Hayvana Şiddeti Denetleme İle Kontrol Altına Al

Ülke gündemimiz son zamanlarda hayvanlara karşı yapılan eziyetler ve gündeme gelen olumsuz haberler ile oldukça meşgul, Bizde Maraş bugün olarak bu konuyu vatandaşa sorduk.

Hayvanlara karşı şiddet eğilimi ve sokak hayvanlarına halkın bakışını araştırdık. Kimileri sokak hayvanlarını gördüklerinde mutlu olduklarını ve aramızda olmalarından hoşnut olduklarını söylerken, kimileri de varlıklarından tehlike yarattıkları gerekçesiyle rahatsız olduklarını söyleyip, kontrol altına alınmaları gerektiklerini vurguladı. Maalesef Ülke Genelinde hayvanlara yönelik şiddet bitmiyor.

Ülke genelinde birçok kentte özellikle bazı bölgelerde ve parklarda sokak köpeklerinden geçilmiyor. Belediyenin barınaklarında binlerce köpek bakılırken, yine binlercesi de sokaklarda ya da ormanlık alanlarda adeta kaderine terk edilmiş durumda. Sokaktaki hayvan sorun mu? İnsanları tedirgin eden, hayvanları da mağdur eden bu durumun önüne nasıl geçilir bilinmez ama Birçok hayvan severler ise bu duruma çare aramak için seferber olduklarını dile getiriyorlar.

Son zamanlarda gerek sosyal medya gerek ise TV programları haber kanallarında hayvanlara karşı yapılan eziyetler ve gündeme gelen olumsuz haberler ülke gündemini etkilemekte.

Hayvanlara karşı şiddet eğilimi ve sokak hayvanlarına halkın bakışını araştırdık. Kimileri sokak hayvanlarını gördüklerinde mutlu olduklarını ve aramızda olmalarından hoşnut olduklarını söylerken, kimileri de varlıklarından tehlike yarattıkları gerekçesiyle rahatsız olduklarını söyleyip, kontrol altına alınmaları gerektiklerini vurguladı. İşte Maraş bugün ekibimizin sokak Röportajından öne çıkanlar;

“BU SORUN KONTROLSÜZCE BÜYÜYEN BİR POPÜLASYON SORUNUDUR”

Türkiye'de sokak hayvanları sorunu görevli kurumların görevini yerine getirmemesinden kaynaklanan kontrolsüzce büyüyen bir popülasyon sorun olduğunu dile getiren Vatandaşlar, Osmalı döneminden beri sokak hayvanlarına toptan zehirleme, öldürme yapılmıştır. Ancak üremenin kontrolü ele alınamamıştır. Günümüzde hayvanları çok sevenler, korkanlar, istemeyenler çok var. Hayvan edinen insanların belediyelere gidip hayvanlarını kayıt ettirmeleri, çip taktırmaları gerekiyor. Belediyelerin bu konudaki denetimlerini, hassasiyetlerini artırmaları, petshoplar da hayvan satışının kaldırılması gerekiyor. İnsanların petshop yerine barınaklardan hayvan sahibi olmaları, yurtdışından hayvan sokulmasının yasaklanması gerekiyor. Ayrıca hayvanları koruma yasasının ceza kapsamına alınmalı. Ancak bu koşullar söz konusu olduğunda sokak hayvanları popülasyonu kontrole alınabilir ve hayvan severler ve hayvanları istemeyen, korkan insanlar arasında bir orta yol bulunmuş olur. Genel görüşler bu şekilde olurken sokaktaki vatandaşlar şu ifadeleri kullandılar;

Sena Nur Kaptanoğlu: Sokak hayvanları bence toplumumuzdan soyutlanmalılar. Onlar da bizler gibi canlı ve onların da yaşama hakkı var. Bizim aramızda olsun, başka yerde olsun onları incitmemeliyiz. Bazıları bizlere yaklaşıp kendisini sevdiriyor. Bu hoşuma gidiyor, aramızda olmalarını seviyorum.

Fahriye Yıldırım: Sokak hayvanlarını hepimiz çok seviyoruz fakat çocuklara ve savunmasız bireylere zarar veriyorlar. Bu yüzden aramızda olup olmamaları konusunda tereddüt ediyoruz. Sokakta devrilen mama kapları da çevreyi kirletiyor. Ben bu yüzden aramızda olmaları konusunda pek emin değilim.

Elif Çakallıoğlu: Sevimli hayvanlar… Aramızda olmaları çok iyi. Hayvanlara zarar vermiyoruz ve zarar gelmesine izin vermiyoruz. Onları aramızda görmekten mutlu da oluyorum. Sonuçta onlar da bir canlı.

Melike Koç: Sokak hayvanlarını ben çok seviyorum fakat haberlerde de gördüğümüz kadarıyla bazıları günümüzde insanlara saldırabiliyor. Küçük çocuklar olsun, yaşlılar olsun…. Hayvanları sokakta aç ve susuz görünce de üzülüyorum. Bu yüzden onları da öyle görünce bakılmaları gerektiğini düşünüyorum.  (RÖPORTAJ: MİSLİNA EKİCİ- KAMERA MUSTAFA KÖMÜ)

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 14:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengaver çelik
Cengaver çelik - 4 ay Önce

Çok güzel bir konuya deginmissiniz tebrikler..

SIRADAKİ HABER

banner15