GÖRME ENGELLİ BÜŞRA ÜÇ GÜNDE KUR'AN OKUMAYI ÖĞRENDİ

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi Kız İmam Hatip Lisesinde eğitim Gören Büşra Sultan Karakaya, Braille alfabesiyle üç günde Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.

GÖRME ENGELLİ BÜŞRA ÜÇ GÜNDE KUR'AN OKUMAYI ÖĞRENDİ

Afşin Kız İmamHatip Lisesi 9. sınıfta eğitim gören görme engelli Büşra Sultan Karakayaöğretmenlerinin gayretiyle kısa sürede Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.


  Görmeengellilerin kendilerini geri plana çekmemeleri gerektiğini söyleyen 9. sınıföğrencisi Büşra Sultan Karakaya, “Bu okula ilk geldiğimde kabartma Kur’an-ıKerim bilmiyordum. Sağ olsun meslek dersleri öğretmenim Rahime Ertuğrul hocamdersime girdi ve çok yardımcı oldu. Kısa sürede bana Braille alfabesiyleKur’an-ı Kerim öğretti. Bazı engelli arkadaşlarımız ben engelliyim diyerekkendilerini geri plana çekiyorlar. Bu şekilde yapmamalarını rica ediyorum. Herzaman ön planda olsunlar. Engelliyim diyerek geri plana çekildiklerindekendilerini hayattan dışlanmış şekle sokuyorlar. Bu şekilde yapmasınlar.Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek zor diye ön yargıda bulunmasınlar. Aslında çok kolay.Bunu yapmaya niyet ettiğinde biraz da gayretle öğrenemeyeceğin hiçbir şeyyoktur” dedi.


  Afşin Kız İmamHatip Lisesi Müdürü Ahmet Doğan ise Büşra Sultan Karakaya'nın Kahramanmaraş’tailk defa Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenen biri olduğunubelirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığının hediye ettiği Braille alfabesiKur’an-ı Kerim’i görme engelli öğrencimiz Büşra Sultan Karakaya üç gündeokumayı öğrendi. Sevginin ve gayretin hiçbir engel tanımadığına bu şekildetanık olduk" diye konuştu.


  Meslek dersleriöğretmeni Rahime Ertuğrul ise, “Sınıfta görme engelli birinin olduğunuduyduğumda derse girerken biraz endişeli geldim. Öğrencinin zeki ve başarılıolduğunu gördüğümde Braille alfabesinin ne olduğuna dair internetten birazaraştırma yaptım. Tek bir fotokopi çıktısıyla öğrencimize Braille alfabesiyleArap alfabesini öğrettim. Üç gün gibi kısa sürede öğrendi. Öğrencimize Diyanetİşleri Başkanlığından Braille alfabesiyle yazılmış Kur’an-ı Kerim hediyeedildi. Hacimli bir kitap olduğu için kısım kısım öğrencimize veriyoruz” dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15