'HAYATTAYKEN HAYAT VERİN'

Organ bağışı haftası sebebiyle Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, organ bağış sayısını arttırmak ve insanlarda organ bağışı bilincini geliştirmek amacı ile Ulu Caminin önünde stant kuruldu.

'HAYATTAYKEN HAYAT VERİN'


Organ bağışının öneminin anlatıldığı stantta Organ Bağışsayılarını arttırmak, halkı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıgüdüldü.


“KAHRAMANMARAŞ’TA SON6 YILDA 1312 ORGAN BAĞIŞI GERÇEKLEŞMİŞTİR”

Organ bağışının hayat kurtardığına dikkat çeken Kahramanmaraşİl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz, “3-9 Kasım organ bağışı haftasıdır. Bizde ulucaminin önünde stadımızı kurduk. Önümüzdeki birkaç gün daha standımız açık kalacak. Amacımız vatandaşlarımızı organ bağışıkonusunda bilinçlendirmek ve onları organlarını bağışlamaya davet etmektir. Türkiyegenelinde baktığımız zaman organ bağışı son 6 yılda 385 bin vatandaşımızorganlarını bağışlamıştır. Kahramanmaraş’ta ise 1312 vatandaşımız son 6 yıldaorgan bağışında bulunmuştur. Şehrimizde vatandaşlarımız, 2017 yılında 215civarında organ bağışında bulunurken 2018 yılında 250 civarında vatandaşlarorgan bağışında bulunmuştur. Bu da şehrimizin bu işin üstüne daha fazlahassasiyetle yaklaştığı anlamına geliyor. Bununda giderek artacağınıdüşünüyorum” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZSTANTLARA GELSİNLER”

Organ bağışında bulunmanın dinen bir sakıncası olmadığınıvurgulayan Öksüz, Diyanet İşleri Başkanlığımız organ bağışlamanın sevapolduğunu ve herhangi bir sıkıntı yaratmayacağını bildiriyor. Şifa bekleyenkardeşlerimize organ bağışı yapmanın sevap olduğu bildiriyor. Vatandaşlarımızstantlara gelsinler. İlgili yerler konusunda da il müdürlüğü, ilçe sağlıkmüdürlüklerine, özel hastaneler, devlet hastaneleri ve üniversitesine başvuruyapabilirler. Organ bağışında bulunan kişilere kart veriliyor. Bilgilerotomatik olarak Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sisteme düşüyor. Ailelerinbilgisi olduğu zaman bu süreç hızlanıyor. İşlemin iptali de mümkündür.Kahramanmaraşlı halkın gerekli hassasiyeti göstereceğini düşünüyorum” açıklamalarındabulundu.

“ÜLKEMİZDE YAKLAŞIK26 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLEMEKTEDİR”

Şuanda birçok insanın organ nakline ihtiyaç duyduğunubelirten Öksüz, “Ülkemizde yaklaşık 26 bin kişi organ nakli beklemektedir.Bunun 22 bini böbrek bekleyen hastalarımızdır. 2018 tarihi itibari ile ilimizde826 Kronik Böbrek Yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamınısürdürmeye çalışmaktadır. Kalp ve Karaciğer nakli bekleyen hastalar, böbrekhastaları kadar şanslı değillerdir; uygun organ bulunmadığı takdirde kısa birsüre içinde yaşamlarını kaybetmektedirler. Türkiye de 2018 yılı kasım ayıitibarıyla organ nakli bekleyen hasta sayısı yaklaşık 26 000 olup bunlarınbüyük çoğunluğu yani 22 000’i böbrek nakli beklemektedir” dedi.

“2018 YILINDA ORGANBAĞIŞI YAPAN KİŞİ SAYISI TÜRKİYE DE DÜŞERKEN İLİMİZDE YÜKSELMİŞTİR”

Organ bağışı konusunda İstatistiki bilgiler veren Öksüz, “2018yılında organ bağışı yapan kişi sayısı Türkiye’de düşerken ilimizdeyükselmiştir. Türkiye de 2012 yılından 2018 yılına kadar bağış yapan toplambağışçı sayısı 385 000 olup aynı yıllar arasında ilimizdeki toplam bağışçı sayısı1 312’dir. 2017 yılı Türkiye deki toplam bağışçı sayısı 87 bin olup 2018 yılıkasım ayı itibarıyla bu sayı 55 bine düşmüştür. 2017 yılı ilimiz toplam bağışçısayısı 218 olup,  bu sayı 2018 yılı kasımayı itibarıyla 235 yükselmiştir.

 

BEYİN ÖLÜMÜ BİLDİRİMSAYISI TÜRKİYE’DE DÜŞERKEN İLİMİZDE YÜKSELMİŞTİR

Beyin ölümü bildirim sayısında açıklama yapan Öksüz, “Beyinölümü bildirim sayısı Türkiye’de düşerken ilimizde yükselmiştir. Türkiye de2011 yılından 2018 yılına kadar yapılan toplam beyin ölümü bildirim sayısı 14bindir. Türkiye de 2017 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 2 bin olup2018 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 1721 e düşmüştür. İlimizde2017 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 17 olup 2018 yılında yapılanbeyin ölümü bildirim sayısı 35’e yükselmiştir” ifadelerini kullandı.

HABER-FOTO: MERTPOLAT

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15