin ilk 3 ayeti ile cevaplayabiliyorduk. Kendimiziancak bu şekilde psikolojik olarak rahatlatıyorduk.”

“BAZEN ORADAUNUTULDUĞUMUZU DÜŞÜNÜRDÜM!”

Suçsuzluğunun anlaşılması için sürekli dua ettiğini kaydedeneski Başkan Yardımcısı Mehmet Saygaz, bazen umutsuzluğa kapıldıklarını dilegetirerek şunları söyledi: “Bizi ByLock iddiasıyla oraya attılar ancak dörtduvar arasında ellerimiz kollarımız bağlı bir şekilde bunu ispatlama şansımızyoktu. Bazen hiçbir şekilde çıkamayacağımızı ve orada unutulduğumuzu dadüşünüyorduk. Günlük gazetelerle gündemi takip edebiliyorduk. Her gün sabah10.00’da getirilen gazeteleri heyecanla bekliyorduk. Acaba bizim lehimize birgelişme yaşandı mı diye gazeteleri didik didik okuyorduk. Bu 8 aylık zorsüreçte eşim ve oğlum çok çaba gösterdiler. Bizim lehimize olacak her türlüevrakı araştırdılar. Siyasilerle görüştüler. Ellerinden gelenin fazlasınıyaptılar. Ben tutuklandıktan 2 hafta sonra memleketim Helete’den yaklaşık 100kişilik bir grup Kahramanmaraş’ta Ak Parti İl Başkanımız ile görüştüler.Onların çok çabası oldu. Tüm Helete halkı bize kefil oldu. Beni tanıyan herkessuçsuz olduğuma sonuna kadar inandılar. Toprağım Helete başta olmak üzere; 3yıl boyunca Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığım Çağlayancerit halkı veKahramanmaraş’taki dostlarımıza her daim yanımda oldukları için teşekkürediyorum.”

“ÖZGÜR OLMAK ÇOKGÜZEL BİR ŞEY”

ByLock listelerinde yanlış tespitlerin yapıldığının ortayaçıkmasıyla tahliye olma ümidinin arttığını vurgulayan Saygaz, şöyle devam etti:“Tutukluluğumun 8’inci ayında ilk duruşmaya çıktım. Ankara CumhuriyetBaşsavcılığı’nın Kasım ayının ilk haftasında MİT ve BTK’nın ByLock listelerindebazı yanlış tespitlerin yapıldığını öğrendim. Bu haberden dolayı duruşmayatahliye umuduyla çıktım. ByLock ile ilgili raporlar dosyama konulduğundaümitlenmiştim. Çünkü ByLock içeriği çıkmadı. Şifre ve kullanıcı adı çıkmadı. Buda benim ByLock indirmediğimi gösteriyordu. ByLock sadece benim numaramayönlendirilmiş. Bunu da zaten Mor Beyin ortaya çıktığında herkes öğrendi. Duruşmadantahliye çıkmasıyla çok sevindim. Özgür olmak çok güzel bir şey. En önemlisi desilahlı terör örgütü üyeliği suçlamasının kalkması adımın temize çıkması benison derece mutlu etti.”

ÜZÜNTÜNÜN YERİNİMUTLULUK GÖZYAŞLARI ALDI

Tutukluluğu sürecinde ailesiyle görüştüğünde üzüntüden gözyaşıdöktüğünü; ancak tahliyesinin ardından ailesine kavuşunca mutluluktan gözyaşıdöktüğünü aktaran Saygaz, “Tahliye kararının ardından havayolu ile Adana’yageldim.  Ailem beni burada karşıladı. Onlarıgördüğümde kalbim hızlı hızlı çarpıyordu. Çünkü onları esaret sürecindegördüğümde üzüntüden gözyaşları döküyorduk; ama özgür bir şekilde onlarınarasında yer aldıktan sonra mutluluktan gözyaşı dökmeye başladık. Ben onları,onlar da beni çok özlemişti. Sonra yola çıktık ve memleketimize döndük. Buradada sevenlerim beni yalnız bırakmadı ve her zaman yanımda olduklarınıgösterdiler. Mor Beyin’in ortaya çıkması ve o listede benim adımın yer almasıbeni iki şeyden dolayı çok sevindirdi: Bunlardan birisi bendeki ByLockiddiasından dolayı haksız yere ihraç edilen oğlum Muhammed Enes’in tekrargöreve dönebilme ihtimalinin olması ikincisi de bana güvenen insanlarıngüveninin boşa çıkmaması! Mor Beyin’in ortaya çıkmasıyla büyük bir yanlıştandönüldü ve aylarca hatta yıllarca esarete mahkûm edilen insanlar özgürlüklerinekavuştu” ifadelerine yer verdi.

AİLEMLE VEDALAŞMAKÇOK ZORDU

Tutukluluk kararının ardından ailesiyle vedalaşmanın çok zorolduğunu anlatan Saygaz, son olarak şunları kaydetti: “Ben bu olaylar başımagelmeden önce de devletime ve milletime sadıktım. Bu olaylar başıma geldiktensonra da aynı bağlılığım devam edecek. Çünkü biz vatanı ana bildik. Ve anabizde kutsal bir varlıktır. FETÖ kumpaslarla insanların hayatını mahvetti. Bundanen çok zarar görenlerden biri de ben ve ailem. Bu tutukluluğum süresinde benien çok üzen şey tutukluluk kararı verilmesinin hemen akabinde adliye bahçesindeiki sivil polisle beraber ailemle vedalaşmayı beklemek oldu. Ailemle vedalaşmakçok zordu. Çünkü gideceğim yer onların olmadığı bir yerdi. Orada vedalaşmayıbeklemek, benim ve ailemin hafızlarından hiçbir zaman çıkmayacak acı bir anıolarak kaldı. Şimdi Mor Beyin listesinin ortaya çıkmasıyla omuzlarımdan büyükbir yük kalktı. Mor Beyin tuzağını ortaya çıkaran Ankara Cumhuriyet BaşsavcısıYüksel Kocaman, Av. Ali Aktaş, Adli Bilişim Uzmanlarından Koray Peksayar,Tuncay Beşikçi ve bu uğurda çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13