HAYDİ KAYAK YAPMAYA

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un, stratejik projeleri arasında yer alan Yedikuyular Kayak ve Kış Sporları Merkezi, kayak sezonunda hizmete hazır.Kış turizminin yanı sıra yaz turizmi açısından da büyük önem arz eden Yedikuyular Kayak Merkezi çalışmalarında sona gelindi. Doğa harikası özelliğinin yanı sıra tüm ekstrem sporlarının yapılabilmesi için zemini hazırlanan Merkez, turizm acentalarından tam not aldı.

HAYDİ KAYAK YAPMAYA

İŞTAH KABARTTI

1-800 rakımdan 2 bin 250 rakıma kadar çıkan ve yaklaşık15 kilometrelik alana kurulan tesisler 4 metreyi bulan kar kalınlığı ileKahramanmaraşlı otel işletmecileri ve tur operatörlerinin iştahını kabarttı.

 

TURİZM DESTİNASYONU

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyalİşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Etütve Projeler Dairesi Başkanı Mustafa Aksel Abacıoğlu, eşliğinde 10 otelişletmecisi ve 6 tur operatörü ile gezilen Yedikuyular Kayak Merkezi’nde turizmacentalarının desteği ile destinasyon sağlanacak.

 

‘BU SEZON HAZIR’

Kayak Merkezini bu sezona yetiştireceklerini belirtenMustafa Aksel Abacıoğlu ise, “Kayak merkezimizi bu sezonun sonunayetiştireceğiz inşallah. Genel olarak burada 6 tane pistimiz var. Bunlar; 3profesyonel, amatörlerle İlgili kısım ise yine 3’e ayrılıyor. İlk olarak kayaköğrenen kişiler amatör bölümünde çeşitli engebelerle karşılaşacak. Kayakyapmayı iyice öğrendikleri takdirde ise profesyonel bölüme geçecekler. Off roadgrubu için kayak pistinin arka taraflarında gezim alanlarını oluşturduk. Kayankişiyi tekrardan yokuş yukarı yorulmaması için yaptığımız üç ayrı halatsistemimiz var. 100-150 metrelik yürüyen bandımız mevcut” diye konuştu.

 

‘KAR SEVİYESİ ULUDAĞ’DAN FAZLA’

Yedikuyular’ın Uludağ’ın dahi kar seviyesinden yüksekolduğu belirten Cevdet Kabakcı, “Türkiye’deki en güzel kar tesislerinden biriolacak. Yakınımızda yaklaşık 90 gün karın bulunduğu bir tesis yok. Geçen senegeleneksel kayak federasyonuyla yapmış olduğumuz Türkiye şampiyonasında buraya12 şehrimizden yarışmacılar geldiler. Kayak federasyonu başkanı 1 hafta önceUludağ’daydı Kahramanmaraş’taki kar seviyesi Uludağ’dan fazla” dedi.YEDİ KUYULAR PARMAKLA GÖSTERİLECEK KIŞ SPORLARI MERKEZİOLACAK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ekiplerincesürdürülen Yedikuyular Kış Sporları Rekreasyon Alanı ve Kayak Merkezi için gerisayım başladı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerindenbirisi olan Yedikuyular Kayak Merkezi’nde çalışmalar son sürat devam ediyor.Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı Etüd ve Proje ŞubeMüdürlüğü kontrolünde yürütülen çalışmalarda pistlerin yapımınıntamamlanmasının ardından yürüyen bant ve kablolu çekici kurulumu ile sosyaltesislerin yapımı tamamlandı.

GÜNLÜK 5 BİN KİŞİKAPASİTELİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yedikuyular mevkiindeyapılacak olan Yaz-Kış Rekreasyon Alanı ve Kayak Merkezinin günlük 2000 kayakçıolmak üzere toplam 5000 kişi kapasiteli olarak hizmet sunacak. Kış sporlarıolarak 4 ay hizmet verecek olan tesis 250 km yarıçaplı bölgemizde kış sporlarıyapılacak tek tesis olacak. Yedikuyular Yaz-Kış Rekreasyon Alanı ve KayakMerkezinde 540 metrekare Danışma ve Yönetim Birimi, 550 metrekare Restaurant veCafe, 140 metrekare umumi bay-bayan tuvalet ve lavabo 140 metrekare üstistasyon, 270 metrekare kar ezme aracı garajı 2 adet jeneratör binaları 2 adetsu depoları ile alt istasyonu kotu olan 1.833 metre rakımından üst istasyonkotu olan 2.044 metre rakımına telesiyej ve teleski hatları ile ulaşılacak. 760metre uzunluğunda 1 adet telesiyej hattı, 430 metre uzunluğunda teleski hattıve ayrıca 100 metre uzunluğunda yürüyen band bulunmaktadır. Bir adet helikopterve otopark alanları bulunmakta.

OTELCİLER VETURİZİM ACENTELERİ ALANI İNCELEDİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyalİşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Etüdve Projeler Dairesi Başkanlığı Mustafa Aksel Abacıoğlu 10 otel işletmecisi ve 6tur operatörü ile Yedikuyular Kayak Merkezine çıkarma yaptılar. Buradatesisleri gezen sektör temsilcileri, turizm destinasyonun sağlanacağı belirtti.

“4 YILLIKÇALIŞMANIN SONUNA GELDİK”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Etüd ve ProjelerDairesi Başkanlığı Mustafa Aksel Abacıoğlu, 3-4 yıllık çalışmaların ardındanprojemizin sonuna geldik. Kayak merkezimizi bu sezonun sonuna yetiştireceğizinşallah. Genel olarak burada 6 tane pistimiz var. Bunlar; 3 profesyonel,amatörlerle İlgili kısım ise yine 3’e ayrılıyor. İlk olarak kayak öğrenenkişiler amatör bölümünde çeşitli engebelerle karşılaşacak. Kayak yapmayı iyiceöğrendikleri takdirde ise profesyonel bölüme geçecekler. Profesyonelpistlerimizin biri 1.6 km bir tanesi 2.6 km bir tanesi ise1 km civarı. Buprofesyonel kayak sporumuzda kayakla alakalı tüm teknik terimlerikullanılabileceği alanlar mevcut. Bulunduğumuz yerin 1844 rakımındayız. Kayakmerkezimizin içerisinde kafeteryamızda bulunuyor. Gelen kişiler halatlısistemle kayak merkezinin içerisinde tur atabilecek. Kayak sporumuzun dışındaparaşütle atlama dediğimiz sporun kalkış pistlerini de yaptık onların. Off roadgrubu için kayak pistinin arka taraflarında gezim alanlarını oluşturduk. Kayankişiyi tekrardan yokuş yukarı yorulmaması için yaptığımız üç ayrı halatsistemimiz var. 100-150 metrelik yürüyen bandımız mevcut. Arka taraftakibinalar sosyal tesislerimizin bulunduğu binalar burada kayak kiralama birimidediğimiz kayak yönetim merkezi binası her türlü donatıların bulunduğu binalar.Kayak merkezimizde Restaurantımız da mevcut. En arka tarafta otoparklarımızvar. Yirmi bin metrekare civarı bin araçlık bir otopark.

Kayak sporlarının yapılması için gerekli teknikdonatıların hepsi burada tamamlandı. Yani başkanımız verdiği sözü Kahramanmaraşiçin yerine getirmiş oluyor. Allah izin verirse 10-15 güne kadar başkanımızhalkın hizmetine sunacaktır” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ ENGÜZEL KAR TESİSLERİNDEN BİRİ OLACAK”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyalİşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı ise: “4 senelik çalışmanın sonucunda buseviyeye geldik. Bu tesis büyük bir tesis ve kademe kademe ilerleyecekler.Türkiye’deki en güzel kar tesislerinden biri olacak. Yakınımızda yaklaşık 90gün karın bulunduğu bir tesis yok. Geçen sene geleneksel kayak federasyonuylayapmış olduğumuz Türkiye şampiyonasında buraya 12 şehrimizden yarışmacılargeldiler. Kayak federasyonu başkanı 1 hafta önce Uludağ’daydı Kahramanmaraş’takikar seviyesi Uludağ’dan fazla dedi. Sonra Kastamonu’ndan gelenler oldu,Erciyesteki kar seviyesinden de fazlaydı. Ve burada geçen sene 4 metrelik birkar seviyesi tespit edilmişti. Şuanda kışın başındayız kar yağmaya başladı. İnşallahbereketli olur. Kısa süre içerisinde belediyemiz tüm imkanlarını seferber etmişvaziyette. Hem yolumuz yapılıyor hem tesislerimiz yapılıyor. Biz tüm bölgedekive Türkiye’deki insanlarımızı Kahramanmaraş’ımızın Ahirdağı’nın tepesinde Yedikuyumevkiinde ki bu güzel kayak merkezimizi sizlerle beraber bekliyoruz. Maksimumziyaretçimizin gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Ne kadar ziyaretçigelecek bunu önümüzdeki günler gösterecek. Bu bölge kara en yakın bölge başkayerlerde yüzlerce km gidiyorsun Kahramanmaraş merkezden 14 km yukarıyaçıktığımız zaman kar merkezine ulaşıyoruz. Ulaşım sıkıntımızda inşallaholamayacak. Vatandaşlarımız hizmet gördüğü zaman buraya katkıda bulunurlar onuniçin bizler alt yapılarımızı büyükşehir belediyesi olarak tamamlayacağız.Bölgenin bir kayak merkezi olacak. Büyük yarışmalar için şimdiden tekliflergelmeye başladı büyük yarışmaların yapılacağı bir alan. Böyle yarışmalarınyapılması suretiyle cazibe merkezi olmasını sağlamaya çalışacağız” dedi.

“ŞEHİRDEN 14 KMUZAKLIKTA VE ULAŞIM SORUNU YOK”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin bütün imkanlarınıseferber etmiş vaziyette olduğuna dikkat çeken Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, “Hem yolumuzyapılıyor hem tesislerimiz yapılıyor. Biz tüm bölgedeki ve Türkiye’dekiinsanlarımızı Kahramanmaraş’ımızın Ahirdağı’nın tepesinde Yedikuyu mevkiinde kibu güzel kayak merkezimizi sizlerle beraber bekliyoruz. Maksimum ziyaretçimizingelmesi için elimizden geleni yapacağız. Ne kadar ziyaretçi gelecek bunuönümüzdeki günler gösterecek. Bu bölge kara en yakın bölge başka yerlerdeyüzlerce km gidiyorsun Kahramanmaraş merkezden 14 km yukarıya çıktığımız zamankar merkezine ulaşıyoruz. Ulaşım sıkıntımızda inşallah olamayacak.Vatandaşlarımız hizmet gördüğü zaman buraya katkıda bulunurlar onun için bizleralt yapılarımızı büyükşehir belediyesi olarak tamamlayacağız. Bölgenin birkayak merkezi olacak. Büyük yarışmalar için şimdiden teklifler gelmeye başladıbüyük yarışmaların yapılacağı bir alan. Böyle yarışmaların yapılması suretiylecazibe merkezi olmasını sağlamaya çalışacağız” dedi. (HABER VE FOTOĞRAF: İLKER YİYEN)

 

 
 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane