GÜNEŞ ÇARPMASI BAZI HASTALARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Dahiliye Uzmanı Dr. Yunus Gül, serin havaların geride kaldığı, sıcak ve nemli havaların yoğunluk kazandığı bu günlerde, güneş çarpmasına karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

GÜNEŞ ÇARPMASI BAZI HASTALARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Özel İbni Sina Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Yunus Gül,yaşlı, çocuk, hipertansiyon, şeker hastaları, kalp ve damar hastalıkları, fazlakiloları, kronik bir hastalığı olan kişilerin güneş çarpmasına karşı dahadikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Dr. Gül, bu tür şikayetleri olan kişilerin öğlen saatlerindedışarı çıkmaması, mecburi durumlarda ise önlem almalarını, güneşin zararlıışınlarından korunmak için özellikle kafa kısmını kapatmaları gerektiğinikaydetti.

"Mutlaka önlem alınmalı"

Güneş çarpmasına karşı mutlaka önlem alınması gerektiğinianlatan Dr. Gül, "Sıcak ve nemli havaların halsizlik, aşırı yorgunluk,güneş çarpması, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, nabız hızındaartma, solunum sayısında artma, tansiyon düşüklüğü, göz çukurlarınınbelirginleşmesi, görme netliğinin bozulmasına sebebiyet vermektedir. Önlemalınmadığı taktirde, komaya kadar gidebilen şuur bulanıklığı veya şuur kaybıyaşanmaktadır. Bu tür belirtilerden herhangi birini yaşayanların hemen serin vehava akımı olan bir yere geçerek, bol sıvı içmeleri ve en yakın bir sağlıkkuruluşuna gitmeleri gerekmektedir" dedi.

"Bol ve açık renkli giysiler giyinilmeli"

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücudun ısısının daarttığını belirten Dr. Gül, "Ani hava değişiminden dolayı vücut bu yeniduruma alışmaya çalışmaktadır. Terleme ile vücut ısısı dengede tutulmayaçalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengedetutulamaz. Ayrıca, herhangi bir hastalığa bağlı ilaç kullanımı ise terlemeyiartırır. Saat 11.00-16.00 arasında güneş ışınlarının en etkili olduğu bir zamandilimidir. Bunun için dışarıya çıkılacağı zaman bol ve açık renkli giysilergiyinilmeli. Dışarıda çalışmak zorunda kalanların ise mutlaka ve mutlakakorunmaları gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

"Sabah veya akşam spor yapılmalı"

Sabahın erken saatlerinde ya da akşamın serinliğinde sporyapılması gerektiğini belirten Dr. Gül, "Bu zaman dilimi dışında sporyapanların aşırı sıvı kaybettiklerini ve yetersiz sıvı alımı sonucunda iseterlemeyle birlikte vücutta hızla bir su ve tuz kaybı meydana gelmektedir"dedi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17