GSS ve SGK prim borçlarına uzatma

Bakan Selçuk, “GSS ve SGK prim borçlarını yapılandıranların son ödeme tarihi 28 Şubat’a uzatıldı” dedi.

GSS ve SGK prim borçlarına uzatma

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra ZümrütSelçuk, 7143 sayılı Kanuna göre SGK’ya olan sigorta prim borçlarınıyapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerinisüresinde ödeyemeyen ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara, 28 Şubat’akadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma haklarının devam edeceğini duyurdu.Bakan Selçuk, yapılandırmadan faydalanan işverenlerin istihdam teşviklerindenve sağlık hizmetinden de yararlanmaya devam edeceklerini bildirdi.

Bakan Selçuk, borçların yapılandırılmasıyla Kanun gereğiuygulanan gecikme zammı ve cezası yerine Yİ-ÜFE’ye göre güncellenen borcunpeşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini hatırlattı. BakanSelçuk, yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenememiştaksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat’a kadarödenebileceğini açıkladı.

 

'GSS PRİM BORÇLARI DA ŞUBAT SONUNA KADAR ÖDENEBİLECEK'

Bakan Selçuk ayrıca 2018/Aralık ve 2019/Ocak aylarındaödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken GSS primborçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammı uygulanmaksızınŞubat sonuna ödenebileceğini kaydetti.

 

'BORCU YOKTUR BELGESİ ALAN, İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDENFAYDALANABİLECEK'

Yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icratakibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını belirten Bakan Selçuk, şudeğerlendirmede bulundu: "Yapılandırma haklarını devam ettirenişverenlerimiz, 'Borcu yoktur' belgesi alabilecek, istihdam teşviklerindenyararlanabilecekler." Paralimanı.com

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15