HAREKET ET DİYABETİ FARK ET

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinliği, Atatürk meydanında gerçekleştirildi.

HAREKET ET DİYABETİ FARK ET

Etkinlikte çağın hastalığı olarak kabul edilen diyabethastalığına dünyada her 10 kişiden birinin Türkiye’de ise her 5 kişiden birininyakalandığı belirtilirken, her 6 saniyede bir bireyin, diyabetten kaynaklanansorunlar nedeniyle hayatını kaybettiğinin altı çizildi.


Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabete karşıfarkındalık oluşturmak amacıyla bu etkinliği düzenlediklerinin altını çizen, Kahramanmaraşİl Sağlık Müdür Vekili Uzman Doktor Eyüp Mehmet Pincaroğlu, “Burada yapmakistediğimiz halkımıza vermek istediğimiz mesaj şudur. Diyabetle ilgili bilgisahibi olmamız gerekiyor. Diyabette ortaya çıkan belirtileri bilmemizgerekiyor. Kendimizde bu belirtiler var mı yok mu diye bakacağız. Herhangi birşüphemiz varsa gidip tahlil yaptıracağız. Diyabet hastalığımız var mı yok mubunları belirleyeceğiz. Sonrasında da diyabetle nasıl yaşayacağız? Diyabet olanhastalarımız nelere dikkat edecek? Beslenmesinde nelere dikkat etmelidir? Gibikonularda vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz. Hareketli bir yaşantısı olmasıgerek. Günde en az 10 bin adım atacak. Kan şekerine en az bir kere baktıracak.İlaçlarını düzgün kullanmalı. Diyetine dikkat etmeli. Bunlar diyabete yakalananhastaların tedavi ve takibi için gereklidir” şeklinde konuştu.


“BESLENMEMİZE DİKKATETMEMİZ GEREKİYOR”

Asıl önemli olan diyabete yakalanmadan diyabetten koruyucusağlık hizmeti sunmaktır diyen Pincaroğlu şu şekilde konuştu: “Aslında asılamacımızda bu konuya dikkat çekmektir. Diyabet hastası olmadan önce diyabettenkorunmak için şunlara dikkat etmeliyiz. Birincisi aktif olarak yaşam sürmek.İkincisi beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Çok şekerli gıdalar yemememizgerekiyor. Beyaz undan uzak durmamız gerekiyor. Tahıllı gıdalar yememizgerekiyor. Diyabetin belirtileri kişilerde sık idrara çıkmak varsa halsizlikvarsa kilo kaybı varsa çok su içme varsa bunlar diyabetin öncül belirtileridir.Kendimizde eğer bu belirtiler varsa hızlıca sağlık kuruluşlarınabaşvurmalısınız. Şu anda bizim chek-up programımız var. Kan şekeriniz ölçülecekeğer tanısı konulursa takip etmeye devam edilecektir. Biz bugün buradadiyabetin simgesi olan mavi halkayı oluşturmak için toplandık.


ERKEN TANI VE TEDAVİÖNEMLİDİR

Türkiye’de yedi milyondan fazla diyabet hastası olduğunubelirten Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Deniz Tuncer, Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bizim pankreasbezimizin yeteri kadar insülin üretememesi ya da üretilen insülinin vücuttakullanılamaması sonucu ortaya çıkıyor. Sık idrar, halsizlik, kilo kaybı, biranda aşırı iştah artışı, çok fazla su içme varsa diyabet riskiniz var. Erkentanı ve tedavi önemlidir. Bunu farkındalık toplantılarıyla gerçekleştirmeyeçalışıyoruz. Diyabet hastalığının insan yaşamına çok ciddi etkileri var.Damarlardaki kanın artışı halk arasında kireçlenmeye neden oluyor. Damartıkanıklılarına böbrek hastalıklarına görme bozukluklarına ellerde ayaklardahis kayıplarına neden oluyor. Toplantılarımızın amacı diyabetin riskfaktörlerini öğrenmek. Eğer diyabetsek de mümkün olduğunca daha fazla hareketedelim. Daha sağlıklı beslenin sigaradan ve alkolden stresten uzak duralım”şeklinde konuştu.


“BU YOLA “HAREKET ETDİYABETİ FARK ET” SLOGANI İLE ÇIKTIK”

Dünya diyabet gününde bir arada olmaktan mutluluk duyduğunusöyleyen AK Parti Kahramanmaraş İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Cesur,   Dünyadaolduğu gibi ülkemizde de diyabet artık büyük bir sorundur. İnsanlar aşırıkilodan ve hareketsizlikten dolayı bu hastalığa yakalanıyorlar. Bununlamücadele etmekte bizlere düşmektedir. Can rabbimin bize verdiği bir emanettir.Bu canı korumakta bizim için bir görevdir. Bu yola “hareket et diyabeti farket” sloganı ile çıktık. Bizlerde AK Parti Kadın Kolları olarak farkındalığınrengi olan mavi kurdelelerimiz, mavi balonumuz ve sağlıklı beslenme adınahaşlanmış yumurtalarımız ile birlikte stanttayız” açıklamalarında bulundu.


“EĞİTİME İLK ÖNCEAİLEDEN BAŞLAMALIYIZ”

Diyabetin ilerde bizim için çok ciddi sorunlaroluşturacağını ifade eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkan VekiliBekir Kılıç, Ülkemizde diyabet hastalığı maalesef ki fazla. Ülkemizde beşkişiden biri diyabet hastası olarak adlandırılıyor.  Bu gelecekte daha da büyük bir tehlikeyigözler önüne seriyor. Hastanelere bakıyoruz, diyabet hastalığı şikâyetleri hergeçen gün artıyor. Gelecekte bu hastalığın artmaması için bu olaya aileden bukonuya müdahale etmemiz gerekiyor. Diyabet risklerine karşı çocuklarımızıebeveynler olarak bilinçlendirmeliyiz. Eğitime ilk önce aileden başlamalıyız.Diyabet hastalığı sayısını azaltmamız gerekmektedir. Önceden önlemimizialmalıyız eğer diyabet olmuşsak da tedavi sürecinde farkındalıkla tedaviolmalıyız. Hem devlet hem sağlık bakanlığı bununla ilgili kurum ve kuruluşlardabunlarla ilgili projeler gerçekleştirmektedir. Bizler büyükşehir belediyesiolarak şehrin çeşitli yerlerinde sportif faaliyetlerle ve parklarayerleştirdiğimiz spor aletleriyle halkımızın sağlıklı yaşamaları ve spor yapmalarıiçin katkı sağlıyoruz. Bu noktada ki faaliyetlerimizde bundan sonra devamedecektir. Diyabet ne yazık ki birçok yaşamsal faaliyetlerimizi zorlaştırıyor.Bundan sonra ki yaşamınızda sağlıklı kalmayı hepinize temenni ediyorum”ifadeleri ile sözlerini tamamladı.


Basın açıklamaları bittikten sonra Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi engelliler şube müdürlüğü Türk işaret dili kursu öğretmen veöğrencileri diyabet ile ilgili sloganları Türk işaret dili ile çevirdiler. Dahasonra diyabetin evrensel simgesi olarak kabul edilen mavi halka oluşturularakfiziksel aktiviteler yapıldı. Program daha sonra ise kan ölçümleri ile birliktedevam etti.

Farkındalık oluşturma etkinliğine Kahramanmaraş İl SağlıkMüdür Vekili Uzman Doktor Eyüp Mehmet Pincaroğlu, Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Deniz Tuncer, AK PartiKahramanmaraş İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Cesur, Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi Başkan Vekili Bekir Kılıç katılım sağladı.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner15