GURBETÇİLER AKIN AKIN GELDİ

Yabancılar yeni yıl için akın edince Atatürk Havalimanı'ndan 3 günde 419 bin yolcu geçti

GURBETÇİLER AKIN AKIN GELDİ

Yabancıların, yeni yıl tatili için bu yıl İstanbul'a gelişlerinde, geçen yıllara göre, yaşanan artışlar, yolcu verilerine de yansıdı. Yurt içi ve yurt dışı yolcu sayısında önemli artışlar yaşanan Atatürk Havalimanı'ndan, transitler hariç 27-29 Aralık tarihlerinde 419 bin yolcu geçiş yaptı.

ÖZELLİKLE bu yıl, Ortadoğulu turistler dışında Avrupalı turistlerin de yeni yıl tatili için önceki yıllara göre İstanbul'a daha çok gelmesi, havayolu şirketleri, konaklama sektörü ile bölge esnafının da yüzünü güldürdü. Otellerde doluluk oranları yüzde 90'lara çıkarken, İstanbul'a ilgiden dolayı havayolu şirketlerinin 27 Aralık'tan itibaren seferlerinde yolcu sayısı da arttı. Yeni yılı yurt içi ve yurt dışında karşılamak isteyenlerin tatil için seyahate çıkması, özellikle 27 Aralık'tan itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yoğunluğa neden oldu.

Yabancılar ile gurbetçilerin de yeni yılı karşılamak için Türkiye'ye gelmeleri, Atatürk Havalimanı'nda yoğunluğu daha da artırdı. Tur şirketleri ile yeni yıl tatiline çıkışlarda artışlar dikkat çekti. 27-29 Aralık tarihlerinde Atatürk Havalimanı'ndan geçen yolcu sayısı transitler hariç 419 bin 500'ü buldu.

3 GÜNDE 277 BİN 500 DIŞ HAT YOLCUSU GEÇTİ

Atatürk Havalimanı'nda 3 günde geçen yolculardan 277 bin 500'ü dış, 142 bini ise iç hat yolcularından oluştu. İç ve dış hatlardan geliş/gidiş olarak günde geçen yolcu sayısı 136 ila 144 bin arasında oldu. Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere, birçok ülkeden yeni yıl tatili için Türkiye'ye gelişlerin arttığı gözlendi. Türkiye'den ise özellikle ünlü isimlerin sahne alacağı KKTC ile Dubai'ye gidişler, iç hatlarda ise Antalya gibi turizm merkezleri ile kayak merkezlerine seyahatler arttı.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane