GÖRÜCÜ USULÜ EVLİLİKLER UZUN SÜRÜYOR!

Toplumun yapı taşlarından olan ve insanların mutlu bir gelecekle birlikte aile kurmak için yaptıkları evliliklerin uzun sürmemesi ve çok sık yaşanan boşanma olayları ile ilgili Avukat Kemal Yavuz, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

GÖRÜCÜ USULÜ EVLİLİKLER UZUN SÜRÜYOR!

Evliliğin çok ciddi bir olgu olduğunu ve hayatlarınıbirleştirmek isteyen insanların dikkat etmesi gereken önemli noktaları anlatanAvukat Kemal Yavuz, evlenecek çiftlerin hemen karar vermemeleri gerekiyor.Arkadaşken evlenen çiftlerin erken boşandığını ve görücü usulü evliliğin daha sağlıklıolduğunu gözlemleyebildiklerini ifade etti.

Hayatlarını birleştirmek isteyen gençlerin ani kararvermemeleri ve aile baskısına dikkat etmesi gerektiğini belirten Kemal Yavuzinsanların sevgiden çok saygıya önem vermeleri gerektiğinin altını çizerek şuşekilde konuşmaya devam etti:  “Boşanmalargenellikle evliliğin ilk yedi yılı içerisinde gerçekleşiyor.  Yedi yıldan sonra oluşan boşanmalar geneldeolağan üstü durumlarla ilgili oluyor.  Aldatma,sadakatsizlik ve diğer olaylar, kronikleşmiş uzlaşmazlıklar boşanma sebebi oluyor.  Evliliğin ilk yıllarında taraflar arasındauyumsuzluklar var ise bu ortaya çıkıyor. İlk yıllarda ailelerinde uyumsuzluğuevlilik birliğine yansıyor ve aileler arasındaki ilişkilerdeki uyumsuzluklar,irtibatsızlıklar, dengesizlikler,  sorunolarak evliliğe yansıyor. Ailelerin evlilik birliğini şekillendirmemesigerekir. Maalesef ülkemizde ve şehrimizde ailelerin ilişkileri doğrudanevliliğe yansıyor o da olumsuz sonuçlanabiliyor.”

Boşanan çiftlerin evlilik öncesi en çok yaptığı hataları AvukatYavuz şu şekilde anlattı: “Evliliğin ilk 3 yılı içerisindeki boşanmalar toplamboşanmaların neredeyse yarısı kadar. Boşanmalara neden olan en önemli unsurlar taraflarınbirbirilerini yeteri kadar tanımadan evlenmeleri, evlilik öncesi verilenvaatlerin yerine getirilmemesi, yetişme tarzı ve alt kültürdür.”

 

“AİLELER GENÇLERİ RAHAT BIRAKMALI”

Avukat Kemal Yavuz, görücü usulü ile yapılan evlilikteailelerin gençleri rahat bırakması gerektiğini ve birbirlerini iyi tanımalarıiçin gerekli süreyi vermelerini belirti. Aynı zamanda tarafların kültürelaçıdan ve mizaç olarak uyum içinde olması gerektiğini dile getiren Yavuz:  “Tarafların ilk zamanlardaki yaşadıklarıduygusal yakınlıkla, duygusal ilgi evlilik içerisinde çok değişken oluyor.Dolayısı ile daha duygusal bir zeminden çok daha realist bir zemin sağlam birevlilik için çok daha önemlidir. Çünkü evlendikten sonra hayal kırıklığıyaşanıyor.” dedi.

Son olarak gençlere tavsiyelerde bulunan Yavuz, sözlerineşu şekilde nokta koydu: “ Eşler sevgiden çok saygıya ihtiyaç duyuyor ve saygıyıihmal etmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sevgi zamanla gelişipçoğalabilir. Eşler birbirlerine saygı çerçevesinde yaklaştığı sürece mutlu ve huzurlubir ömür geçireceklerdir.” HABER-FOTO: MELİHA KÜÇÜKÖNDER

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13