Hekim ile hasta karşı karşıya getirilmemeli

Prof. Dr. Sefer Aycan’ın iktidar tarafından verilen Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifi üzerine MHP Grubu adına “Sağlıkta Şiddet” konusunda TBMM’de söz aldı.

Hekim ile hasta karşı karşıya getirilmemeli

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. SeferAycan, kamuoyunda “Sağlıkta Şiddet Yasası” olarak bilinen yasa teklifi üzerinekonuştu. Aycan “Sağlıkta şiddeti önlemek Sağlık Bakanlığının görevidir, hekimile hastayı karşı karşıya getirmemek gerekir.” dedi.

Aycan şöyle dedi “Kanun “sağlıkta şiddet yasası” olaraktopluma lanse edildi. Nereden çıktı, nasıl oldu bilmiyorum ama bir haftadır tümbasın kuruluşlarında verilen teklifle sağlıkta şiddetin önleneceği söylendi.Şimdi, bu kanun teklifinde 42 madde vardır, sağlıkta şiddetle ilgili sadece 1madde vardır, onun için sağlıkta şiddetle ilgili genel bir düzenlemeiçermemektedir; sadece 1 maddede sağlıkta şiddet gerçekleştiğinde buna nasıldavranılacağıyla ilgili hükümler vardır.

Daha önce de çok konuştuk, bu şekliyle, bu hâliylesağlıkta şiddeti önlemesi mümkün değildir. Evet, sağlıkta şiddet yoğun birşekilde maalesef yaşanmaktadır. Ülkemizde hekimlere, diğer sağlık çalışanlarınayönelik şiddet vardır, hatta canlarına kıymaya, kıyımlarına sebep olmaktadır vebu artarak devam etmektedir. Bu durumda yapılacak düzenlemeler vardır ama budüzenlemelerin -daha önce de ifade ettiğimiz gibi- esas muhatabı SağlıkBakanlığıdır. Sağlık Bakanlığının sağlıkta şiddeti önlemek için hastanelerdebirtakım önlemler alması lazım. Hekim ile milleti karşı karşıya getirmemek gerekir,hekime yönelik algı üzerinde çalışmak gerekir. Şiddetin en fazla olduğu yerlerhastane acilleridir. Hastane acilleri üzerinde düzenleme yapmak, buradagüvenlik tedbirlerini artırmak, acildeki yoğunluğu azaltmak gerekir. Onundışında, bu şiddet uygulayanları şiddet uygulamaktan caydırmak için Türk CezaKanunu’nda bir değişiklik yapılması gerekir. Bununla ilgili teklifimizi vermişbulunuyoruz. Bu teklifimiz Adalet Komisyonunda beklemektedir. Bir an önce bununda görüşülmesini ve Genel Kurula gelmesini bekliyoruz. Eğer bu gelirse şiddetuygulayanlara Türk Ceza Kanunu’nda dört yıla kadar hapis teklif ediyoruz vebunda bir kamu davası olarak yargılanmayı ve tutuklu yargılanmayı düzenleyenhükümler getirmek istiyoruz. Böylece şiddet uygulayanı bir kez dahacaydırabiliriz diye düşünüyoruz. Bir an önce bu düzenlemenin Meclis GenelKuruluna gelmesini bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15